Kdo vyhraje letošní anketu?

28.11.2017 Petr Klimpl

V sobotu večer bude v Luhačovicích slavnostně vyhlášena Anketa o nejlepšího orientačního běžce roku 2017.

Skupina více než 40 expertů dostala na výběr z těchto 10 jmen (řazeno abecedně) - Adéla Indráková, Vendula Horčičková, Jana Knapová, Denisa Kosová, Vojtěch Král, Tomáš Kubelka, Marek Minář, Miloš Nykodým, Jan Petržela a Jan Šedivý. Při pohledu do přehledu výsledků je zřejmé, že jasným favoritem na obhajobu loňského vítězství v anketě je Vojtěch Král. V roce 2017 vybojoval svou první individuální medaili se světové soutěže - na World Games v Polsku byl třetí v závodě na krátké trati (a pomohl i k 6. příčce české sprintové štafety). Na MS ve sprintu byl šestý, skvělým výkonem přispěl i k 4. místu sprintové štafety na tomto šampionátu, určitě velmi pěkným výsledkem je i 12. příčka ze závodu na krátké trati. Že patří do světové špičky, prokázal i premiérovým vítězstvím v jednom ze závodu Světového poháru (sprint v Lotyšsku), celkově skončil v SP na velmi pěkném 5. místě. Z domácích úspěchů je určitě nejcennější mistrovský titul v závodě ve sprintu. Na druhou příčku svými výsledky zřejmě nejvíce aspiruje Vendula Horčiková. Experty určitě oslovilo její výborné umístění v závodě na krátké trati na MS v Estonsku, kde doběhla osmá, ale i její podíl na konečném osmém místě štafety žen na tomto světovém šampionátu. Velmi cenný je i zisk domácího double - vítězství na českém šampionátu na klasické i krátké trati. Na další místa v pořadí (vyhlašuje se pětice nejlepších) by měli aspirovat především další členové sprintové štafety, která si z MS odvezla 4. místo - Miloš Nykodým (ten také získal doma double - titul na krátké i klasické trati), Jana Knapová (ta byla osmá ve štafetě na MS, pěkné je i 17. místo ve sprintu, cenný je domácí titul ve sprintu) a Denisa Kosová. Hodnotící experty určitě zaujalo i 12. místo Jana Šedivého v královské disciplíně na MS, vedle tohoto umístění na klasické trati byl i 15. na trati krátké.

Do nominace v juniorské části ankety byli vybráni Tereza Janošíková, Barbora Chaloupská, Tomáš Křivda, Vojtěch Sýkora, Daniel Vandas a Barbora Vyhnálková. I tato anketa má jasnou favoritku. Tereza Janošíková vybojovala na juniorském MS ve Finsku stříbro v závodě ve sprintu, k tomu přidala i další dvě sedmá místa - na klasické trati a ve štafetě. Tato nadějná závodnice dostala šanci reprezentovat i na MS (ve sprintu doběhla na 24. místě) a na World Games, kde skvělým výkonem na posledním úseku přispěla k velmi pěknému 6. místu naší sprintové štafety. A doma získala tři zlata ve své dorostenecké kategorii a k tomu přidala bronz ze sprintu v kategorii žen. O další dvě vyhlašovaná místa zřejmě svedou boj naši další reprezentanti z MSJ, experti mohli ocenit i zisky domácích mistrovských titulů především i Daniela Vandase a Vojtěch Sýkory.

V dorostu (v anketě se vyhlašuje jen ten nejlepší) se vybíralo z pětice jmen - Jonáš Fencl, Jan Gajda, Vít Horčička, Ondřej Metelka a Anna Kochová, největším favoritem podle výsledků jak na ME dorostu, tak na domácích tratích je Ondřej Metelka.

Jak anketa ale dopadla, jak hlasovali experti, to bude známo až v sobotu večer v Luhačovicích, kde bude slavnostní vyhlášení. Obdobná anketa tam bude vyhlášena i v LOB, MTBO a trail-O.

Přehled výsledků nominovaných závodníků najdete tady.