Cena východních Čech 2016 v Radvanicích

28.8.2016 Petr Klimpl

Cena východních Čech 2016 proběhla poslední prázdninový víkend v Radvanicích za pořadatelství OK 99 Hradec Králové.

Stejně jako před dvěma lety byl pěkným centrem těchto tradičních 3-denní závodů bývalý důl Kateřina v Radvanicích. Startovalo přes 900 závodníků, organizace jako obvykle klapala. Závodníky čekaly mapy s názvem Závora a každou etapu jiná přípona. Mapy zachycovaly svahový terén s velkým množstvím kamenů, skalek a terénních detailů, v poslední etapě přibyla i stolová hora s velkým množstvím kamenů, skalek a terénních detailů, v závěru polootevřený terén s porostovými detaily.

Závody zahájila páteční odpolední docela pěkně postavená krátká trať, byť byla pro všechny kategorie o trošku delší a náročnější než se v řádech píše o krátké trati. Muži měli trať 5.5 km a vítěz Daniel Hájek na ní byl 45 minut, o minutu déle běžel druhý Adam Chromý, třetí skončil Marek Schuster. Na čtyřkilometrové trati žen byla nejrychlejší Eva Kabáthová, která na trati strávila 41 minut a o minutu porazila druhou Karolínu Teplou, třetí skončila Barbora Hrušková.

V sobotu se běžela klasická trať. Byla hodně dlouhá, dost a dost fyzicky i orientačně náročná, moc hezky byla postavená pro dorost, dospělé i většinu veteránských kategorií (někde byly i dost zásadní volby postupů), někteří si tam pobyli hodně dlouho. Pro dětské kategorie byly ale tratě naprosto neúměrně orientačně náročné. V mužích ukázal Adam Chromý že mu takový terén hodně vyhovuje, vyhrál s náskokem necelé minuty před Tomášem Kubelkou, třetí místo s více než tříminutovou ztrátou obsadil František Kolovský. V ženách byla nejlepší Barbora Hrušková, skoro čtyři minuty za ní zaostala Eva Kabáthová, třetí Martina Zvěřinová měla ztrátu necelých pět minut.

V neděli byla zkrácená trať s handicapovým startem. Závod měl závěr po dost zarostlých loukách a motokrosovém závodišti, kde si především ti první dobíhající (většinou malé děti) užili dost a dost trávy a podrostu. Před tím strávili závodníci podle délky tratí méně či více kontrol na úbočí stolové hory Hradisko, kde bylo hodně kamenů a proti předchozím etapám daleko více zeleného (a žlutozeleného), které dost ztěžovalo běh. Tratě byly (až na ten závěrečný doběh po loukách) pěkné. V ženách vyhrála etapu vedoucí závodnice po dvou etapách Barbora Hrušková a stala se suverénní vítězkou letošní CVČ, druhá po dvou dnech Eva Kabáthová něco v poslední etapě ztratila, ale druhé místo udržela (+6:34), třetí skončila stahující Martina Zvěřinová (+8:51). V mužích udržel vedení Adam Chromý, druhý doběhl díky jasně nejlepšímu času v poslední etapě Daniel Hájek (+1:19), těsně za ním doběhl třetí Tomáš Kubelka (+1:32).

10. Dlabaja Štěpán           TZL8508   SKOB Zlín               212:41   + 24:12

Závody byly pěkné, zařadily se do šiku řady letošních úspěšných vícedenních závodů v České republice.