CSM 2015 pro Pawlaka a Müllerovou

6.7.2015 Petr Klimpl

První prázdninové vícedenní závody Cenu střední Moravy vyhrála v ženách Věra Müllerová (na fotce při vyhlášení), v mužích se stal vítězem Polák Bartosz Pawlak

Seriál prázdninových vícedenních o-závodů začal Cenou střední Moravy, kterou uspřádal KOB Konice o prodlouženém červencovém víkendu s centrem v Biskupicích. Na startu za velkého vedra byly necelé čtyři stovky závodníků.

Páteční první etapa, sprint, se běžela v Jevíčku, v krásném historickém městě (městské centrum i vilová čtvrť, areály škol, travnaté plochy mezi baráky, dobíhalo se na krásném koupališti Žlíbka). Moc pěkné tratě postavil Jakub Zimmermann. V mužích vybojoval vítězství Polák Bartosz Pawlak, který za sebou nechal o 43 sekund Martina Poklopa, další minutu zpět byl další Polák Maciej Hewelt. V ženách si pro přesvědčivé vítězství doběhla Denisa Kosová, která v rámci přípravy na MS běžela jen tento páteční sprint. Druhá se ztrátou 1:14 min. skončila Markéta Tesařová, třetí byla Barbora Hrušková, která měla za vítězkou odstup 1:28 min.

Sobotní druhá etapa se odehrála ve velmi kopcovitém terénu s hlubokými údolími v okolí Biskupic na mapě, která byla zmapována pro klasiku na loňském akademickém MS. Stavitel tratí Josef Procházka se vypořádal se svou rolí dost dobře, ale v obrovském vedru to bylo velmi náročné především po fyzické stránce. V ženách vyhrála Magdaléna Tužilová, která porazila o 72 sekund druhou Věru Müllerovou, třetí Kateřina Chromá měla ztrátu na vítězku skoro 4 minuty. V mužích bylo pořadí na prvním místě v klasice stejné jako v pátečním sprintu. Vítězný Polák Pawlak porazil Poklopa o tři a půl minuta, třetí Hewelt měl ztrátu přes 13 minut.

Nedělní třetí etapa (krátká trať) se běžela v lesním komplexu u Drválovic s centrem v krásném výletišti. Stavitel tratí Petr Hynek měl v dispozici krásný kus lesa, kde bylo hodně terénních tvarů, pískovcových kamenů a srázů, kde bylo i dost hustníků různé průběžnosti a viditelnosti. Opět se běželo za velkého horka, které dost prodloužilo časy většinou hodně dlouhých tratí. V ženách vyhrála Markéta Tesařová, která porazila Věru Müllerovou o 90 sekund, další minutu a půl zpět třetí Kateřina Chromá. V mužích opět dominoval Polák Bartosz Pawlak, který za sebou nechal druhého Martina Poklopa o 85 sekund, třetí Jakub Zimmermann už měl ztrátu skoro 9 minut.

Pondělní čtvrtá etapa, klasika, byla opět v Biskupicích ve stejném terénu jako E2. Takže kopce, fyzicky hrozně náročné, vedro. Stavitel tratí Václav Navrátil postavil tratě orientačně jednodušší, ale i tak se tam daly dělat chyby. Startovalo se handicapově. V mužích Polák Bartosz Pawlak svůj náskok před Martinem Poklopem ještě zvýšil a doběhl si pro jasné vítězství v letošním ročníku CSM, celkově třetí Tomáš Landovský měl už obrovskou ztrátu přes půl hodiny. V ženách vybíhala jako první Věra Müllerová, měla jen minimální náskok. Ten ale v poslední etapě navýšila a s přehledem vyhrála. Pro druhé místo si nakonec doběhla Magdaléna Tužilová (ta měla  etapě nejrychlejší čas), která na třetí místo odsunula Markétu Tesařovou.

Letošní Cena střední Moravy byla pěkným začátkem letních vícedenních.