Další o-víkend za námi

22.10.2018 Petr Klimpl

O víkendu se běžela celá řada závodů v orientačním běhu.

Sobota

Pro Prahu a Středočeský kraj připravil OK Kamenice krátkou trať s centrem na louce mezi obcemi Lojovice a Brtnice, kde postavil Lukáš Kettner tratě na mapě, kterou připravil Petr Uher. Přes 1100 závodníků čekal kopcovitý terén, kde byla středně hustá síť komunikací, a který byl porostově rozmanitý s terénními detaily. V ženách vyhrála Barbora Vyhnálková (RIC), která o minutu a půl porazila druhou Ivanu Fujáčkovou (SJC), další minutu zpět zůstala třetí Kateřina Mullis (DKP). Mezi muži byl jasně nejrychlejší Jakub Glonek (AOP), který porazil druhého Jana Mrázka (SJC) a třetího Martina Jandu (DOB) o více než tři minuty.

Sokol Pražák připravil na oba víkendové dny tradičního Vodňanského kapra. Běželo se v těsné blízkosti terénu M ČR štafet a klubů, centrum bylo v Bílsku. Tratě byly připraveny na mapě Hrad (1:10000), kterou v září kompletně zrevidovala Mirka Vejvodová. Klasickou trať pro 400 závodníků připravil Honza Pecka v kopcovitém terénu, kde byl místy hustý podrost, navíc v lese probíhala těžba kůrovcem napadených stromů. V početně méně obsazené kategorii žen jasně vyhrála Barbora Baldrianová (VSP) před Kristýnou Flašarovou (PGP) a Martinou Krausovou (TJP). V mužích byl nejlepší Jan Procházka (PGP), skoro čtyři minuty za ním zaostal jeho klubový kolega Martin Jonáš, přes sedm minut ztráty měl třetí Jáchym Kučera (DOR).

V Ještědské oblasti byl závod v Rumburku (Dymník Fotbalgolf), běžela se klasická trať na mapě Dýmník (1:10000, autor Tom Novák). Tratě postavili Petr Novák a Leoš Havel v mírně zvlněném terénu, kde byla různá průběžnost, místy podrost, bažiny, bohatá síť cest, pěšin a také neprůběžných průseků, v místech těžby byly na zemi hustě větve a klacky. Běželo téměř 450 závodníků. V ženách byla jasně nejlepší Kateřina Kašková (CHA), druhá Kateřina Matějů (VLI) měla ztrátu přes tři minuty, třetí skončila Adéla Havlová (BOR). Mezi muži si pro vítězství doběhl Matěj Klusáček (LCE), minutu za ním zaostal druhý Matouš Fürst (LLI), třetí místo obsadil Jakub Bílý (LTP).

Ve východních Čechách uspořádal KOB Ústí nad Orlicí zkrácenou klasiku na Andrlově chlumu v těsné blízkosti Ústí nad Orlicí. Skoro 850 závodníků čekala mapa Andrlák (1:10000), kterou připravil Tomáš Leštinský. Tratě (autor Viktor Mutinský) byly v hodně kopcovitém a členitém terénu, kde byl hlavní hřeben s četnými údolími, terén byl většinou dobře průběžný, někde ale porostově rozmanitý se středně hustou sítí komunikací. V ženách byla nejlepší Marta Fenclová (LPU), půl minuty zpět zůstala druhá Helena Randáková (VRL), třetí Věra Mádlová (ZBM) měla ztrátu tři a půl minuty. V mužích jasně vyhrál Tomáš Novotný (PHK), druhý Petr Losman (PHK) a třetí Lukáš Hovorka (LPU) měli ztrátu přes tři minuty.

Dalším závodem Ligy Vysočiny byla krátká trať, kterou připravil SK Orientační sporty Nové Město na Moravě v Olešné u Nového Města na Moravě na mapě Velké Michovy (1:10000, autor Petra Mareček), tratě pro přesně 400 závodníků postavil ve vysočinském terénu Jiří Dvořáček. V ženách byla nejlepší Magdaléna Tužilová (ZBM), necelou minutu za ní zaostala druhá Jana Benešová (CTB), další půl minuty zpět zůstala třetí Jitka Jeřábková (TZL). V mužích vyhrál Marek Prášil (SJI), jen 15 sekund zpět zůstal druhý Jan Klusáček (ZBM), třetí Jan Kadlec (SJI) měl ztrátu na vítěze 140 sekund.

Klub vytrvalostních sportů Šumperk uspořádal krátkou trať s centrem v Sobotíně. Přes 350 závodníků čekala mapa Granátovka 2018 (1:10000, hlavní kartograf Zdeněk Rajnošek) v kopcovitém terénu s hlavním vrcholem Kamenitý vrch, kde byl smíšený les s různou průběžností - od zcela čistých ("bílých") partií až po vyloženě "zelené" části. Terén byl bohatý na detaily terénních i porostových typů, v části terénu byly i kameny a skály (např. Granátová skála). V ženách vyhrála Vlaďka Raclavská (UOL), druhá Anna Holečková (UOL) a třetí Ema Marková (STE) měly ztrátu přes šest minut. V mužích to bylo velmi vyrovnané, vyhrál Vojtěch Matuš (VRB), jen šest sekund zpět zůstal druhý Jiří Matoušek (STE), třetí Tomáš Zdráhal (OOL) měl odstup ještě o sedm sekund větší.

Oblastní žebříček Valašské oblasti (krátkou trať) připravil Směr Kroměříž v Kostelanech (Ranč Kostelany). Skoro tři stovky závodníků čekaly tratě, které připravil Pavel Dittrich na mapě Komínky 2018 (1:10000, hlavní kartograf Vítězslav Pěček) v průběžném, mírně kopcovitém terénu s množstvím cest a terénních prvků. V ženách byla nejlepší dorostenka Michaela Dittrichová (SKM), 74 sekund zpět zůstala druhá Iva Kavánková (TZL), dalších 23 sekund třetí Veronika Tichá (TZL). V mužích vyhrál Roman Zbranek (TZL), necelou minutu zpět zůstal druhý Michal Hubáček (LCE), třetí Tomáš Kolárik (TZL) měl na vítěze ztrátu skoro dvě a půl minuty.

Další závod Jihomoravské ligy (klasická trať) uspořádal SK Žabovřesky Brno v Košíkově. Připravena byla mapa Pramen Chvojnice (1:10000, hlavní kartograf Zdeněk Rajnošek), tratě postavili manželé Zháňalovi v pestrém různorodém vysočinském terénu s malými vodními rýhami, střídavými pasážemi lesů s různými průběžnostmi a podrostem; kde byla hustá síť průseků a cest. Na startu bylo 350 závodníků. V ženách s velkým náskokem vyhrála Martina Tichovská (PGP), na druhém a třetím místě byly závodnice TBM Tereza Korpasová a Veronika Grycová. V mužích byl nejlepší Petr Palát (ABM), jen 19 sekund zpět zůstal druhý David Vedra (TBM), třetí Ondřej Novotný (ABM) měl ztrátu na vítěze něco nad minutu.

Neděle

Druhý víkendový závod pro Prahu a střední Čechy připravil OK Kamenice s centrem mezi obcemi Lojovice a Brtnice. Běžela se klasická trať na mapě od Romana Horkého a Vojtěcha Kettnera v kopcovitém terénu, kde byla středně hustá síť komunikací, a který byl porostově rozmanitý s terénními detaily, tratě 900 závodníků postavil Luboš Semík. V ženách zopakovala sobotní vítězství Barbora Vyhnálková (RIC), která o pět minut porazila druhou Kateřinu Mullis (DKP) a o pět minut třetí Petr Snížkovou (DKP). V mužích si pro vítězství doběhl Šimon Navrátil (PGP), 77 sekund zpět zůstal druhý Jakub Glonek (AOP), třetí skončil s tříminutovou ztrátou na vítěze Marek Prášil (SJI).

Vodňanský kapr v Bílsku (pořádal Sokol Pražák) měl na pořadu druhou etapu, běželo se v handicapu podle výsledků sobotního závodu. Čtyři stovky závodníků čekaly opět tratě na mapě Hrad (1:10000), kterou v září kompletně zrevidovala Mirka Vejvodová, tratě připravil Honza Pecka v kopcovitém terénu, kde byl místy hustý podrost, navíc v lese probíhá těžba kůrovcem napadených stromů. V ženách opět jasně vyhrála Barbora Baldrianová (VSP), také na druhém a třetím místě bylo pořadí stejné - Kristýna Flašarová (PGP) a Martina Krausová (TJP). Také v mužích bylo pořadí stejné jako v sobotu: 1. Jan Procházka (PGP, 2. Martin Jonáš (PGP), 3. Jáchym Kučera (DOR).

Závod žebříčku Ještědské oblasti uspořádal SOK TJ Turnov s centrem v Olešnici. 750 závodníků čekaly tratě od Pavla Žemlíka na mapě Kozlov 2015 (revize 9/2018) ve středně kopcovitém terénu s množstvím pískovcových skal. V ženách vyhrála Kamila Gregorová (CTB) s náskokem dvou minut před druhou Kateřinou Kaškovou (CHA) a čtyř minut před třetí Adélou Havlovou (BOR). V mužích byl první Pavel Hradec (TUR), 1:11 min. zpět zůstal druhý Matouš Fürst (LLI), třetí skončil další závodník TUR Martin Luštický (+1:57).

26. ročník Rodinných štafet se konal v neděli v lesním komplexu v okolí Kostelecké Lhoty (centrem byla louka u areálu fotbalového hřiště Sokola Kostelecká Lhota v Korytech). Krásné babí léto uvítalo 10ř startujících štafet, kterým dvojice hlavních pořadatelů Karel Haas a Jan Kaplan postavila tratě v převážně čistém a dobře průběžném lese s minimálním převýšením a hustou sítí cest, kde rychlost běhu ojediněle snižovalo borůvčí nebo klacky. Běželo se na mapě Mírov (1:10000), pro 3. úsek byla připravena speciálně upravená mapa Bludný kořen XXVI (závodníky na závěrečném úseku čekalo mapové překvapení). Tradičně jsou vypsány 3 kategorie - štafety LPU, štafety OPEN (v obou kategoriích musí být rodinné klany) a mixy. Boje to byly zajímavé. Po prvních dvou úsecích vedli Křivdovi o 2 minuty před mixem KSK. Na posledním úseku se v závěru seběhli finišmani Tomáš Křivda a Vojtěch Král, je na dohled stíhal Dan Vandas, nakonec v závěru byl rychlejší Král a tak v absolutním pořadí byla nejlepší štafeta ve složení Denisa Kosová, Terka Kosová a Vojta Král, OPEN vyhráli Křivdovi (Martin, Lenka a Tomáš), druzí byli Vandasovi (Adéla, Luděk a Dan), za nimi finišovala nejlepší štafeta v kategorii LPU Roudní (Venda, Vašek, Martin).