Je váš SI čip připraven na novou sezonu stejně dobře, jako vy?
17.2.2016 Jan Fiala
Máte dobře fungující čip SportIdentu? Určitě? Pro jistotu si přečtěte následující věty.
V posledních letech jsme v odvolací komisi sekce OB řešili několik případů, které se dotýkaly stejného problému – chybějící ražení ve SportIdent čipu. V rámci řešení těchto případů jsem intenzivně komunikoval se zástupci výrobce a dospěl k závěru, že je potřeba udělat určitou osvětu v našich řadách (čti – mezi českými O-běžci).
Všechny projednávané případy se měly jednoho společného jmenovatele, totiž konkrétní verzi SI čipů SI-card6. Takové čipy (viz obrázek) lze poznat mj. podle čísla, ale vždy i podle vzhledu a charakteristik – těmi jsou proti původnímu čipu SI-card5 zvětšená kapacita a rychlejší razicí procedura.
Málokdo z nás si uvědomuje, že SI čip je elektronické zařízení se stejnými charakteristikami, jako jakékoliv jiné. To znamená, že má určitou záruční dobu, po kterou je výrobcem předpokládána (a teoreticky i garantována) jeho bezvadná funkčnost. A že tato záruční doba je pro většinu SI čipů 5 let, s výjimkou nejnovějších čipů Air, kdy je jen dvouletá.
To ovšem znamená, že již žádný čip verze 5 ani 6 funkčnost garantovánu nemá, neboť poslední čipy verze 6 byly vyráběny před 8-9 lety! Co to – převedeno do srozumitelné řeči – znamená? Inu znamená to, že tyto čipy pomalu dosluhují a začínají vykazovat větší a větší chybovost. Podle Pravidel OB je za bezvadnou funkčnost čipu zodpovědný závodník – jinými slovy, v případě chybějícího ražení při použití čipu bez garantované funkčnosti se nepřipouští vyčítání krabiček a případný protest velmi pravděpodobně nebude uznán. Je nutno zdůraznit, že používání čipů verze 6 není zakázáno – jen bych takové čipy důrazně nedoporučil používat na závodech především žebříčků B, žebříčků A, Českého poháru štafet a mistrovstvích ČR – prostě na jakémkoliv důležitějším závodě.
Co tedy s tím? Může to vypadat jako reklama, nicméně se odhodlám vstoupit na tento tenký led a doporučím pravidelně SI čipy obměňovat. Technologie jde kupředu, proto jednou za 5 let obětovat určitou částku na pořízení nového SI čipu nemusí znamenat jen zvýšenou jistotu bezproblémového ražení, ale může přinést i další výhody – rychlejší ražení, větší kapacitu, vizuální signalizaci správného oražení kontroly čipem (blikající dioda) apod.
Při počtu závodů za rok (třeba 30+) pak výměna čipu jednou za tuto dobu znamená zcela nepatrný náklad, což podle mého za pocit větší jistoty rozhodně stojí. A stávající čipy? Ty lze pořád používat na oblastní úrovni, na trénincích a podobně.