Bohatý závěr prázdnin

30.8.2023 Petr Klimpl

Bohatý závěr prázdnin

Závěr posledního prázdninového týdne je dost bohatý na akce orientačního běhu.

Cena východních Čech - to jsou nejdéle nepřetržitě trvající vícedenní závody v Česku. Letos pořadatelé z OK 99 Hradec Králové pozvali devět stovek závodníků do terénů, kde se v roce 2022 běželo Mistrovství ČR štafet a klubů. Tratě všech tří etap tedy povedou v podhorském terénu s velkým množstvím kamenů, skalek a terénních detailů, kde se střídají různé stupně průběžnosti, od rychlých pasáží v čistém lese po pomalé prodírání se v hustnících; v prostoru se nachází středně hustá síť cest. Centrum závodu je na louce v Novém Záboří. Závodníky čekají tři etapy v tradičním formátu - v pátek krátká trať (tratě postavila Denisa Kosová na mapě Studánka – Pískové jámy), v sobotu se běží klasika (na mapách Studánka a Studánka - Království ji připravil Radek Kubíček), v neděli je závěrečná zkrácená klasika s handicapovým startem, kterou postavil Jan Petržela na mapě Studánka – U staré hájovny. V mužské elitě patří k hlavním favoritům David Procházka, Jan Palas a Jan Schulhof. V ženách by pak o čelná místa měly především bojovat Monika Rollier, Zuzana Jedličková či Štěpánka Klacková. Web závodu je zde.

Třídenní závody Interkompas 49 poukazují ve svém názvu, že první ročník těchto závodů se běžel před 49 lety. Pořadatelé ze Spolku Orientačních Sportů Jindřichův Hradec zvolili za centrum LDT Bílá skála v Číměři. Po všechny tři dny se poběží v kopcovitém terénu České Kanady (několik vrcholů - Kunějovský a Kozlíkův kope, Bílá skála, Kamenný stů, ...), kde je nepravidelná sít’ komunikací; v části prostoru jsou kameny, skalky i neschůdné skály spolu s kamenitou podložkou. Porosty se střídají od vzrostlých buků, přes smíšený po jehličnatý les, v některých částech jsou hustníky nejrůznějšího stáří; v nižších partiích rybníčky Panoš s Růží, v jejichž okolí jsou bažinky a lužní porost. Páteční krátkou trať postavil Arnošt Komárek na mapě Panoš s Růží IK49, sobotní klasiku připravil Jan Beneš na mapách Kozlíkův kopec IK49 a Kunějovský kopec IK49, závěrečnou klasickou trať s handicapovým startem na neděli připravil Petr Nouza na mapě Kamenný stůl IK49. Mapy na všechny dny mapoval Jan Beneš. Přihlášeno je více jak devět stovek závodníků. V ženách patří k hlavním favoritkám Zdenka Stará, Magdalena Škáchová, Martina Matějů, Hana Hlavová a Tereza Korpasová, v mužích pak zkušení Osvald Kozák, Jan Mrázek, Marek Prášil, dále pak Martin Malačka, Stanislav Mokrý či dorostenci Jan Strýček a Tomáš Kučera. Web s potřebnými informacemi je tady.

11. ročník 3-denních závodů West cup (první dvě etapy jsou počítány do Západočeského žebříčku) pořádá Nejdek Orienteering. Centrum je na louce u bývalé osady Vlčinec (Wölfling) uprostřed lesů, kam je normálně zákaz vjezdu. Okolní prostor nabízí pestrou přírodní směsici krušnohorských terénů, které jsou rozmanité a pestré se střídajícími druhy lesa. V některých oblastech je hodně kamenitý povrch, vyskytují se zde i velké skalní objekty. V nejvyšší části je horský les bez větších zásahů lidské činnosti s nižší hustotou cest, odrostlý vysoký les se střídá a prolíná s rozrůstajícím se novějším náletovým porostem a přirozenými pasekami. Na vrcholové planině jsou prostory, které lze popsat jako skandinávský terén (typický lesní porost - hustý nebo naopak prořídlý s množstvím hlubokých potoků a vodotečí a místy i s vyšším borůvčím). Mapy Vlčí doupě (E1 - krátká trať), Vlčí stezky (E2 - klasická trať) a Vlčí dráp (E3 - klasická trať) mapovali Aleš Hejna, Jan Potštejnský, Milan Bílý, Roman Horký a Jiří Vištejn v roce 2022, revize provedli stavitelé tratí (E1 - Jakub Zieba, E2 – Pavla Nádeníčková, E3 – Nick Newiak). Poběží více jak 500 závodníků. V ženách by o vítězství měly bojovat hlavně Karolína Kamenická, Lenka Voštová, Nikola Thýnová a Maria Kamarytová, v mužích patří k favoritům Matěj Kamenický a Tomáš Kamaryt. Vše potřebné je na stránce závodu v IS ORIS.

Sudety open - čtyři etapy ve skalách s podtitulem "tak trochu jiné závody..." pořádá OOB USK Slavie Ústí nad Labem (dvě etapy jsou v sobotu, dvě etapy v neděli). Unikátní skalní terény v Ostrově u Tisé brzy vyčerpaly limit počtu startujících, který byl stanoven na 300. Poběží se v pískovcových skalních městech a jejich okolí, kde jsou extrémní skály i kopce, na mapách v měřítku 1:4000 (autoři Zdeněk Sokolář a Jan Drbal). Nejsou vypsány klasické kategorie, ale tratě černá, červená, modrá a zelená. Více zde.

V Ještědské oblasti jsou v sobotu dva závody oblastního žebříčku. Dva sprinty pořádá Jizerský klub OB Frýdlant. Oba závody mají centrum ve Frýdlantu. Dopoledne se běží klasický sprint na mapě Frýdlant Zámek, odpoledne pak sprint s hromadným startem (one man relay) na mapě Frýdlant Město. Obě mapy připravil Vít Ježek, tratě staví Martin Král a Vladimír Ledecký. Přihlášeny jsou tři stovky závodníků. Oba závody jsou součástí Česko-Polských dnů orientačního běhu, které pokračují v neděli závodem v Polsku. Informace jsou v IS ORIS.

V Hanácké oblasti pořádá SK Haná orienteering v sobotu oblastní žebříček na krátké trati. Centrem je Chata Relaxa ve Staré Vsi u Rýmařova, kde je v okolí horský podmáčený dobře průběžný les, který je mírně zvlněný. Tratě pro necelých tři sta závodníků postavil Robert Binar na mapě Medvědí skály (mapoval Zdeněk Rajnošek). Web závodu je tady.

Mistrovství Jihomoravské oblasti ve sprintu pořádá v neděli oddíl OB Sportovního klubu Brno - Žabovřesky. Více jak 100 závodníků poběží v Hodoníně na mapě Hodonín-Bažantnice v městské zástavbě a lesoparku. Tratě postavil Luděk Finstrle. Web závodu je v IS ORIS.

 

Převzato z webu "Jak to vidí Béďa".


« zpět