Český šampionát štafet a klubů

4.10.2017 Petr Klimpl

Český šampionát štafet a klubů

O víkendu proběhne závěrečný mistrovský o-víkend letošního roku - šampionát štafet a klubů.

Oba závody pořádá Klub vytrvalostních sportů Šumperk v osadě Tři Dvory (Moravský Karlov). Závodníky čeká po oba dny horský les v oblasti Hanušovické vrchoviny v nadmořské výšce cca 600 - 840 m n. m, který je převážně jehličnatý s různou průběžností; některé z hustníkových partií jsou náletového charakteru. V prostoru se nachází průměrně hustá nepravidelná síť komunikací všech typů. Údolní části lesa jsou podmáčené. V terénu se nachází pozůstatky vojenské činnosti. V terénu se nenachází téměř žádný sezónní porost a podrost. Mapy připravili Zdeněk Janů ml. a Zdeněk Rajnošek, kteří terén popsali: "Velice dobře průběžný les se střídá s podmáčenými údolími a bažinkami. Vzrostlý les, převážně smrkový s občasným výskytem buků, je plný náletových hustníčků. Mladší smrkový les je poznamenán intenzivní hospodářskou činností v posledních letech. Na mapě tak vznikly esteticky nehezké sítě průseků. Průběžnost tím však nebyla dotčena. Při vyšší běžecké rychlosti je však takřka nemožné jednotlivé průseky sledovat. Kromě oblasti bývalého vojenského cvičiště u vrcholu Na Větráku a údolí potoka se zaniklou částí sudetoněmecké obce Karlsdorf, se v závodním prostoru nevyskytují takřka žádné terénní detaily. Zvláštností v takové nadmořské výšce je i téměř nulová přítomnost skalních objektů a kamenů." Stavitel tratí Zdeněk Janů sen. o svém díle říká: "Tratě snad budou mít vše, co by štafetové tratě měly mít. Doufám, že se záměr vytvořit odpovídajícím způsobem náročné tratě s měnícím se rytmem podařil. Tedy tratě dostatečně a zajímavě farstované i s postupy na volbu, s férovými kontrolami a variantami s divácky atraktivním veřejným průběhem. Závodní prostor je horský les, jak já říkám - divočina. S bažinkami a potůčky, s klacky, jsou zde ve velké míře hustníky, nálety, ale i rychlý les. Závod bude vyžadovat maximální úsilí na poměrně těžké podložce, bude třeba pozorně řešit detaily, změnit tempo, včas přibrzdit atd."

V sobotu se běží Mistrovství a Veteraniáda ČR štafet. Přihlášeno je přes 500 štafet. Kde hledat favority? V mužích obhajuje loňský mistrovský titul z Prysku štafeta ZBM, která bude i letos patřit k horkým favoritům na jednu z medailí, v mistrovské sestavě bude chybět Chromý, který přestoupil do TBM, k dvojici Hájek a Nykodým se určitě v silném klubu ZBM najde velmi kvalitní třetí muž. Velkými favority jsou dále štafety SSU (Schuster, Poklop, Král), která dokázala vyhrát letos dva závody Českého poháru, vedoucí štafeta Českého poháru PHK (loni stříbrný tým běžel v sestavě Losman, Kubát, Petržela, letos některého z nich mohou nahradit Vandas či Rollier), která také letos vyhrála dva pohárové závody či loni bronzový tým PGP (Flašar, Šedivý, Procházka), který se letos ale ještě nesešel v loňském složení. Zapomenout nelze ani na štafetu LPU (Kamenický, Nožka, Kubelka), která také letos už stála na nejvyšším štafetovém stupínku v poháru, ale i na štafety ASU a LCE. V ženách je situace jednoznačnější - hlavním aspirantem na zlato je štafeta ZBM, jejím největším konkurentem je další štafeta ZBM (takové je i pořadí v Českém poháru štafet). Loni měl mistrovský tým brněnských žen složení Tužilová, Hrušková a J. Hlavová, pole brněnských závodnic je ale velmi široké, uvidíme, kdo kterou štafetu poběží. A jejich největší soupeřky? Loni stříbrná štafeta PGP, která běžela ve složení Matějů, Tichovská a Jakobová, loni bronzová štafeta PHK (tam lze dopředu složení letos těžko odhadovat), výborně běhající ženy SHK (Teplá, Jedličková, Mechlová), tým LCE s naší nejlepší ženou Horčičkovou na finiši, překvapit může štafeta CTB (Voborníková, Benešová a Gregorová) či zkušená trojice LPU (Šístková, Zvěřinová, Knapová). V dorostenkách zatím vyhrály jednotlivé závody Českého poháru štafety SHK, LPU a ZBM, tyto tým spolu s PHK, SJC, STE, PGP a STH jsou favority mistrovského závodu. V dorostencích je to obdobné, na stupni nejvyšším se v letošní štafetové sezóně vystřídaly týmy PHK, STE, LPU a KSU, největším favoritem je ale štafeta ZBM, překvapit mohou týmy CHC, TJN a TUR. Současně se běží osm kategorií početně velmi dobře obsazené Veteraniády ČR, ale i veřejný závody mixů a žactva.

V neděli se koná prestižní Mistrovství a Veteraniáda ČR klubů a Mistrovství ČR oblastních výběrů žactva, ve startovní listině je přes 250 týmů (to je o 50 družstev méně než přilákal atraktivní skalnatý terén loni v Prysku). V nejprestižnější kategorii dospělých je přihlášeno 45 sedmičlenných štafet (méně než obvykle). Hlavním favoritem je obhájce titulu ZBM, jeho hlavními soupeři budou družstva loni stříbrné PHK, v loňském roce překvapivě bronzové LCE, dále pak PGP (loni díky vynechání kontroly na prvním úseku ztratilo skoro půl hodiny a skončilo osmé), velmi silné týmy určitě postaví i ZBM B, LPU, TUR, zapomenout nelze ani na SHK. V dorostu (na startu je rekordní počet 32 družstev) se loni na stupních vítězů postavilo trio sedmičlenných štafet PHK, ZBM a LPU, i letos jsou tato družstva favority, k nim lze přiřadit STE, PGP či LCE. V žactvu (osmičlenné týmy) obhajuje titul družstvo Prahy, letos je favoritem společně s Východočeskou oblastí, velmi silné týmy podle individuálních výsledků mají i Ještědská oblast, Západočeská oblast a jižní Morava. O překvapení na stupních vítězů by se rády postaraly i týmy z dalších oblastí, ale budou to mít velmi těžké. Velmi početně je obsazena veteraniáda, kde běží pětičlenné štafety (třeba v DH225 startuje 47 družstev), pole favoritů je hodně nepřehledné.

Oba víkendové závody jsou současně i posledním kolem České ligy klubů a Českého poháru štafet.

Webové stránky šampionátu najdete zde.


« zpět