Béčkové žebříčky na západě i východě Čech

10.6.2018 Petr Klimpl

Dva dvojzávody žebříčků B-Čechy proběhly v Číměři (u Jindřichova Hradce) a v Hluboké (u Rabštějna).

Žebříček B-Čechy západ

Závody připravila na víkend Kometa Kralovice. Centrem závodů byla louka východně od obce Hluboká. Po oba dny se běžela v terénu, kde byla zařízlá, hluboká údolí k řece Střele a jejím přítokům, byly tam skalky, kameny, kamenná pole a různorodá podložka, i hustá síť komunikací, mnoho prostorových objektů, v terénu byl především jehličnatý les v přírodní rezervaci Střela. Mapy připravili Aleš Hejna, Zdeněk Švec a Jiří Vištejn, tratě postavili Ondřej Pova (sobotní klasická trať) a Martin Hanák (nedělní krátká trať). Na startu bylo téměř devět stovek závodníků.

V sobotní klasické trati (běželo se za teplého počasí - okolo 25 stupňů, k večeru pak bylo mírně zataženo) si pro vítězství v ženách s přehledem doběhla Monika Doležalová (KAM), druhá Kateřina Mullis (DKP) měla ztrátu přes 5 minut, třetí Marie Pospíšilová (DKP) přes šest minut. V mužích slavil vítězství zkušený Michal Horáček (VLI), který o 112 sekund porazil druhého Tomáše Dlabaju (TUR), třetí Jan Procházka (PGP) byl o sekundu pomalejší než druhý Dlabaja.

6. Skripnik Štěpán          FSP7909   VSK ČVUT Fakulta Staveb  89:39   + 3:34

Nedělní krátká trať se běžela za příjemného počasí s odpolední přeháňkou. V ženách suverénně vyhrála Ivana Fujáčková (SJC), která porazila druhou Marii Pospíšilovou (DKP) o tři a půl minuty a třetí Kateřinu Kaškovou (CHA) o více než 6 minut. Rozdíly v mužích byly naopak velmi malé. Pro těsné vítězství si doběhl Tomáš Rusý (KAM), jen dvě sekundy zpět zůstal na druhém místě Tomáš Dlabaja (TUR), dalších 11 sekund zpět zůstal třetí Jakub Makovský (TAP).

Žebříček B-Čechy východ

Sdružení Orientačních Sportů Jindřichův Hradec uspořádalo dva závody s centrem v areálu LDT Bílá skála (Číměř). Mapy připravil Jan Beneš (ten postavil i tratě), po oba dny se běželo v terénu typickém pro západní oblast České Kanady, les byl porostově pestrý, se střední až vyšší hustotou sítí komunikací, šlo o členitý terén s hrázkami a kupkami, místy s kameny a skalkami. Organizačně se vše dařilo.

Sobotní klasická trať se běžela za polojasného teplého počasí, sluníčko naštěstí bylo většinou za mraky. Ale i tak tratě dokonale prověřily síly téměř 650 závodníků. V ženách si pro jasné vítězství doběhla Kamila Gregorová (CTB), která za sebou nechala téměř o tři a půl minuty druhou Zdenku Kozákovou (TBM), další půl minty zpět zůstala na třetím místě Alena Voborníková (CTB). V mužích vedl téměř po celou trať Tomáš Udržal (LPU), v cíli byl první s náskokem téměř dvě a půl minuty před Markem Prášilem (SJI), třetí Osvald Kozák (TBM) už měl ztrátu přes osm a půl minuty.

6. Bořil Tomáš              TBM8833   KOS TJ Tesla Brno        97:26   + 11:02

V neděli se ve stejném prostoru běžela krátká trať, na kterou pražilo sluníčko. Postaveny byly celkem pěkné tratě, jen kontroly mohly být méně viditelné (většinou byly z náběhové strany). V ženách byla první Zdenka Kozáková (TBM), která o 28 sekund porazila druhou Alenu Voborníkovou (CTB), dalších 28 sekund zpět zůstala na třetím místě Martina Vališová (OSN). V mužích zopakoval své sobotní vítězství z klasické trati Tomáš Udržal (LPU), druhý Jakub Hruška (ZBM) za ním zaostal o 2:07 min., třetí Vladimír Lučan (LPU) měl ztrátu ještě o 13 sekund větší.