Co je třeba vědět o MS v OB 2016

18.8.2016 Petr Klimpl

Co je třeba vědět o MS v OB 2016

Je tady letošní vrchol mezinárodní o-sezóny - Mistrovství světa v orientačním běhu 2016, které se koná ve švédském Strömstadu.

Základní informace:

* Letošní MS je 33. v pořadí, ve Švédsku se koná počtvrté, předtím se tam rozdávaly medaile v Linköpingu (1968), ve Skövde (1989) a ve Västerås (2004).
* Šampionátu se zúčastní závodníci z 47 zemí (z "exotických" zemí třeba Uruguay, Chile, Taipei, Hong Kong, Jižní Afrika).
* Program šampionátu: Medaile se budou rozdělovat v pěti závodech - prvním je sprint (v sobotu dopoledne se běží kvalifikace, v podvečer pak finále), v neděli následují sprintové štafety, v úterý je krátká trať, ve čtvrtek klasika a v sobotu program zakončí závod štafet.
* Každá země může postavit vždy 3 muže a 3 ženy (navíc může startovat i úřadující světový šampion) a jednu štafetu.
* Všechny závody mistrovství bude snímat televize, přenos bude v několika zemích (my můžeme vše vidět na Internetu - přístup si můžete zakoupit na webu IOF). V České televizi bude vysílán stominutový dokument po skončení MS na ČT Sport. TV přenosy zajišťuje tým pod vedením Karla Jonáka, na místě jsou české přenosové vozy i čeští kameramani a další TV pracovníci.
* Souběžně s MS probíhají i závody pro veřejnost "Rocky Orienteering Circus" a mistrovství světa v trail-O.
* Českou republiku reprezentují Vendula Haldin, Adéla Indráková, Jana Knapová, Denisa Kosová, Dana Šafka Brožková, Vojtěch král, Pavel Kubát, Miloš Nykodým, Jan Procházka a Jan Šedivý (původně nominovaný Jan Petržela se ze zdravotních důvodů nominace vzdal) pod vedením kouče Radka Novotného.
* V roce 2015 vyhráli na MS ve Skotsku jednotlivé disciplíny - sprint: Jonas Leandersson (SWE) a Maja Alm (DEN), sprintové štafety: DEN, klasická trať: Thierry Gueorgiou (FRA) a Ida Bobach (DEN) , krátká trať: Daniel Hubmann (SUI) a Annika Billstam (SWE) a štafety: muži SUI, ženy DEN.
* Česká reprezentace loni na medaile nedosáhla, ale šampionát byl hodnocen jako úspěšný - 6 umístění do desátého místa.
* Kdo patří k favoritům? Jednoznačně reprezentace Švédska a Švýcarska, dále pak závodníci zbývajících tří skandinávských zemí (Dánsko, Finsko, Norsko), ruští a britští závodníci, do širšího okruhu favoritů pak patří i naši - mezi okruh možných aspirantů na přední umístění zmiňoval portál Worldofo Jana Procházku, Jana Šedivého a Danu Šafka Brožkovou.
* Sobotní sprintová kvalifikace (ženy běží v 9:01, muži v 10:01) bude mít centrum na JV Strömstadu na fotbalovém hřišti Strömsvallen, do finále postupuje z každého rozběhu 15 nejlepších. Finále (ženy začínají v 15:41, muži v 16:46) se přesune na západ, přímo do centra města. Závodníky čekají úzké uličky a ojediněle lesnaté pasáže. Trať mužů má 4,1 km, ženy čeká 3,6 km.
* Nedělní sprintové štafety (start v 16:50) se konají ve stejném prostoru jako sprinty.
* V úterý se závodníci přesunou na sever k městu Tanumshede, kde se bude bojovat o medaile na krátké trati (muži začínají startovat v 11:45, ženy ve 14:40). Členitý prostor s množství srázů, skalních ploten, bažin různých velikostí, minimem cest a dobrou viditelností – tak je terén. Stavitel připravil pro muže 6,3 km (převýšení 290 m) a pro ženy 5,1 km (220 m). Závodníci jsou do startovní listiny nasazováni podle aktuálního svěrového rankingu.
* Čtvrteční závod na klasické trati (ženy začínají ve 12:00, muži ve 13:30) se odehraje na východ od Strömstadu. Terén je tam členitý s borovicovým lesem, skalními srázy, skalnatými plotnami a bažinami. Čas vítěze mužů by měl být 95 minut (15,5 km, 650 m převýšení), žen pak 80 minut (11,2 km, 540 m). Opět ti nejlepší ze světového Rankingu jdou do lesa na konci.
* Štafety se běží na závěr mistrovství s sobotu (muži vyběhnou ve 14:00, ženy v 16:00), aréna je stejná jako v závodě na klasice, terén je tedy také obdobný. Tratě mužů jsou mezi 6,0 až 6.4 km (260 m převýšení), ženy pak 4,7 - a 5,1 (225 m), přičemž třetí úseky jsou o trošku delší.
* Kromě bojů v lese se každoročně v průběhu MS dost schůzuje, sejde se kongres IOF, jedná předsednictvo IOF, většina komisí, evropská skupina. Na jednání bude Český svaz orientačních sportů zastupovat předseda svazu Radan Kamenický, sekretář svazu Jiří Šubrt, stávající předseda evropské komise Dušan Vystavěl (ten letos kandiduje do předsednictva IOF) a Lenka Klimplová (šéfová komise rozvoje IOF).

Hlavní zdroje informací jsou:
  web MS
  web IOF
  facebooková stránka repre OB
  http://worldofo.com/

Připraveno s využitím stránky Jak to vidí Béďa.

 


« zpět