Klasika Světového poháru ve Finsku

26.9.2024 Petr Klimpl

Finálová série Světového poháru ve finském Kuopiu začala ve čtvrtek klasickou trať.

Zájem o start je poměrně velký, i proto, že příští rok se v lesích kolem Kuopia koná červenci 2025 mistrovství světa v orientačním běhu, nynější závody by měly být v relevantním terénu jako budou tratě příští rok při MS. Finský terén je relativně plochý bez strmých svahů nebo vysokých útesů a jsou v něm jak oblasti s mnoha detaily, tak i části s minimem terénních detailů. Na startu je téměř 300 závodníků z 32 zemí.

Ženy

V ženách vyhrála obhájkyně vétězství Švédka Tove Alexandersson s náskokem čtyř minut před vedoucí závodnicí průběžného pořadí SP Simonou Aebersold (SUI), třetí skončila s odstupem dalších dvou minut další Švédka Hanna Lundberg, na "velké" stupně vítězů je doprovodily Marie Olaussen (NOR), Venla Harju (FIN) a Andrine Benjaminsen (NPR). Z naší šestice (Tereza Kosová pro nemoc na start nenastoupila) si podle očekávání nejlépe vedla Tereza Rauturier, která se ztrátou 15 minut obsadila 17. místo, na jejím výkonu se podepsalo zranění, které ji trápilo od ME v Maďarsku. Denisa Králová skončila na 30. místě se ztrátou necelých 19 minut. Jeden bod do Světového poháru získala za 40. místo Lucie Semíková. Dvojice Barbora Matějková a Jana Peterová skončily v šesté desítce (54. a 55. místo).

Muži

Na trati mužů dominovali Seveřané. Výbornou formu prokázala domácí reprezentant Miika Kirmula, který vedl po celou trať a v cíli měl náskok před Švédem Martinem Regbornem 44 sekund. Druhé místo obsadil další Fin Eetu Savolainen, který byl ještě o minutu pomalejší. Na čtvrtém místě skončil vedoucí závodník SP Kasper Harlem Fosser (NOR), který měl ztrátu na třetí místo jen 4 sekundy, pátý byl Fabian Aebersold (SUI) a šestý Gustav Bergman (SWE). Tomáš Křivda po rychlém začátku postupně ztrácel a nakonec skončil na 20. místě se ztrátou sedmi minut. Dvojice Miloš Nykodým a Daniel Vandas skončila na 31. a 33. místě s odstupem 10 minut. Do Světového poháru bodoval i Martin Roudný, který obsadil 39. místo (+11:36), hodně ho asi mrzela dohledávka na 9. kontrole, kde ztratil více jak tři minuty. Jakub Chaloupský skončil v šesté a Jonáš Hubáček v osmé desítce.