Jak to dělají v Jihočeské oblasti (Luboš Hošek)
28.2.2018 Petr Klimpl
Jihočeská oblast je početně nejmenší oblastí v sekci OB. Jak to v této oblasti dělají, jsme si povidali s předsedou této oblasti Lubošem Hoškem.
Jak dlouho už jsi předsedou Jihočeské oblasti?
Nevím přesně, někdy po roce 2000 jsem funkci převzal od Martina Brožky a už mi to zůstalo.
Představ nám svou oblast – počty závodníků, klubů, závodů, atd.
Patříme k nejmenším oblastem (jsme skutečně nejmenší) a asi není tajemstvím, že je nás míň než mají členů některé největší kluby v Pardubickém kraji. Co se týká počtů, pak nahlédnutím do ORISu je nás k dnešnímu dni 262, klubů v oblasti máme 16, od malých rodinných (OCB) až po ty větší, které nyní expandují především v žákovských kategoriích (VTA, OPI, VCB). Současně musím poznamenat, že 2 kluby z našeho Jihočeského kraje závodí za Vysočinu (SJH a nově od loňska STA). Přitom např. jen v Českých Budějovicích je 5 klubů (ACB, OCB, PCB, TCB a VCB). Ale nějak nám ten stav historicky vyhovuje, resp. už se ani nesnažíme to nějak měnit. Důvodů může být několik, od toho, že si každý "jede" za své, přes (ne)čerpání dotací, přes (ne)zájem o pořádání závodů. Vloni jsme měli 8 závodů v našem jihočeském žebříčku (JčŽ), o trochu méně než obvykle, důvodem mohlo být pořádání závodů ŽB Čechy v Písku, kde se pořádání věnoval značný počet závodníků OPI a VCB. Dále se tradičně účastníme seriálu 6 závodů LinzCup, kdy 5 závodů je v Horním Rakousku a 1 u nás. A stále populární je naše zimní liga Sněhulákův kufr, pravda, letos s určitými personálními problémy v osobě hlavního garanta.
Jak spolupracuje vedení oblasti s kluby, jak kluby navzájem, není mezi nimi řevnivost?
Spolupráce vedení je asi taková klasická, tedy do 30. 6. běžného roku dát dohromady přehled žádostí o pořádání přeborových závodů, do "Kapra" pak mít nástin celého kalendáře Jihočeského žebříčku pro příští rok. Co se týká spolupráce mezi kluby, už jsem to zmiňoval výše, jsou kluby, které pořádat závody nebudou, naopak se najdou jedinci, kteří rádi přidají ruku k dílu a to bez ohledu na klubovou příslušnost.
Vznikají ve Vaší oblasti nové kluby?
Dlouhou dobu u nás žádný nový klub nevznikl, vyjímkou je loňský rok, kdy se z KTA odštěpila určitá část a založil se nový subjekt STA, běhající za Vysočinu.
Je problémem sestavit kalendář oblastních závodů?
Problém to asi není, vždy se dá kalendář "nějak dohromady". Problémem je možná to, že některým klubům chybí určitá vize a také lidi. Všichni ví, do kdy mají dávat své návrhy na uspořádání závodů, ale musí se k tomu honit. Pak nastává trochu problém s hledáním vhodných resp. kompromisních termínů.
Jak často schůzuje vedení Vaší oblasti, jak často se scházejí zástupci všech klubů oblasti?
Pravidelně neschůzujeme, vše se řeší po telefonech a emailech. Asi nejčastěji řeším hospodářské věci s naší ekonomkou, pak jsme konečně od loňské VH dali dohromady Výkonný výbor. Většinou se vše řeší na některém ze závodů, případně na připravované VH.
Představ nám Vaše oblastní soutěže?
Každý rok pořádáme přebory na klasice, na krátké, ve sprintu, a pokud se povede, tak i ve štafetách. Někdy pro štafety vybíráme vhodný závod v sousedství. To samé pro noční. Jinak je vypisován JčŽ, ten je celoroční, počítá se jak pro děti a mládež, tak pro dospělé. Z něj pak počítáme i družstva. JčŽ se snažím dávat do kupu společně se sousedními oblastmi, abychom mohli mít některé závody společné. Samozřejmě se snažíme vždy pořádat Krajské kolo Přeboru škol, zde poměrně čast a úspěšně spolupracujeme se SJH.
Daří se pořadatelům oblastních závodů nacházet nějaké neoběhané terény?
Terénů a to neoběhaných, je u nás více než dost, je spíše problém, jak a co zmapovat, aby to nebyla "ekonomická sebevražda".
Počty závodníků na Vašich oblastních závodech nejsou velké. Přesto, nemáte problémy s pořádáním tak velkých závodů ze strany majitelů lesů či orgánů státní správy?
Nemyslím si, že by zde byly nějaké zásadní problémy. Vše je o jednání s lidmi, je nezbytné jim vysvětlit, co orientační sport obnáší. Většinou si vše řeší přímo pořadatelé závodů. Samozřejmě se najdou případy, kdy nás někam v některém termínu nechtějí pustit s odkazem na ochranu přírody a další týden se tam jede automobilová rallye...
Malý počet závodníků znamená při pořádání závodů i malý ekonomický přínos. Jak to zvládají pořadatelé ekonomicky, hlavně tvorbu map?
Toto je asi zásadní problém. S průměrným počtem cca 120 závodníků na závod se nejedná o ekonomickou rentabilitu v pořádání, natož, aby se vydělaly finance na novou mapu. Pak se zpravidla na nové mapě stále běhá, dokud se neoběhá. Občas je mi podsouváno, že je přece možné si zakoupit jihočeské mapy od cizích oddílů, ale současnou nabídku 50 Kč/ks nepovažuji za vhodnou nabídku. Finance se proto hledají hlavně pomocí grantů a dotací. Což pak s sebou občas nese nepříjemnosti s tím spojené, tedy že místo závodů a mapování řešíme jen finance. Je to takový nekonečný kolotoč.
Vaše oblast začala pracovat s talenty, už pravidelně stavíte družstvo na M ČR oblastních výběrů žactva, což dříve nebylo. Představ nám systém práce s talentovaným žactvem v oblasti?
Založili jsme vlastní Jihočeské centrum talentované mládeže - kam vedoucí klubů nahlásí k 28. 2. své talentované závodníky. Těm se pak věnují trenéři ve vybraných tréninkových skupinách (zpravidla shodnými s velkými kluby - VCB, VTA, OPI, KRE), pořádají se otevřená klubová soustředění, kam mají přístup další talentovaní závodníci. Jirka Vébr pak s Vojtou Blažkem a Alenou Novákovou hlídají zajímavé velké závody, kam výběr následně cestuje. Snažíme se vše ekonomicky pokrýt, resp. přispět na činnost (startovné, ubytování, doprava, ...).
A poslední otázka – školení. Jak často pořádáte školení 3. třídy, buď trenérů nebo rozhodčích. Je o tato školení zájem? Daří se vám najít lektory? Školení - zde bych rád pochválil mého syna Radima, který mě vždy včas naočkuje k té které iniciativě. Zatím děláme jen školení R3, zatím v cca 4 letých intervalech,naposledy letos v lednu. Lektory sháním opět ve spolupráci s Radimem - zpravidla to je Aleš Richtr, Radim, a pak někdo od nás, např. Vojta Blažek.
Děkujeme za rozhovor.