Sprint na MS v Edinburghu

12.7.2024 Petr Klimpl

Zlaté medaile ze sprintu na MS ve Skotsku získali Švédi Martin Regborn a Tove Alexandersson. České trio Tomáš Křivda, Martin Roudný a Tereza Janošíková skončilo ve třetí desítce.

Finále sprintu se běželo v centru Edinburghu, kde závodníky čekaly obchodní a obytné čtvrti, historické i moderní, s úzkými uličkami a složitými budovami, které nabízely různé orientační výzvy. Povrch byl převážně asfaltový, někde byly dlažební kostky a místy i travnatý povrch. Byly tam výrazné výškové rozdíly včetně úzkých schodišť. Tratě byly o trochu delší, ale orientačně velmi pěkné. Dost se toho rozhodovalo v závěru, kde bylo nutné najít správný postu do cílového areálu.

V mužích si pro jasné vítězství doběhl Švéd Martin Regborn, který zvládl solidně první polovinu závodu a v závěrečné části exceloval, získal velký náskok a v cíli slavil mistrovský titul s náskokem 23 sekund před Švýcarem Tino Polsinim, který vedl v polovině trati, v závěru trochu ztratil, ale přesto byl s druhým místem více než spokojen. Třetí skončil vyrovnaně běžící další Švéd Emil Svensk, který za svým vítězným krajanem zaostal o 27 sekund. Na velké bedně je doplnili čtvrtý Švéd Gustav Bergman, pátý Ital Francesco Mariani a šestý Novozélanďan Tim Robertson. Tomáš Křivda se na mezičasech pohyboval na počátku druhé desítky, v závěru však hodně pokazil postup na 19. kontrolu, kde hodně ztratil (téměř minutu) a v cíli z toho bylo 24. místo se ztrátou 1:35 min. Jen sekundu a jedno místo za Křivdou skončil Martin Roudný, který běžel po celou trať velmi vyrovnaně. Výborný výkon se smutným koncem předvedl Jakub Glonek, který měl v cíli čas, který by ho zařadil do první desítky, vyčtení čipu, ale ukázalo, že mu chybí jedna kontrola.

25 Martin Roudný CZE 17:34 +1:36

V ženách naplnil Švédka Tove Alexandersson roli favoritky a doběhla si pro mistrovský titul. Ale neměla to jednoduché. Její náskok v cíli před druhou Švýcarkou Simonou Aebersold byl 15 sekund a před další Švýcarkou Natalií Gemperle, která skončila třetí, 19 sekund. Čtvrtá skončila Polka Aleksandra Hornik, která ještě v polovině trati vedla. Páté místo patřilo Dánce Malin Agervig Kristiansson, šestá skončila Britka Grace Molloy. Jediná naše zástupkyně ve finále Tereza Janošíková skončila na 25. místě, když po solidním začátku hodně ztratila při postupu na 9. kontrolu, její ztráta v cíli byla dvě minuty.

1 Tove Alexandersson           SWE 16:14
2 Simona Aebersold SUI 16:29 +0:15
3 Natalia Gemperle SUI 16:33 +0:19
4 Aleksandra Hornik POL 16:38 +0:24
5 Malin Agervig Kristiansson DEN 16:56 +0:42
6 Grace Molloy GBR 17:00 +0:46
7 Isia Basset FRA 17:12 +0:58
8 Sara Hagstrom SWE 17:17 +1:03