Češi na letošní Tiomile

11.5.2015 Petr Klimpl

O víkendu proběhly ve Švédsku (Uppland) velké štafety Tiomila, byl to již 70. ročník. V každé kategorii běželo kolem 350 štafet.

Nejdříve běžely se 4-členné štafety mládeže. Pro vítězství si doběhl norský tým Nydalens SK, velmi dobře běžela štafeta pardubické Lokomotivy, která sedmým místem vyrovnala nejlepší výsledek českého týmu na těchto štafetách - Junior O-sport byl loni také sedmý. Pardubická štafeta, která běžela v sestavě Kopecká, Peterová, Rusin, Roudný a Fencl, byla jen půl minuty od druhého místa. Další české štafety: 25. Junior O-sport 2, 29. OK99 Hradec Králové/Slavia Hradec Králové, 48. Junior O-sport 3.

Odpolední závod 5-členných štafet žen měl zajímavý průběh. Pro vítězství si nakonec doběhla štafeta Domnarvets GOIF, ve které na třetím úseku velmi dobře zaběhla Dana Šafka Brožková (sestava byla Elin Dahlin, Karolina Højsgaard, Dana Šafka Brožková, Lena Eliasson a Emma Johansson - na úvodní fotografii u článku), půl minuty zpět na druhém místě skončil tým Järla Orientering, třetí Stora Tuna OK měla odstup dvě a půl minuty. Na startu byla i celá řada českých závodnic, Eva Juřeníková běžela v sestavě Halden SK (13. místo), ostatní štafety s českou účastí se mezi nejlepší neprosadily.

V noci se běžely 10-členné štafety mužů, v kterých běžela celá řada českých závodníků za své severské kluby. V plochém a orientačně dost náročném terénu byly štafety velmi vyrovnané, rozhodovalo se na posledním úseku, do kterého vbíhalo během 14 sekund 5 štafet, v průběhu úseku se tři týmy odpojily a o pořadí na stupních vítězů se rozhodovalo v podstatě až na doběhu. Vítězství si odnesla štafeta IFK Göteborg (Andreas Sølberg, Jonas Pilblad, Francois Gonon, Simon Smedberg, Vetle Ruud Bråten, Tobias Noborn, Thor Nørskov, Johan Högstrand, Søren Schwartz a Eskil Kinneberg), se ztrátou 3 sekund finišoval tým Halden SK, dalších 11 sekund zpět byla štafeta obhájců vítězů Kalevan Rasti s Adamem Chromým na 4. a Janem Procházkou na 9. úseku. Na 10. místě doběhl tým Stora Tuna OK, kde běžel poslední úsek Jan Šedivý, na 11. místě skončila štafeta Koovee (na 9. úseku byl Michal Hubáček), 12. místo patřilo Rajamäen Rykmentti (Tomáš Dlabaja na 8. úseku), na 13. místě skončil tým Vaajakosken Terä, který finišoval Pavel Kubát.