Kitl Český pohár pokračuje v Orlických horách
13.6.2024 Petr Klimpl
Kitl Český pohár a žebříček A (a také Východočeský pohár) pokračují dvěma závody v Orlických horách.
Bude se závodit na území CHKO Orlické hory a Přírodního parku Údolí Rokytenky a Hvězdné v blízkosti vojenské tvrze Hanička, kde v části terénu se dosud nikdy OB neběžel. Závody byly připraveny díky oslovení sekce OB, kdy se na pořádání závodů v tomto termínu žádný pořadatel po tři kola výběrového řízení nenašel. Proto je do organizace zapojen i Český svaz orientačních sportů a čtyři menší kluby z okolí - OB Kunvald, TJ Loko Česká Třebová, OB T.J. Sokol Žamberk a neorienťácký Outdoor sport team Rokytnice v O. h. Centrum sobotní krátké a nedělní klasické tratě je v Rokytnici v Orlických horách, část Panské Pole.
Na startu bude přes 1300 závodníků. V elitních kategoriích sice bude chybět několik špičkových závodníků, kteří i víkendu běží ve Finsku (Venla, Jukola), přesto se sejde konkurence velmi dobrá. V ženách by o čelo výsledkové listiny měly bojovat především Tereza Čechová, Jana Peterová, Jana Pekařová, Barbora Chaloupská, Zdenka Kozáková, Michaela Dittrichová a Adéla Vandasová. V mužích patří k favoritům Jáchym Coufal, Jan Petržela, Tomáš Kubelka, Jan Procházka, David Procházka, Baptiste Rollier, Jan Gajda či Kryštof Hájek. V juniorských a dorosteneckých kategoriích patří k aspirantů na vítězství především závodníci nominovaní na nadcházející MS juniorů a ME dorostu.
V sobotní krátké trati čeká závodníky porostově pestrý les s rozmanitou průchodností a poměrně hustou sítí komunikací, v části s rozmanitými objekty vzniklými v souvislosti s vojenskou výcvikovou činnosti, místy je pár skal, v části (až seversky) podmáčený les a objekty předmnichovského opevnění (“řopíky”). Mapu Údolí Rokytenky a Hvězdné mapovali Jan Potštejnský a Petr Mareček, tratě postavili Jan Potštejnský a Anna Kovářová.
Na nedělní klasickou trať připravili mapy Hanička a Mýtina Petr Mareček, Ondřej Prášil, Jiří Vištejn a Jan Potštejnský. Autory tratí jsou Jan Potštejnský a Luděk Pilgr, poběží se v porostově pestrém lese s horskou rozmanitostí Orlických hor, který se prolíná s hospodářsky využívanými plochami, zastoupeny jsou všechny druhy porostové průchodnosti s převažujícím podílem vzrostlých smrkových a ojediněle i listnatých stromů, s občasným výskytem vyššího borůvčí a sezónní trávy, místy velmi dobře průběžný, místy je snížená viditelnost, místy podmáčená podložka, je tam středně hustá síť cest, v několika místech se nachází řada terénních tvarů, vodních objektů a objektů předmnichovského opevnění, převážně v prudkých údolích je pak i výskyt skalních a kamenných objektů.
Vše potřebné o obou závodech najdete na webu závodů.