Dva štafetové tituly dorostenek na ME dorostu

27.6.2015 Petr Klimpl

Mistrovství Evropy dorostu v Rumunsku pokračovalo závodem štafet. České reprezentace slavila zlato ze závodu mladších i starších dorostenek (foto štafety D18 po doběhu).

Běželo se v otevřeném až polootevřeném terénu, kde byl především listnatý porost ve výšce 600 - 750 m n. m. a kde byla velká vrstevnicová členitost - kupy, erozní rýhy a rokle, rozbitý povrch, ale i různorodá vegetace - dobře průběžné louky, hustníkové pasáže s omezenou viditelností. České reprezentaci přinesl závod dvě zlata.

Mladší dorostenky začaly díky Báře Chaloupské velmi nadějně, doběhla druhá se ztrátou 25 sekund na Polku. Šárka Rückerová předávala po druhém úseku už na čele a Terka Janošíková náskok už jen zvýšila a do cíle doběhla s náskokem 2 minut před Dánskem a 4 minuty před Maďarskem (4. AUT, 5. BEL, 6. RUS) = ZLATO. Ostatní české štafety už po prvních úsecích nebyly mezi nejlepšími, ale pro nás výborný průběh pak měl závod starších dorostenek. Klára Novotná na prvním úseku ne úplně zdařile rozběhla, předávala na 17. místě se ztrátou přes 6 minut. Po druhém úseku vedlo jasně Švédsko, další štafety měly ztrátu skoro 9 minut, Bára Vyhnálková vytáhla českou štafetu na 4. místo v kontaktu s druhým a třetím místem. Na třetím úseku finišmenka Švédska zazmatkovala (spletla si kód kontroly) a ztratila obrovský náskok, naopak Tereza Čechová běžela skvěle a přiběhla do cíle první o 44 sekund před Norskem a o 57 sekund před Finskem (4. SUI, 5. SWE, 6. RUS) = ZLATO.

U kluků už se zázraky neděly po nepodařených prvních úsecích se stačily štafety probojovat jen do první desítky. V mladších dorostencích rozbíhal Jonáš Fencl a předával 13. se ztrátou téměř pěti minut, na druhém úseku přidal Ondřej Hlaváč další dvě minuty ztráty, ale stáhnul na osmou příčku, na posledním úseku Tomáš Křivda posunul naši štafetu na 7. příčku, když ztráta na vítěznou štafetu Francie byla necelých 8 minut. Za FRA na druhém místě měla rakouská štafeta ztrátu 1:41 min., třetí byli Estonci (+2:48), 4. HUN, 5. DEN, 6. RUS. Ve starších dorostencích měl Otakar Hirš na prvním úseku ztrátu necelé čtyři minuty a to znamenalo 10. příčku, na druhém úseku ztratil Dan Vandas pět a půl minuty a jednu příčku, na posledním úseku Vojtěch Sýkora posunul náš tým o tři místa dopředu na konečnou 8. příčku s odstupem 13 a půl minuty na vítězné Švédy (2. SUI +1:56, 3. FIN +3:21, 4. HUN, 5. RSU, 6. NOR).