České štafety páté ve Finsku

29.9.2024 Petr Klimpl

Štafetami Světového poháru ve finském Kuopiu skončila letošní mezinárodní sezóna. Vyhrály štafety Švédska, české týmy obsadily shodně pátí místo.

Běželo se ze stejné arény která byla na krátké trati. V okolí byl pěkný les, který stejně jako v sobotu zachycovala hodně generalizovaná mapa.

Muži

Z prvního úseku doběhl na předávku jako první Švéd Viktor Svensk, s půlminutovým odstupem následovala skupina 15 štafet, kde byly všichni favorité a kterou uzavíralo české áčko (Martin Roudný).

Po druhém úseku bylo i nadále v čele švédské áčko, dalších sedm štafet předávalo v rozmezí 23 sekund. Naše štafeta (Daniel Vandas) byla na předávce na 12. místě (v redukovaném pořadí to byla šestá příčka) se ztrátou dvou minut.

Boj o vítězství vyvrcholil na posledním úseku, který nejlépe zaběhla trojice Gustav Bergman (béčko SWE), Kasper Harlem Fosser (NOR) a Miika Kirmula (FIN), která se oddělila od ostatních a v závěru si to ve finiši rozdala o pořadí na stupních vítězů. Nakonec se radovalo Švédsko (Albin Ridefelt, Emil Svensk, Gustav Bergman), které bylo dříve v cíli o dvě sekundy před Norskem (Jorgen Baklid Placing, Eirik Langedal Breivik, Kasper Harlem Fosser), třetí Finsko (Teemu Oksanen, Eetu Savolainen, Miika Kirmula) mělo ztrátu devět sekund. Čtvrté doběhlo béčko Finska, pak Švýcarsko, následovaly další dvě štafety Švédska a Norska a na 10. místě doběhl Tomáš Křivda (ztráta 3:25 min.), což znamenalo 5. místo v redukovaném pořadí (šesté skončilo Estonsko). Naše béčko ve složení Jonáš Hubáček, Miloš Nykodým a Jakub Chaloupský doběhlo do cíle na 27. místě se ztrátou přes 14 minut.

Ženy

Předávalo jako první švédské áčko, minutu zpět bylo Estonsko a další půl minuty zpět byla velká skupina, ve které na 5. místě byla výborně běžící Lucie Semíková.

Na druhém úseku Švédsko svůj náskok ještě navýšilo, skoro tři minuty zpět byla trojice FIN, NOR a SUI. Denisa Králová měla na vedoucí Švédsko ztrátu čtyř minut a předávala sedmá (pátá v redukovaném pořadí).

Na posledním úseku Švédsko svůj náskok udrželo a trio Hanna Lundberg, Sanna Fast a Tove Alexandersson slavilo v cíli vítězství. Se ztrátou dvě a půl minuty doběhlo na druhém místě Norsko (Ane Dyrkorn, Marie Olaussen, Andrine Benjaminsen), další půl minuty zpět bylo Finsko (Marika Teini, Maija Sianoja, Venla Harju). Za čtvrtým Švýcarskem doběhly béčka Švédska a Norska těsně následované Terezou Rauturier, což znamenalo v redukovaném pořadí také páté místo (šesté skončilo Dánsko). Béčko ve složení Jana Peterová, Tereza Kosová a Barbora Matějková obsadilo solidní 15. místo se ztrátou 16 minut.