Cena střední Moravy v Suchém

1.7.2018 Petr Klimpl

První prázdninové vícedenní závody Cenu střední Moravy s centrem v Suchém u penziónu Athéna vyhráli Zdenka Stará a Roman Zbranek. Pěkné závody uspořádal oddíl orientačního sportu SK Prostějov.

Na organizačně pěkně připravených závodů startovalo necelých 700 závodníků. Počasí přálo, bylo polojasno, ne moc teplo - ideální počasí na běhání.

V pátek odpoledne se běžela krátká trať, kterou na mapě Různarka postavil Marcel Skřivánek v mírně svažitém terénu, kde byl převážně jehličnatý les, občas se tam vyskytly kameny a skalky. Stavitel tratí připravil pěkné tratě, nebál se dát kontroly do hustníků, tratě měly švih. V ženách vyhrála Zdenka Kozáková o 1:13 min. Barboru Zháňalovou, dalších 18 sekund zpět zůstala na třetím místě Kateřina Mullis. V mužích vyhrál polský závodník Tomasz Jurczyk, který o 35 sekund porazil druhého Romana Zbranka a o 41 sekund třetího Petra Horvátha.

V sobotu proběhla druhá etapa - klasická trať (pro některé kategorie, zvláště veteránské, ale moc krátká), běželo se na mapě Kocour na náhorní plošině, kde byl převážně jehličnatý les a také velký počet vodotečí a melioračních příkopů, autorem tratí byl Ondřej Vystavěl. V ženách bylo na prvních třech místech pořadí stejné jako v první etapě, vyhrála Zdenka Kozáková s velkým náskokem přes 4 minuty před dvojicí Barbora Zháňalová a Kateřina Mullis. V mužích odvedl Roman Zbranek páteční porážku Poláku Tomaczu Jurczykovi, porazil ho o 17 sekund, třetí Jan Zháňal měl ztrátu na vítěznou dvojici přes dvě minuty.

V neděli byla závěrečná etapa, zkrácená klasika s handicapovým startem, stavitel Jiří Otrusina měl k dispozici mapu Kluč opět v mírně svažitém terénu, kde byl převážně jehličnatý les, občas se tam vyskytly kameny a skalky. Tratě byly více kopcovité než v předešlých dnech. V ženách i v poslední etapě bylo stejné pořadí jako v první etapě, celkově Zdenka Stará měla náskok před druhou Barborou Zháňalovou přes 7 minut, třetí Kateřina Mullis ztratila ve 3 etapách skoro 13 minut. V mužích se bojovalo o vítězství po celou trať poslední etapy. Dvojice Tomasz Jurczyk a Roman Zbranek startovala těsně za sebou, ve finiši měl více sil zlínský závodník a nechal za sebou Poláka Jurczyka o 8 sekund, třetí Petr Horvát měl odstup za vítěznou dvojicí přes 7 minut.