HLES: poprvé online nejen o COVID-19
6.2.2021 Jan Picek
V sobotu 6. února se uskutečnil HLES (High Level Event Seminar), tedy každoroční seminář pro pořadatele mezinárodních závodů, SEA, ale i další zájemce. Od roku 2009, kdy začal psát historii v Oslu, však poprvé proběhl digitálně.
Poprvé byl také seminář pouze jednodenní. To způsobilo obrovský zájem, kdy se přihlásilo 138 zájemců z 35 zemí světa a všech 5 světadílů (během dne se většinou počet účastníků ustálil kolem 105-110). Původně sice omezení bylo na 70 účastníků, nakonec Foot-O komise, každoroční pořadatel setkání, umožnila přihlášení každému zájemci. Technicky byl seminář velmi zajímavě organizován. Jednotlivé příspěvky byly nahrány na Youtube a byly pouštěny průběžně všem účastníkům v prostředí Microsoft Teams, po prezentaci následoval blok otázek.
Každý rok se vyznačuje seminář ústředním nepsaným tématem. V minulosti to byla např. profesionalizace OB, televizní přenosy nebo marketing OB. Letos bylo téma celkem jasné už dopředu: COVID-19 a jak zpátky orienťák vrátit "do hry". Přesto celý den se diskutovalo i o dalších činnostech. Vše zahájil v 9:00 prezident IOF Leho Haldna a popřál účastníkům lepší rok 2021. Navázal na něj CEO IOF Tom Hollowell s problematikou Fair play v orientačním běhu. Po několika případech na podzim 2019 se tím IOF významně zabývá, aktuálně připravuje vzdělávací nástroj formou příběhů, které by měly pomoci k porozumnění některých skutečností (např. sdílení map před závody, komunikace závodníků během závodu, ...). V další části byly představeny nástroje IOF, které by měly pomoci organizátorům v jejich práci. Organizátoři odložených mezinárodních závodů (WOC 2020 - Dánsko a WMOC 2020 - Slovensko) přinesly zajímavé podněty pro budoucí pořadatele, jak nakládat s rizikovým scénářem, kdy se vyplatí zrušit celou akci a jaký pozitivní efekt má posunutí závodů. Před polední pauzou bylo na proogramu také vysvětlení nových úprav počítání žebříčku WRE a také možnosti elektronických systémů (SportIdent a EMIT) při použití v orientačních sportech.
Po hodinové polední pauze měl prezentaci Daniel Hubmann, švýcarský reprezentant, který shrnul jeho rok 2020 (měl čas i na jiné záliby než jen OB) a uvedl, že pro rok 2021 je hlavní, aby závody byly. Byť s nějakými omezeními jako jsou závody bez diváků, častým testování nebo řadou epidemiologických opatření. Dle jeho slov se se vším smíří a bude respektovat různá nařízení. Poté si vzal slovo znovu Tom Hollowell a seznámil účastníky s tím, co se připravuje pro sezónu 2021 v době pandemie. Zmínil, že je řada neznámých, ale že IOF připravuje řadu dokumentů pro týmy, média nebo pořadatele po vzoru IBU nebo FIS (systém testování, vytváření "bublin"). WOC je pro IOF priorita číslo 1. Přiznal také, že rok 2020 nebyl jen špatný a přinesl několik pozitivních hodnot - učíme se více přecházet na digitální cestu (méně cestování, lepší udržitelnost, …). V dalším bloku Henning Spjelkavik prezentoval využití některých digitálních nástrojů vhodných při organizaci (3 nejpoužívané nástroje pro online meetingy jsou bezesporu ZOOM, Google meet, MS Teams, pro dotazy je vhodné využít i sli.do, zvlášť pokud je meeting částečně prezentační; programy Signal / Whatsapp jsou pro rizikovou komunikaci - např. SEA teamu, JURY, …). Graham Gristwood vedl rozhovor s Shane Ohly a Angelou Mudge o rozdílech mezi OB a sky-running co se týče marketingu, viditelnosti pro sponzory a dalším atributům. Shodli se, že orientační běh musí být více živější, akčnější a nebát se zapojovat do organizování nové mladé lidi s větším přesahem. Diskutovalo se také o financování mezinárodních závodů a v poslední přednášce představil Tom Hollowell novinky z IOF Office.
Seminář skončil v 17:00. Všechna videa si můžete prohlédnout zde. I když přednášky byly vesměs zajímavé, semináři chyběla trochu atmosféra, která byla v minulých letech (v rámci přestávek se diskutovalo napříč různými pořadatelskými týmy, domlouvaly další kontrakty atp.). Po technické stránce proběhlo vše bez problému na velmi vysoké úrovni.