Dva závody ŽB-Čechy u Chojkovského mlýna

19.6.2016 Petr Klimpl

Dvěma závody pokračoval žebříček B-Čechy (5. a 6. kolo). V okolí rekreačního střediska Chvojkovský mlýn (mezi obcemi Podbořánky a Žihle) ho připravili pořadatelé z Komety Kralovice a OK Rakovník.

Po oba dny startovalo téměř 1300 závodníků, které čekaly solidní mapy od Jiřího Vištejna a Milana Bíleho. Tratě byly postaveny v terénu, který byl mírně zvlněný, místy byly rýhy, zářezy a meliorace, byl tam převážně velmi dobře průběžný les s množstvím těžebních průseků, ojediněle se tam nacházely bažiny (především v závěrečné pasáži obou dnů.

Sobotní klasickou trať pěkně postavil Ondřej Pova. Rychlý les, v němž rozhodovala volba běžecké stopy a rychlá orientace, důkladně prověřil formu závodníků. Běželo se za příjemného počasí, v lese a v centru bylo pátečním dešti dost mokro. V mužích se na trati dlouhé 17 km dostal jako jediný pod 100 minut Jiří Valeš (LPM), který porazil o minutu a půl juniora Matouše Fürsta (LLI), třetí skončil další závodník LPM František Kolovský s odstupem :22 min. za vítězem. V ženách byla nejlepší Ivana Bochenková (SJC), 35 sekund za ní skončila Lenka Mechlová (SHK), necelé dvě minuty za vítězkou byla třetí juniorka Anna Štičková (LLI).

V neděli se běžela ve stejném terénu krátká trať, kterou postavil Petr Bílý. Počasí bylo proměnlivé, chvíli svítilo sluníčko, poslední závodníci pak zažili v lese přeháňku. Výsledky byly velmi vyrovnané, což ale neplatilo v kategorii mužů H21A, kde s přehledem vyhrál Jiří Bouchal (VPM), který po vyrovnaném výkonu po celé trati porazil druhého Michala Horáčka (VLI) o 2:27 min., třetí věkem ještě junior Matouš Fürst (LLI) měl ztrátu ještě o 3 sekundy větší. V ženách si pro vítězství doběhla poslední startující Kristýna Kolínová (DKP), 12 sekund za ní zaostala juniorka Anna Štičková (LLI), dalších 10 sekund zpět zůstala třetí Marie Procházková (KAM).

Závody to byly pěkné. Jednodušší terén (ale krásný les s borůvčím) plně vyhovoval nárokům na žebříček B, centrum bylo plné služeb (catering, o-prodejci), organizace fungovala bez problémů. Dva malé kluby ukázaly, že umí připravit závody na velmi dobré úrovni.