High Level Event Seminar v Rize

5.2.2018 Jan Fiala

High Level Event Seminar v Rize

V Rize proběhl High Level Event Seminar, seminář zaměřený na výměnu zkušeností s pořádáním významných mezinárodních závodů v OB.

Skupina zástupců pořadatelů významných mezinárodních akcí, které dostala Česká republika přidělena (finále SP 2018, MS 2021), ve složení Adam Chromý, Jan Picek a Jan Fiala, se o víkendu v Rize zúčastnila semináře HLES 2018 (High Level Event Seminar), který vedl předseda Foot-O komise Áron Less. Seminář je primárně zaměřen na sdílení zkušeností a nápadů, jak nejlépe pořádat nejvýznamnější světové akce. Program semináře byl nabitý, ale zároveň zaznělo mnoho zajímavých myšlenek a byl nastíněn směr, kterým se IOF při pořádání chce ubírat.

Výběr toho nejzajímavějšího: 

  • Prezident IOF Leho Haldna měl prezentaci na téma Critical to Quality, kde vyjádřil nespokojenost s úrovní některých akcí, a upozornil na kritické body, jak uspořádat úspěsnou akci.
  • Probíral se strategický přístup k tvorbě mezinárodního kalendáře na roky 2020+, hlavní myšlenkou je zavedení pěti časových rozmezí, ve kterých se pravidelně budou konat jednotlivá kola SP. Třetí kolo například bude vždy O-Ringen ve 30. týdnu, jehož všech 5 etap by se mělo do SP započítávat. MS by se mělo pravidelně konat na přelomu června a července, ME v podzimním termínu.
  • Jako další zazněla od pořadatelů MS 2017 v Estonsku analýza, co se podařilo, co se podařilo méně a jaké problémy bylo nutno v zákulisí řešit.
  • Došlo i na praktickou zkoušku třetího sprintového formátu, kdy si účastníci semináře na vlastní kůži zkusili výběr trati na startu a její absolvování v plném tempu. Hlavním záměrem IOF je mít tento formát jednoduchý, přehledný a snadno uspořádatelný (nicméně to tak zatím úplně nevypadá a minimálně z pohledu TV pokrytí mi připadá, že pro neznalé diváky to může být spíše zmatečné). Uvidíme, jak se s tím v praxi popereme na podzim v Praze, kde tento formát závodu budeme také pořádat.


V sobotním odpoledni došlo k rozdělení účastníků na tři skupiny - WOC, WMOC a IT. Skupiny WOC a IT po prezentacích pracovaly na praktických úkolech - návrh trati včetně umístění TV kamer pro třetí sprintový formát na dvou mapách, praktické tvorbě kalendáře IOF 2021-2025, guideline k sociální stránce JWOC (na základě stížnosti jedné juniorky směrem k IOF, že byla nucena se na týmové foto, kterým se týmy navzájem neoficálně na Facebooku prezentují, svléci, což jí bylo nepříjemné), příprava Bulletinů také pro média a veřejnost, návrh principů, jak organizovat karanténu a start.

Skupina WMOC se zabývala především změnami pravidel, které reagují na rozhodnutí IOF Councilu zavést na WMOC finále krátké trati (takže budou finále sprintu, krátké trati a klasické trati). Perličkou z této oblasti je, že Foot-O komise doporučila určité řešení, ale Council se rozhodl jinak; proto bude na WMOC jen jedna lesní kvalifikace, která rozhodne o startu ve finále na krátké trati; na základě stejné kvalifikacec a výsledku z finále krátké trati pak bude poměrně složitým způsobem sestavena startovní listina pro finále klasické trati, kdy například diskvalifikovaný závodník z lesní kvalifikace, pokud vyhraje poslední finále na krátké trati (např. finále E), získá právo startu ve finále A na klasické trati.

V nedělním bloku zazněly postřehy Senior Event Adviserů z pořádání v exostičtějších zemích (např. Japonsku), kdy pořadatelé mají zcela jinou mentalitu než SEA. Patrick Thoma, který byl do loňského roku hlavním kouče švýcarského týmu, pak nastínil pohled z druhé strany barikády (závodníci jsou profesionálové nebo poloprofesionálové, pořadatelé se nemají omlouvat, že pořádají ve volném čase a jsou amatéři, nezbytný je maximální kvalitativní standard; zajímavostí je rozpočet švýcarského týmu cca 500 tisíc EUR ročně, podobný mají seveřané, takže hodnota WOC je z tohoto pohledu okolo 10 milionů EUR - a to už na amatérismus není prostor).

Následovala stručná analýza toho, co by měl o IT vědět každý ředitel major eventu, generální sekretář Tom Hollowel zmínil záležitosti spojení s TV produkcí, arénami a provázáním s IOF Eventorem (mj. si velmi pochvaloval spolupráci s Karlem Jonákem) a na závěr jednotlivé pracovní skupiny prezentovaly výsledky svých diskusí ze sobotního podvečera.

 


« zpět