Kvalifikací sprintu začal světový o-šampionát

12.7.2024 Petr Klimpl

Mistrovství světa v orientačním běhu začalo ve Skotsku kvalifikací sprintu. Do finále postoupili čtyři naši závodníci.

Kvalifikace se běžela v Leithu, kde dosud nebyla žádná mapa pro OB. V prostoru byla asymetrická soustava ulic s mixem starších a novějších rezidenčních nemovitostí, včetně několika bloků nájemních domů. Na nábřeží byla řada obchodů a kaváren. Podklad byl převážně zpevněný, někde s dlažebními kostkami, cca 10 % bylo na trávě. Terén byl převážně rovinatý.

Tratě byly orientačně moc pěkné, s řadou voleb.

Závodníci byli rozděleni do tří kvalifikačních skupin (startovní interval 1 minuta). Z každé skupiny si 15 nejlepších vyběhlo postup do odpoledního finále.

V jednotlivých kvalifikačních skupinách mužů vyhráli Martin Regborn (SWE), Tim Robertson (NZL) a Yannick Michiels (BEL). Skvěle zaběhl Tomáš Křivda, který ve své skupině doběhl druhý. Jakub Glonek po vyrovnaném výkonu obsadil 11. příčku. Z posledního místa postoupil Martin Roudný, který ideálně nezvolil dlouhý postup a navíc v závěru minul odbočku na 21. kontrolu, což ho stálo osm sekund a trnutí až do konce, zda se do finále dostane. Z favoritů nikdo nezklamal, všichni si vybojovali postup do finále.

V ženách byly nejlepších ve svých skupinách obhájkyně titulu Megan Carter Davies (GBR), Simona Aebersold (SUI) a s velkým náskokem Tove Alexandersson (SWE). Našim závodnicím kvalifikace nevyšla. Tereza Janošíková po chybě v úvodní části (5. kontrola) obsadila 10. příčku. Jana Peterová také chybovala v úvodní pasáži (3. kontrola), ztrácela i v další části a v cíli z toho bylo 17. místo - postup jí unikl o 4 sekundy. Barbora Matějková také ztrácela po celou trať, její čas v cíli by na postup nestačil a navíc neměla v pořádku ražení a je disk.