Co ukázala Lednovka
2.2.2016 Petr Kadeřávek
Česká reprezentace v orientačním běhu má za sebou první letošní společné soustřední. Po jeho skončení jsme položili šéftrenérovi Radku Novotnému pár otázek na prahu nové sezóny.
Nazdar kouči, tak jaká je v týmu kondice, bojuje někdo se zdravotními problémy?
Kluci jsou na tom výborně, opory jsou zdravé a naplno směřují k ME. Ze skupiny A ani B neni zdravotně indisponovaný nikdo, což je skvělé. U holek je to složitější: Áda Indráková teprve rozběhává vleklý problém s achilovkami, který v podstatě přetrvává už od MS, takže asi pět měsíců nemohla příliš trénovat. Vendula Horčičková po podzimním zranění kolene teprve začíná poklusávat, právě v pondělí po soustředění jí na kontrole doktor dovolil začít pomalu běhat. Její cíle se tedy posouvají na prázdninové akce.... A novinkou je únavová zlomenina Lenky Poklopové, což bude minimálně šest týdnů bez běhání. A aktuálně má zraněnou achilovku také Majda Tužilová...
Lednovce předcházely zátěžové testy na běhátku. Co ty ukázaly? V souhrnu uvádíš, že někteří odešli s doporučením zásadně změnit trénink, můžeš aspoň obecně nejmenovitě naznačit, jaké chyby se ve stylu tréninku našly?
Nejobvyklejší zásadní problém je malé využití meziprahového pásma. U mnohých je těžiště tréninku setrvačně stále na intervalech kolem ANP ve spojení s příliš pomalým vytrvalostním tréninkem, navíc prováděným převážně po cestách, nebo dokonce alternativně, třeba na lyžích. To k efektivnímu rozvoji té pravé orienťácké lesní kapacity vést nemůže.
Asi to s tím v zásadě souvisí - předchozí víkend jsi měl ve Zlíně trenérský seminář, zaměřený na soudobé efektivní principy tréninku pro OB, jaká byla účast a vidíš rezervy ve vztahu k členům reprezentace třeba i v této rovině?
To byla taková spontánní seance, která vznikla iniciativou zlíňáků. Pár lidí se na to nabalilo, takže vznikla sympatická asi třicetičlenná skupinka, které jsem se snažil tak nějak po lopatě předat to, co na základě svých osobních zkušeností považuju za důležité. V dnešní době není problém získat informace, ale je o to složitější vnímat rozdílné váhy jejich významnosti. A orienťáci stále praktikují řadu tradičních stereotypů, které v důsledku významně snižují efekt jejich tréninkového snažení. Byl bych rád, kdyby třeba nováčci při vstupu do dospělé reprezentace nemuseli tak zásadně měnit trénink a měli robustní základy.
V rámci soustředění proběhly i skupinové psychologické seance zaměřené na definici cílů a schopností - byla to v nějaké míře novinka v programu a můžeš naznačit, jak probíhaly a jak závodníci přistupují k tomu, určovat si cíle a cesty k jejich dosažení?
Je to novinka a musím přiznat, že je docela problém tuhle rovinu realizovat - z podstaty věci není úplně jednoduché podobnou problematiku řešit skupinově, ale pokusili jsme se o to. Je to časově náročné, a samozřejmě to i něco stojí. Na každou skupinu tentokrát čekala zhruba tříhodinová moderovaná aktivita, vedoucí k hlubšímu zamyšlení. Míra otevřenosti závodníků vůči takovým aktivitám je přirozeně rozdílná, ale i tak jsem přesvědčený, že snaha o konkrétní závěry v těchto motivačních oblastech má pozitivní vliv na kvalitu všeho, co je tou motivací taženo... Ono přirozeným hlavním cílem psychologické podpory je ukotvení optimálního závodního rozpoložení, ale chování a míra sebekontroly při závodě má někde své kořeny a nelze začít z prostředka. Ale tady už je to úplně individuální. I proto jsme navíc vybrali tři pilotní jednotlivce pro individuální aplikaci neurolingvistického programování. Uvidíme.
Vloni se k týmu v pozici “protější strany” předávající zkušenosti přidal Michal Smola, rýsují se další posily v tomto směru? Zaslechl jsem o Petru Losmanovi, koneckonců už v rozhovoru s Betem se můžeme dočíst, že s ním začal blíže spolupracovat.
Čím víc lidí se zkušenostmi z velkých světových závodů se zapojí v konzultační rovině, tím lépe. Tady máme obecně obrovskou díru. Bingo provádí na akcích RD konzultace 1:1 se členy U23, a to je přesně opomíjená oblast, kterou jsme potřebovali posílit.
Letošek je nabitý, v půlce prázdnin AMS (povinné pro členy VŠ centra), koncem srpna MS. Dal už někdo najevo, že něco prostě vynechá?
Ano, dal. Ale prázdniny se jakž takž zvládnout dají, kritické je hlavně období duben-květen. Mistrovství Evropy je pro studenty v poměrně nešťastném termínu závěru semestru, týden předtím "povinná" Tiomila a týden před ní MČR sprint v době, kdy by měla končit intenzivní příprava pro ME. K tomu svěťáky v Polsku, kde potřebujeme získat "levné" body do světového rankingu a taky nominačky, bez kterých se jako velký tým neobejdeme. Hodně závodění, hodně cestování. A to pomíjím domácí závody, které do toho všeho, bohužel, vůbec nepasují.
Název soustředění naznačuje, že - v přípravném období - další pokračují v měsíčních intervalech. Jak moc se ještě budete zaměřovat na ME, odhalili jste myslíš všechna podstatná specifika už při soustředění v září?
I kdybychom už teď do Jeseníků před ME nezavítali, myslím, že oproti ostatním máme stále velkou výhodu. Terén je jednoznačně náš a kartografický styl také. Z našeho pohledu je naprosto klíčové mít dostatečnou běžeckou kapacitu a dokázat to i pod zvýšeným tlakem v klidu odpřemýšlet. Ale i tak se samozřejmě budeme ještě o nějaké simulace snažit - limitem je ale sníh. V březnu se chceme pokusit o simulace pro middle a štafety někde na Vysočině, duben nabídne relevantní nominačky a začátkem května bude závěrečný tréninkový kemp pro ty, kterým to studijní povinnosti umožní.
Jednou z výhod ME v domácím prostředí je nesrovnatelně nižší finanční zátěž pro rozpočet našeho týmu, což nahrává možnosti přijet s početnější výpravou nežli do zahraničí - to se koneckonců bude hodit i s ohledem na nabitý program, který jen stěží může zodpovědně zvládnout jeden běžec od začátku do konce. Může se tedy stát, že šanci dostane trochu širší počet členů týmu než by tomu bylo na zahraničním šampionátu? Nebo jsou možnosti dané nominačními kritérii tak široké, že zatím těžko spekulovat?
Ono to s tou nesrovnatelně nižší finanční zátěží není až tak horké. Vypadá to, že v Jeseníkách utratíme téměř to samé, co za to minulé ME, kam jsme letěli. Ubytování a strava jsou dražší než v Portugalsku a budeme také do rozpočtu ME platit běžné startovné včetně akreditace. Nicméně je pravda, že počítáme s rekordním počtem akreditovaných závodníků, zhruba na úrovni 10+10. Z nich pravděpodobně zhruba 3+3 poběží jen sprint. Klasika a sprint se bohužel racionálně zkombinovat nedají a tak asi nastane situace, že na některých tratích budeme mít i volná místa. Protože jak jsme avizovali už na podzim, budeme se snažit nominovat ne do počtu, ale podle šance alespoň postoupit z kvalifikace.
Jak se rýsují mladé naděje ve skupině U23, můžou taky pomýšlet na start na ME?
Na ME se někteří z U23 v rámci rozšířených počtů určitě postaví a nebude to jen díky těm počtům, vždyť někteří z nich už za sebou mají i nominaci na SP nebo k ní byli velmi blízko. Ale musí si o to říct svými výkony, jinak by jim to zkazilo styl.
Převzato z webu Mistrovství Evropy 2016.