Jája Němečková představuje Pražskou oblast
14.2.2018 Petr Klimpl
Na to, jak to dělají v Pražské oblasti, jsme se zeptali dlouholeté předsedkyně Jarmily Němečkové.
Jak dlouho už jsi předsedkyní Pražské oblasti?
Nějak to letí, od Petra Baldriana jsem zdědila veslo tuším v roce 2007. Respektive jsem z členů výboru kladla nejmenší odpor... Oblast mi ovšem předal i s hospodářem Jirkou Šubrtem a přísnou soutěžní komisí, jinak by to tak dlouho nemohlo fungovat. Už se také porozhlížím po vhodném nástupci.
Představ nám Pražskou oblast – počty závodníků, klubů, závodů, atd.
Naše oblast sdružovala vloni 25 klubů a něco přes 1400 registrovaných závodníků, z toho přes 500 v mládežnických kategoriích, silné jsou veteránské šiky. Oblast je to kompaktní, stejný tým jako oblast spravuje i záležitosti Pražského krajského svazu ČSOS. Hlavní město Praha je bohaté na sprintové terény a na lesoparky s krásnými partiemi, přírodně unikátními, ale i se spoustou napalmu a s četnými bezdomoveckými koloniemi.
Jak spolupracuje vedení oblasti s velkými kluby, jak kluby navzájem, není mezi nimi řevnivost?
Oblast a Pražský krajský svaz ČSOS maximálně podporuje jakoukoliv činnost mládeže, zejména činnost a trenéry TSM a SCM Praha – toho je ostatně zřizovatelem. Jsme rádi, že dobře funguje celopražské SCD při Kotlářce Praha. V posledních letech se Pražskému krajskému svazu ČSOS daří získávat grant na rozvoj sportu od Magistrátu Hlavního města Prahy, který je dále rozdělován šesti oddílům, kde jsou významnější počty žactva.
Pro všechny kluby pražské oblasti spravujeme rozsáhlou SI sadu, kterou většinou využívají i středočeské oddíly.
Nejúspěšnějším oddílem je Praga Praha, její trenéři odvádějí i nejvíce práce v SCM/TSM Praha, které zastřešuje i mládež Středočeské oblasti. Protiváha se snad objeví v příštích letech v Kotlářce a USK Praha, kde silné žákovské skupiny dosáhnou/ly dorosteneckého věku.
Zatím, doufám, mají všichni nadhled potřebný k udržení dobré atmosféry v OB komunitě a ochotu ke spolupráci, jak mezi oddíly, tak mezi oblastmi – se Středočechy máme provázané jak TSM a SCM, tak soutěže.
Vznikají ve Vaší oblasti nové kluby?
Ano, v poslední době požádaly o registraci 2-3 menší kluby, je to důsledek nadšení jejich vedoucích pro OB. Nejnověji registraci získala skupinka při Dukle Praha, jejich hlavním sportem je ale myslím fotbal. Dále vznikl klub při ZŠ Lyčkovo náměstí – tam by to mohl být ohlas blízkých výukových map a akcí na nich pořádaných. Oporu při vzniku měli zejména od sekretariátu ČSOS.
Je problémem sestavit kalendář oblastních závodů? Debaty kolem přidělení termínů či nedostatek pořadatelů u Vás v oblasti nehrozí? Vaše oblast nepořádá závody i souběžně s celostátními závody, které jsou na jiném konci republik – proč?
Trošku licitace kolem termínovky je, přece jen je třeba sladit představy dvou oblastí. A jsme rádi, když to zaplníme, letošní zamítnutí vzdálenějšího atraktivního terénu z důvodu převisu zájmu je spíše výjimka nebo otázka jednoho víkendu. To je i odpověď na Tvůj dotaz, proč nepořádáme proti celostátním závodům – na tyto termíny se nám nikdo nehlásí, na dobrovolnou práci je v našem regionu bohužel omezený počet lidí. Konzumentů OB máme nepoměrně více. Těch zajímavých terénů v okolí Prahy není neomezeně, výjezdy do jiných oblastí jsou proto populární.
V neposlední řadě si řada oddílů s mládežnickou základnou přeje zachovat nějaké volné víkendy pro oddílové akce a soustředění a jiné sporty typu MTBO, vodácký víkend, hory atp.
Jak často schůzuje vedení Vaší oblasti, jak často se scházejí zástupci všech klubů oblasti?
Obvykle máme schůzi 2-3x ročně, akorát 2017 to bylo vše per rollam. Se zástupci klubů se scházíme na Valné hromadě (letos bude 1. března).
Představ nám Vaše oblastní soutěže?
Praha vypisuje Manufaktura Pražský žebříček pro kategorie DH10- DH18 s jarní a podzimní částí a Manufaktura ligu – soutěž oddílů obou oblastí, počítanou z podzimního žebříčku. Dále veteránský žebříček. Soutěžní komise se snaží o vyrovnané zastoupení krátkých tratí, klasiky i sprintu, v těchto disciplínách a nočním OB vypisuje i oblastní mistrovství. Samozřejmě i ve štafetách, ale tam bývá OM většinou přidružené k závodům Českého poháru štafet. Děti hodně baví i Pražský pohár žactva, pohárová soutěž jednotlivců a prestižní oddílová soutěž družstev počítaná pro pražskou i středočeskou oblast dohromady. Vyhlášení bývá při štafetovém finále v závěru června.
Asi bych odkázala na termínovku na stránkách pražské oblasti psob.dig.cz – letošní nevybočuje z normálu, je poměrně typická. Začínáme koncem března u Rakovníka a končíme začátkem listopadu na nejbližším cípu Brd v Dobřichovicích, zpestřením bude sprint v rámci finále SP v Mladé Boleslavi.
Daří se pořadatelům oblastních závodů nacházet nějaké neoběhané terény? Počty závodníků na Vašich oblastních závodech se pravidelně pohybují mezi 700 až 900 závodníků. Nemáte problémy s pořádáním tak velkých závodů ze strany majitelů lesů či orgánů státní správy?
V nových terénech běháme spíše výjimečně, pokusili jsme se například o povolení v bývalém vojenském újezdu Brdy, ale zatím neúspěšně. Menší prostory se objevit mohou, sahají po nich menší oddíly dobře etablované v místě pořádání závodu, spadající do Středočeské oblasti.
Jinak neoběhaný terén s velkým kusem lesa znamená spíše 90 km a dál od Prahy, a to je pro využití na oblastní žebříčky přece jenom daleko. Občas využijeme nabídky z jiné blízké oblasti, docela dobře to jde s menší západočeskou oblastí a někdy nabízejí zajímavý terén i východočeši, ale spojovat na oblasťák dvě, resp. tři početné oblasti je docela masakr. Ale někdy do toho rádi jdeme.
Problémem je v případě pražského žebříčku zajistit parkování pro 300-500 aut (občas se účast vyhoupne až k tisícovce účastníků), které se na našich oblasťácích sjedou. Dětské kluby by i jely autobusem, ale typicky přijíždějí četná auta s 1-2 pasažéry.
Vaše oblast v poslední době dobře pracuje s talenty. Dvakrát za sebou jste vyhráli M ČR oblastních výběrů žactva, úspěšní jste byli na loňské LODM v Brně. Představ nám systém práce s talentovaným žactvem v oblasti?
V naší oblasti se žactvu věnuje Dominika Plochová – vede SCD, na soustředění zve a dává dohromady děti od 11 let, někdy i mladší. Prostě koho to baví a má ruce nohy, ten nás zajímá. Z posledních úspěchů samozřejmě máme radost a krásně se na to kouká, je to i motivace pro nastupující žáčky. Chystáme jarní soustředění PraŽáků a další bude na podzim. SCD pořádá ještě Velikonoční a letní tábor, takže děti se zájmem se na pár akcí určitě dostanou. Ale jinak patří dík všem oddílovým trenérům žactva, kteří nějak soustavněji s dětmi pracují a umožňují jim všeobecnou průpravu, podřizovat všecko orienťáku a výsledkům, na to je v žactvu ještě brzo.
A poslední otázka – školení. Jak často pořádáte školení 3. třídy, buď trenérů nebo rozhodčích. Je o tato školení zájem? Daří se vám najít lektory?
Snažíme se při školení třetích tříd co rok střídat se středočeskou oblastí. V lednu 2017 jsme dělali lektorsky kvalitně obsazené školení T3 i R3, spokojeni byli podle ohlasů i jeho účastníci. Doufám, že letos se totéž podaří i Středočechům.
Děkujeme za rozhovor.
Já taky.