Klasika na ME v Maďarsku

18.8.2024 Petr Klimpl

Mistrovství Evropy v Maďarsku pokračovalo klasickou tratí. Tituly získali Tove Alexandersson a Kasper Harlem Fosser, naše dvojice Tereza Rauturier a Denisa Kosová doběhla ve druhé desítce.

Klasická trať se běžela opět v lese u arény Csákberény. Terén byl stejný jako na krátké trati - nahoře ploché hřbety, mezi nimi hodně hluboká údolí se strmými svahy, vápencovými skalami a kamennými poli. Na tratích byly dlouhé postupy s volbou velké obíhačky nebo přes několik hlubokých a skalnatých údolí. Podle vyjádření řady závodníků v cíli se tratě líbily, byť bylo opět velké teplo.

Ženy

V ženách deklasovala své soupeřky Tove Alexandersson (SWE), která uplatnila svoji skvělou fyzičku, na rozdíl od krátké tratě téměř nechybovala a postupně posbírala na trati všechny své soupeřky (interval byl tři minuty) a ještě jim utekla. Svoji největší soupeřku Simonu Aebersold (SUI) porazila o čtyři minuty, Norku Andrine Benjaminsen skoro o sedm minut a další Švýcarku Natalii Gemperle o 11 minut. Na pátém místě skončila skvěle běžící Estonka Evely Kaasiku (jen tato pětice se dostala pod 100 minut), šestá byla Norka Kamilla Steiwer.

Z našich si podle očekávání nejlépe vedla Tereza Rauturier, která dobře začala, pohybovala se na mezičasech kolem osmého místa, v závěru ale postupně ztrácela a v cíli byla 13. se ztrátou 18 minut na vítěznou Švédku. Terka v cíli říkala, že jí to netáhlo, že ji po krátké trati trochu bolel kotník, ale to že její výsledek moc neovlivnilo. Na 19. místě skončila Denisa Kosová, která běžela výborně, vypadalo to umístění těsně za první desítkou, ale čtyřminutová chyba dvě kontroly před cílem ji odsunula na závěr druhé desítky (+22:02). Další tři Češky skončily ve čtvrté desítce a získaly tak body do Světového poháru. Milým překvapením bylo 33. místo (a hlavně její výkon) Terezy Kosové, její ztráta na vítězku byla 26 minut. Stejně vyrovnaný výkon podala i Lucie Semíková, která skončila o tři místa a přesně o minutu za Terezou. Úvod skvěle vyšel Barboře Matějkové, v průběžných výsledcích se stále pohybovala na prvním místě, pak trochu zpomalila a k tomu přidala velkou chybu (cca 5 minut na 19. kontrole) a to znamenalo propad ve výsledcích o 15 míst. Jana Peterová skončila na 52. místě (+32:23), když nezvolila nejlepší postup na pátou kontrolu a pak udělala chybu na sedmičku.

Muži

Také závod mužů měl jasného vítěze, Nor Kasper Harlem Fosser vedl na všech mezičasech, svůj náskok stále díky skvělé fyzičce navyšoval a nakonec z toho bylo přesvědčivé vítězství (jako jediný se dostal pod 100 minut - stavitel tratí předpokládal vítězný čas 90 minut). Druhý skončil nestárnoucí Daniel Hubmann (SUI), který dokázal, že se umí i ve svém věku připravit tak, že poráží daleko mladší soupeře. Jeho ztráta na vítězného Nora byla 3:44 min. O 50 sekund pomalejší byl třetí Fin Miika Kirmula, který zaběhl především velmi dobře závěr (4. Emil Svensk, SWE, 5. Fabian Aebersold, SUI, 6. Viktor Svensk, SWE).

Tomáš Křivda začal pomaleji, udělal chybu, když nedoběhl 13. kontrolu a orazil tam kontrolu žen, později si to uvědomil a musel se vracet, ztratil tam 3 minuty, v závěru mu už došlo fyzicky a nevyhnul se pak dalším chybám. Ve výsledcích ho najdeme na 25. místě, když za vítězným Norem zaostal necelých 16 minut. Těsně za ním na 28. místě skončil Daniel Vandas, který se hodně zlepšil v závěru (+17:19). Body do Světového poháru získal i vyrovnaně běžící Martin Roudný za 31. místo (+18:09). Další dvojice skončila v hloubi výsledkové listiny - 73. Jakub Glonek, 90. Jonáš Hubáček. Miloš Nykodým do závodu nenastoupil kvůli puchýřům na noze...

1. Kasper Harlem Fosser       Norway           97:13 +0:00
2. Daniel Hubmann Switzerland 100:57 +3:44
3. Miika Kirmula Finland 101:47 +4:34
4. Emil Svensk Sweden 102:24 +5:11
5. Fabian Aebersold Switzerland 103:20 +6:07
6. Viktor Svensk Sweden 103:46 +6:33
7. Eskil Kinneberg Norway 104:41 +7:28
8. Martin Hubmann Switzerland 104:43 +7:30