Jana Knapová suverénně ovládla Anketu o nejlepšího o-běžce ČR roku 2015

29.11.2015 Lenka Klimplová

Anketa o nejlepší o-běžce uzavřela sezónu 2015. Nejúspěšnější o-běžkyní roku byla vyhlášena Jana Knapová, nejlepším juniorem Jonáš Hubáček a nejlepší dorostenku Tereza Janošíková.

Anketu o nejlepšího orientačního běžce ČR roku 2015 vyhrála pardubická závodnice Jana Knapová, která v hlasování expertů porazila s velkým náskokem 29 bodů druhého Jana Procházku (SK Praga). Třetí, s rozdílem jediného bodu, skončila Denisa Kosová (OK 99 Hradec Králové). Dva body dělily od medailového umístění Jana Šedivého (SK Praga) na čtvrtém místě.

„Jsem překvapená, že jsem vyhrála. Myslím, že letos bylo hodně těžké vybrat jednoho,“ řekla po slavnostním vyhlášení Ankety v Luhačovicích Jana Knapová. Ač závodníky na druhém až čtvrtém místě dělily pouhé 3 body, její prvenství bylo jednoznačné. Pardubická závodnice v letošním roce zaznamenala výrazný výkonnostní skok a při své třetí účasti na mistrovství světa se letos poprvé probojovala do TOP10 – a to hned třikrát! Se štafetou žen skončila na senzačním šestém místě, na krátké trati doběhla po velmi dobrém výkonu devátá a ve smíšených sprintových štafetách přispěla k desátému místu českého týmu. A k tomu ještě přidala dvanáctou příčku ve sprintu. „Povedlo se mi splnit většinu vytyčených cílů. Celá příprava i sezóna mi navíc opět dala nové zkušenosti a impulsy do dalšího snažení,“ hodnotí uplynulý rok česká reprezentantka, která v prosinci oslaví pětadvacáté narozeniny.

Knapová letos překazila vítěznou „šňůru“ Jana Procházky, jenž zvítězil v posledních třech ročnících Ankety. „Musím přiznat, že druhá příčka mě mile překvapila. V sezóně se mi podařilo uspět na dvou kolech SP a celkově se mi vydařila podzimní část sezóny. Zklamáním pro mě však byly výkony v jarní části sezóny, které se přenesly i na MS. Sice jsem si ze Skotska odvezl pěkná umístění, ale ta byla maximem. Už jsem ve výkonech neviděl prostor pro zlepšení a nebojoval jsem o medaile,“ komentuje trochu rozpačitě sezónu 2015 jednatřicetiletý závodník. Ve Skotsku skončil desátý na krátké trati a přispěl k 5. místu štafety mužů a 10. místu smíšené sprintové štafety. A co ho motivuje do dalšího tréninku? „Mistrovství Evropy v Jeseníku, to je jasný cíl příštího jara. Pokud uspěji nebo uvidím potenciál, zkusím se připravit na MS ve Švédsku,“ říká mistr světa ze štafet z roku 2012.

Překvapením letošní sezóny byly výsledky královéhradecké Denisy Kosové, která krom dvou titulů mistryně ČR (ve sprintu a na klasické trati) zaznamenala i skvělé výsledky na světovém šampionátu – ve sprintu skončila jedenáctá a podílela se na šestém místě štafety žen a desáté příčce smíšené sprintové štafety. „Našla jsem novou motivaci a chuť věnovat se OB. Ve škole jsem psala pouze bakalářskou práci, takže mi nic nebránilo naplno trénovat,“ prozrazuje nadějná česká reprezentantka čím to, že se letos tak výrazně zlepšila. Připouští však, že rezerv má ještě spoustu – jak fyzických, tak technických. „Budu se snažit pracovat na obojím a věřím, že je velký prostor ke zlepšení. Prioritou by měly být pro příští rok sprinty a štafetové závody. Na ně se pokusím připravit, co nejlépe to půjde,“ říká čtyřiadvacetiletá běžkyně.

Rozhovory s nejlepšími třemi přineseme na těchto stránkách v následujících dnech.

Stejně suverénně jako Knapová mezi dospělými ovládli své kategorie i nejlepší junior Jonáš Hubáček ze Slovanu Luhačovice a dorostenka Tereza Jánošíková z SK UP Olomouc. Hubáček zaznamenal spolu s Terezou Novákovou z Kotlářky Prahy na červencovém mistrovství světa juniorů v Norsku nejlepší individuální umístění české reprezentace, když ve sprintu skončil patnáctý. Nováková skončila patnáctá na krátké trati. O vítězství Hubáčka v Anketě rozhodly lepší umístění v dalších závodech světového juniorského šampionátu, kde skončil 24. na klasické a 26. na krátké trati. Nováková v dalších závodech skončila ve čtvrté desítce a v Anketě o nejlepšího o-juniora roku 2015 se tak musela spokojit s druhou příčkou.

Mezi dorostenci nebylo o vítězce pochyb – jediná Tereza Jánošíková se může pyšnit třemi zlatými medailemi z mistrovství Evropy dorostu. V Rumunsku vyhrála sprint, klasickou trať a spolu s Chaloupskou a Rückerovou i štafety.

Do Síně slávy byl při slavnostním galavečeru v Luhačovicích uveden Zdeněk Lenhart. Více zde.