Dva závody štafet v Řásné

13.9.2015 Petr Klimpl

OK Jihlava připravil v Řásné dva závody Českého poháru štafet. V mužích oba dny vyhrála štafeta OK Lokomotiva Pardubice, v ženách v sobotu vyhrál tým SK Žabovřesky, v neděli pak TJ Turnov.

Oba závody štafet měly centrum na louce nad kempem v Řásné, běželo se ve zvlněném terénu, kde byl porostově rozmanitý les s proměnlivou průběžností, místy byla těžší podložka a podhorský charakter lesa, v okolí bývalých lomů bylo množství kamenů různé velikosti. Mapu připravil Martin Kratochvíl, sobotní tratě postavil Aleš Petráček, nedělní pak Milan Venhoda. Na startu bylo 350 štafet. Po oba dny byly závody ve všech kategoriích velmi vyrovnané.

V ženách v sobotu po celý závod vedlo áčko ZBM, které v sestavě Tesařová, Hrušková a Kabáthová jasně vyhrálo. Se čtyřminutovým odstupem se finišovalo o druhé místo, o něco byla rychlejší Kosová a štafeta PHK tak obsadila stříbrnou příčku (první dva úseky běžely Čepová a Topinková), třetí místo obsadila štafeta LCE (Čermáková, Sklenářová, Horčičková), 4. ZBM B, 5. LPU, 6. ZBM C. V mužích vedla téměř stále štafeta LPU v sestavě Kamenický, Kubelka a Nožka, která odolala na posledním úseku velkému útoku štafety PGP (Flašar, Matějů, Procházka), rozdíl v cíli byl jen 36 sekund. Třetí místo obsadila štafeta ZBM (Bukovac, Chloupek, Hájek) s odstupem 4 minut na vítěze. V dorostenkách po dramatickém závěru vyhrál tým PHK těsně před LPU, na třetím místě skončila štafeta PGP, v dorostu vyhrála štafeta LCE před ZBM a PHK.

V neděli v ženách vyhrála štafeta TUR především zásluhou skvělého výkonu Omové na posledním úseku (první dva úseky běžely Rufferová a Krafková), skoro dvě minuty zpět zůstaly dvě štafety ZBM, které běžely v sestavách Tesařová, Poklopová, Kabáthová resp. Šimková, Hiklová, Hrušková (4. SHK, 5. LCE, 6. PHK). V mužích to byl po celý závod souboj štafet LPU a ZBM, na posledním úseku se rozhodlo až v závěru, kdy byl rychlejší pardubický finišmen a štafeta LPU (Kamenický, Kubelka, Nožka) si stejně jako v sobotu doběhla pro vítězství s náskokem 22 sekund před ZBM (Chloupek, Nykodým, Hájek). O třetí místo se finišovalo, rychlejší byl Rollier (PHK), ale pro zkrácení povinného úseku z poslední kontroly byl diskvalifikován a tak pro cenu za třetí místo si šla štafeta SHK (Hepner, Komanec, Šmehlík), 4. ASU, 5. TUR, 6. ZBM (zajímavostí je, že i na dalších třech místech, tj. na 7. - 9. místě skončily týmy ZBM = mezi devíti nejlepšími bylo pět (!) štafet jednoho klubu). V dorostenkách vyhrála štafeta LPU těsně před týmy PGP a PHK), v dorostencích opět vyhrála štafeta LCE, druhé a třetí místo obsadily štafety ZBM a PGP.

Jihlavští pořadatelé připravili velmi pěkné závody. Ke zdaru závodů určitě přispělo i počasí, po celý víkend bylo pěkné počasí na běhání. Stránky závodů najdete na zde.

Článek byl napsán s využitím stránky "Jak to vidí Béďa".