Čína: 2x velká bedna s trpkou příchutí

1.11.2019 Jan Šedivý

Čína: 2x velká bedna s trpkou příchutí

Finálové kolo Světového poháru v Číně přineslo našim barvám pódiová umístění Terky Janošíkové a sprintové štafety. Akce zároveň otevřela mnoho témat, kterými se bude muset IOF seriózně zabývat.

Dálnice obklopená nekončícím městem - mrakodrapy, fabriky, sklady, mohutnou infrastrukturou, ale i chovnými rybníky a políčky s ohnutými farmáři, to vše v nelogickém mixu navíc zahaleno mírným smogem. Jako ve snu z budoucnosti, která nedopadla příliš dobře. Tak se možná cítil nejeden Evropan po příletu do provincie Kuang-tung, nekonečné aglomerace se 110 miliony obyvatel. Prosadit se zde vyžaduje mnoho schopností a vlastností, z nichž ne všechny by asi byly v Evropě definovány jako ctnosti. V tomto duchu bylo i závěrečné kolo Světového poháru 2019.

Ale zpět k orientačnímu běhu. Tři závody v rychlém sledu - middle a sprintovky o víkendu a jednokolový sprint pro všechny v úterý. Perfektní program pro rychlonohé závodníky, kteří dokážou ustát teplé vlhké počasí i specifické mapové podmínky.

Úvodní middle - bez výsledkového překvapení, zato s velkou dohrou. V ženské i mužské kategorii vyhráli vedoucí běžci SP - Tove Alexandersson a Gustav Bergman. Šestice našich běžců zaběhla velmi solidní výkony na bodech do SP za umístění ve 2. a 3. desítce. Denisa Kosová - 15., Vendula Horčičková 19., Terka Janošíková 22., Miloš Nykodým 11., Vojta Král 14. a Marek Minář 26.
Už před startem middlu vyvolávalo měřítko mapy (1:10 000) ve spíše parkovém lese drobné obavy. Samotný závod je pak potvrdil. Mapa navíc nesplňovala standardy ISOM 2017 v těch nejméně vhodných oblastech (neprůběžná místa na volbách postupů apod.). K nejvíce postiženým závodníků bohužel patřili i dva naši závodníci (problém se řešil jen v kategorii mužů). Vojta a Miloš se v jedné z inkriminovaných pasáží zachovali, na rozdíl od mnoha dalších závodníků, fair-play a vrátili se zpět. Stálo je to kolem 1 minuty, tedy pravděpodobně umístění v TOP10, ale i tolik potřebné body do SP. Po skončení závodu tak zasedala jury, která řešila naši a švýcarskou stížnost. Na její závěry jsme si museli počkat 24 hodin a nakonec bylo rozhodnuto, že výsledky platí. Toto rozhodnutí, je možné zvrátit ještě zpětně stížností federace. Možná se tak stane ze strany Velké Británie nebo Austrálie, uvidíme.
Zbytek série byl poznamenán diskuzemi nad celou situací a kontroverzním rozhodnutím jury závod nezrušit. Lze jen spekulovat, jaký to mělo vliv na další výkony závodníků, ale zdá se, že naši v tomto ohledu nepatřili k „nejodolnějším".

Nedělní sprintové štafety v TV městečku (kopii chrámového areálu), byly těžkou zkouškou houževnatosti. Vedro a přímé slunce umocněné vlhkostí bralo hodně sil i mentální energie. Do závodu jsme nevstoupili nejlépe. Denisa Kosová udělala drobnou chybu hned v úvodu a zbytek 1. úseku musela trpět a bojovat, nakonec předávala 15. s „hratelnou" ztrátou 44 vt., Miloš na 2. úseku opět ukázal, že sprintovky je jeho parádní disciplína a i přes delší farsty dokázal stáhnout pořadí na 12. místo. Vojta bohužel neměl svůj den, přeběhl kontrolu a přidal i několik drobných chyb, a byť předával na 10. místě, bylo už jasné, že o medaile tentokrát bojovat nebudeme. Závěrečný finiš i tak zvládla perfektně Tereza Janošíková a v redukovaném pořadí nám nakonec patřila pěkná 5. pozice!
Záznam TV přenosu na ČT SPORT.

Po dni volna následoval jednokolový sprint pro všechny závodníky. V ženské startovní listině pořadatelé udělali hodinovou „díru" uprostřed startovního pole tak, aby se do TV neprolínaly obě kategorie. Zajímavé řešení startovky posledního závodu, kde bylo stále o co bojovat - Vojta Král byl ve hře o snovou bednu v celkovém pořadí SP, Denisa Kosová i ostatní holky pak o TOP10.
V typicky čínských spletitých uličkách se moc nedařilo favoritům. Naopak velmi překvapili domácí závodníci - v ženách vyhrála Shuangyan Hao a v mužích byl na 3. místě Li ZhuoYe, kterého až chyba na sběrku připravila o vítězství. Z toho se tak radoval Belgičan Yannick Michiels.
Perfektní výsledek zaznamenala Tereza Janošíková, která se 5. místem dostala na 12. místo v SP - opravdu zajímavý počin letos ještě juniorské závodnice, která nestartovala (a nebodovala) v ind. závodech na MS v Norsku. Denisa Kosová i Vendula Horčičková pak zopakovaly svoje umístění z middlu - pěkné 15. resp. 19. místo. Denisa se díky tomu udržela na 10. místě v SP!
Vojta Král bohužel nepředvedl vytoužený výsledek, který by ho vynesl na bednu v SP. Výkon s drobnými chybami na celé řadě míst nakonec stačil na 19. místo. Miloš Nykodým atakoval v úvodu čelní pozice, pak ale přehlédl diváckou kontrolu a v druhé polovině trati už jen přicházel o pořadí - 35. místo. Marek Minář uzavřel sezónu 60. místem.
Analýzu sprintu s diskuzí na fair-play téma najdete např. na World of O.

Pohled na celkové pořadí SP 2019 je i přes nepříliš povedené poslední kolo báječný - IOF World Cup 2019.
Výsledky našich v TOP25
Denisa Kosová - 10
Tereza Janošíková - 12
Vendula Horčičková - 19
Vojta Král - 5
Miloš Nykodým - 25

Závěrem
Světový pohár v Číně byl jednou z nejrozporuplnějších vrcholných o-akcí za posledních několik let. Stejně jako ME v Portugalsku se ukázalo, že pořádat velkou akci není snadná záležitost. Nároky jsou kladeny nejen na organizátory, ale i kontrolní orgány IOF, a ty v Číně zřejmě neodvedly maximum. Vše bude mít ještě dohru u kulatého stolu a lze jen doufat, že budou přijata opatření, aby se podobné fiasko neopakovalo. Otázkou však zůstane, zda v zemích, kde je velký tlak na výsledky je vůbec možné zajistit, aby domácí závodníci neměli nefér výhodu.
I přes smíšené pocity z posledního kola se reprezentace loučí se SP 2019 dvěma umístěními v TOP10. Skvělý výsledek Vojty Krále a Denisy Kosové! Budeme se snažit, aby vám RD přinášelo radost i v příštím roce, třeba hned na prvním kole, které na konci května hostí švýcarský Neuchâtel.

FOTO


« zpět