Cenu střední Moravy vyhráli Hiklová a Brlica

2.7.2017 Petr Klimpl

Proběhly první letošní prázdninové vícedenní závody Cena střední Moravy.

Pořadatelé z KON Konice zvolili za centrum pro více než 600 závodníků (ze zájmu o tyto tradiční závody byli dost překvapeni) koupaliště v Šebetově.

První etapa se v pátek ale běžela v okolí Borotína (shromaždiště bylo na místním koupališti), závodníky čeká moc hezký terén - mírně kopcovitý a členitý, kde byly pískovcové balvany a kameny. Stavitel tratí Jiří Procházka připravil moc hezké tratě, bohužel byly pro většinu kategorií hodně krátké (přesto se závod moc líbil). Ve vyrovnaném závodě žen vyhrála Barbora Hrušková o 12 sekund před Natálií Hiklovou, třetí s odstupem 49 sekund doběhla Tereza Čechová. V mužích byl první Štěpán Zimmermann, 53 sekund za ním byl Pavel Brlica, dalších 21 sekund zpět zůstal na třetím místě Petr Horvát.

Sobotní klasická trať proběhla v kopcích nad centrem v Šebetově (start i cíl byly dost daleko), běželo se v kopcovitém terénu, kde byla hluboká údolí, ale řada rýh, a který byl porostově hodně pestrý. Fyzicky hodně náročné tratě postavil Josef Procházka. V ženách si pro první místo doběhla Natalia Hiklová, necelou minutu zpět zůstala Kateřina Chromá, třetí Lenka Kociánová měla odstup za vítězkou tři a půl minuty. V mužích suverénně vyhrál Pavel Brlica, tři a půl minuty zpět zůstal druhý Otakar Hirš, třetí Robert Heczko měl odstup přes 7 minut.

V neděli byla za zamračeného počasí občas hrozícího deštěm zkrácená klasika s handicapovým startem. Běželo se opět v okolí centra v Šebetově, tratě postavil Václav Navrátil. V ženách jako první startovala do poslední etapy Natalia Hiklová (ZBM) následovaná Kateřinou Chromou (ZBM), stejné pořadí bylo i v cíli, rozdíl mezi nimi byl 46 sekund. Třetí místo obsadila další závodnice ZBM Barbora Hrušková, která předstihla třetí startující Lenku Kociánovou, Hrušková měla na vítězku ztrátu sedm a půl minuty. V mužích si pro vítězství naprosto s přehledem doběhl po dvou etapách vedoucí Pavel Brlica (ZBM). Druhý po dvou etapách Otakar Hirš do poslední etapy nenastoupil, o dvě místa na stupních vítězů tak bojovala trojice závodníků startující na 3. - 5. místě Robert Heczko (VLI), Tomáš Rusý (KAM) a Jan Zháňal (ZBM). Druhý nakonec s více než dvanáctiminutovou ztrátou doběhl kamenický závodník, třetí byl brněnský závodník a libereckého závodníka zbylo nepopulární místo čtvrté.

Cena střední Moravy přilákala velký počet startujících. Pořadatelé vše zvládli v tradičně přátelském duchu, připravili pěkná centra, hezké terény a tratě i velmi dobrou organizaci. Závody se určitě líbily.