Do síně slávy českého OB vstupuje Evžen Cigoš

3.12.2017 Libor Zřídkaveselý

Do síně slávy českého OB vstupuje Evžen Cigoš

Evžen Cigoš oslavil letos 65 let. Na shromaždišti už jej příliš často nepotkáte. Jméno tohoto brněnského závodníka, dlouholetého člena oddílu VŠZ Brno, dnes MENDELU Brno (VBM), ale najdete na mnoha českých mapách a také na stránkách Nadace orientačního běhu, kterou v roce 1994 založil a dodnes úspěšně řídí.

Lze tedy říci, že Evženu Cigošovi zařazení mezi legendy českého orientačního běhu a uvedení do síně slávy OB rozhodně patří.

S orientačním během začal ve svých 13 letech v oddíle Slavoj Tesla Brno a od té doby zůstal tomuto sportu věrný. S jeho jménem se můžeme setkávat ve třech rovinách. Tou první jsou sportovní výsledky. Jako dorostenec a junior pravidelně vyhrával celostátní žebříčky a mistrovství republiky. V 70. letech patřil k výborným československým závodníkům, závodícím v dresu VŠZ Brno. Byl členem reprezentačního družstva ČSSR 1970 – 1977. V době kdy nebyly sprinty, krátké trati, … je jeho výčet mistrovských medailí dlouhý.

Druhou rovinu známe snad úplně všichni. Vždyť každý z nás alespoň jednou slyšel o Nadaci orientačního běhu. Tuto nadaci založil Evžen již v roce 1994. V počátečních letech podporoval především orientační běh v okolí Brna, ale postupem času, kdy se nadaci podařilo získat podíl z peněz, které stát nadacím rozděloval, začala nadace podporovat činnost a práci s mládeží v celé České republice. Každoročně nadace rozděluje statisíce korun mezi talenty orientačního běhu.

Třetí oblastí, ve které můžeme nalézt Evženovo jméno, je tiráž mnoha českých i zahraničních map. S mapováním začal v roce 1969, kdy vytvořil svoji první mapu – Říčky (lesy Moravského krasu u Brna). Od té doby zmapoval, ať už sám nebo v týmu, více než 200 map na třech kontinentech. Největší množství map však vytvořil v tandemu se Zdeňkem Lenhartem. V letošním roce jste se na Evženově mapě mohli proběhnout při podzimních závodech žebříčku A u Opavy, byl autorem části mapy.

Evžen věnoval mnoho času orientačnímu běhu a za dlouhá léta je za ním spousta práce vynaložené pro rozvoj našeho sportu. Za to vše děkujeme a uvádíme do „Síně slávy OB“.

    


« zpět