Klasika Světového poháru v norském Haldenu

3.6.2015 Petr Klimpl

Skandinávská série Světového poháru v orientačním běhu začala závodem na klasické trati v norském Haldenu.

Závod se běžel nedaleko Haldenu (Prestebakke), v terénu podobném terénům MS 2016.

Pro vítězství si v mužích na náročné trati (14.4 km, 520 m převýšení) doběhl Švýcar Matthias Kyburz, který vedl po celou trať a v cíli měl náskok před druhým Thierry Gueorgiou (FRA) 1:59 min., třetí Gustav Bergman (SWE) ztratil ještě o půl minuty více (4. D. Hubmann, 5. Boström, 6. Lind). Z našich závodníků si vedl nejlépe Jan Šedivý, který na vítěze ztratil necelých sedm minut a byla z toho pěkná 15. příčka, další naši se už do první třicítky neprobojovali - 34. Král, 37. Kubát, 47. Nykodým, 52. Procházka, 60. Hájek).

V ženách vyhrála (9.1 km, 255 m) si pro vítězství doběhla Dánka Ida Bobach, která vedla od půlky závodu a vedoucí závodnici průběžného pořadí SP Tove Alexandersson (SWE) za sebou nechala o 65 sekund. Další závodnice už měly o dost výraznější ztrátu, třetí Ruska Svetlana Mironova měla odstup za vítězkou skoro pět a půl minuty (4. Volynska, 5. Naess Bjoergul, 6. Hausken Nordberg). Eva Juřeníková jako nejlepší z našich závodnic obsadila 23. místo, když její ztráta na vítězku byla skoro 11 minut, další skončily až ve čtvrté desítce - 36. Omová, 39. Šafka Brožková (51. Indráková, 61. Poklopová, 71. Kabáthová).

V pátek jsou sprintové štafety opět v Haldenu (pevnost Fredriksten), v sobotu sprint ve švédském Lysekilu (staré městečko s některými úzkými uličkami) a v neděli je krátká trať Uddevalle (SWE).