Jan Procházka opět obhájil prvenství v anketě o nejlepšího o-běžce ČR

5.12.2014 Petr Klimpl

Nejlepším orientačním běžcem ČR 2014 byl vyhlášen Jan Procházka, který tak obhájil loňské vítězství.

Třicetiletý závodník SK Praga Jan Procházka vyhrál anketu naprosto suverénně. Není divu, měl velmi úspěšný rok. Na dubnovém Mistrovství Evropy v Portugalsku finišoval stříbrnou štafetu mužů a v závodě na krátké trati obsadil 4. místo. Na červencovém světovém šampionátu v Itálii se umístil hned 4x v první desítce, byl osmý ve sprintu, desátý na krátké trati, šestý ve štafetách a sedmý ve sprintových štafetách. Na domácí scéně se výrazně podílel na zisku mistrovských titulů SK Pragy ve štafetách, ve sprintových štafetách i v klubech. Se svým severským klubem Kalevan Rasti vyhrál prestižní desetičlenné štafety Tiomila.

Stříbrná štafeta z ME 2014Na druhém a třetím místě skončili další stříbrní medailisté z evropského šampionátu v Portugalsku Vojtěch Král (SK Severka Šumperk) a Jan Petržela (OK 99 Hradec Králové). Král vedle štafetového stříbro vybojoval na ME i dvě devátá místa (sprint a krátká trať), na MS se podílel na 7. místě sprintové štafety, na akademickém MS získal dvě štafetové medaile. Petržela přispěl k šestému místu štafety mužů na MS, získal bronz na krátké trati a stříbro ve štafetě na akademickém MS. Na čtvrtém místě skončila naše nejlepší žena Iveta Šístková (OK Lokomotiva Pardubice), u které odborníci, kteří hlasovali v anketě, ocenili vyrovnané výkony na MS i na ME i tři medaile z akademického mistrovství světa. Pátý Miloš Nykodým (SK Žabovřesky Brno) se zaskvěl 12. místem na mistrovství světa na krátké trati i podílem na dvou štafetových medailích na akademickém MS.

Výsledky ankety:

1. Procházka Jan    SK Praga   143 bodů
2. Král Vojtěch    SK Severka Šumperk   99 bodů
3. Petržela Jan   OK 99 Hradec Králové    91 bodů
4. Šístková Iveta    OK Lokomotiva Pardubice   36 bodů
5. Nykodým Miloš     SK Žabovřesky Brno    31 bodů

Na hlasovacích lístcích 29 expertů bodovalo celkem 9 závodníků.

Nejlepším juniorem roku 2014 byl v anketě vyhodnocen Marek Minář (Magnus Orienteering), který na juniorském mistrovství světa v Bulharsku vybojoval bronzovou medaili na klasické trati a finišoval pro stříbro ve štafetě juniorů. Druhé a třetí místo obsadili jeho stříbrní štafetové spoluběžci Ondřej Semík (SK Kamenice) a Jonáš Hubáček (Slovan Luhačovice). V anketě dorostu získala nejvíce hlasů Anna Štičková (Loko Liberec).