Knock-out sprintem skončilo ME v Itálii

8.10.2023 Petr Klimpl

Závodem v knock-out sprintu skončil letošní evropský šampionát v orientačním běhu v Itálii. Titul obhájili Švédka Tove Alexandersson a Švýcar Matthias Kyburz. Z našich se nejlépe umístil Tomáš Křivda.

Závěrečný závod šampionátu - knock-out sprint - se běžel v městě Vicenza.

Kvalifikace

Dopolední kvalifikace byla velmi rychlá a vyrovnaná, z každého rozběhu postupovalo do čtvrtfinále 12 nejlepších. To se v ženách z českých závodnic podařilo jen Tereze Janošíkové, která ve svém rozběhu skončila na 4. místě. Jana Peterová a Barbora Matějková byly 17., Jana Pekařová 20., Tereza Čechová 21. a Nikola Zlámalová 38., do finále se postupovalo se ztrátou pod 30-40 sekund podle rozběhu. V mužích to bylo ještě vyrovnanější, ztráta na vítěze musela být ve dvou bězích menší než 16 sekund (a ani to v jednom běhu nestačilo). Z českých závodníků postoupili do vyřazovací části dva - Tomáš Křivda z 8. místa a Jakub Glonek těsně z 12. místa (když se o tuto příčku dělil s Britem, postup získali nakonec oba). Další naši - 15. Jonáš Hubáček, 19. Martin Roudný, 21. Daniel Vandas, 22. Vojtěch Král, 23. Jakub Chaloupský. Jonáš Hubáček se nakonec ve čtvrtfinále objevil, když byl úspěšný protest, že měl zavřen jeden průchod. V obou kategoriích nepostoupilo dost známých jmen (třeba bratři Hubmannové).

Čtvrtfinále

Následně se běželo v každé kategorii šest čtvrtfinálových běhů (byla použita rozdělovací metoda self-choice), postupovali vždy tři nejlepší. V ženách doběhla Tereza Janošíková na třetím místě a dále tedy postoupila. V mužích se postup podařil Tomáši Křivdovi, který skončil druhý (ve stejném rozběhu obsadil Jakub Glonek šesté místo). Jonáš Hubáček nepostoupil, skončil pátý. Zajímavostí bylo, že nepostoupil Nor Kasper Harlem Fosser, uprostřed závodu se čelně srazil s Joey Hadornem, oba otřeseni ze závodu odstoupili.

Semifinále

Semifinále mělo tři běhy, do finále se kvalifikovali vždy dva nejlepší, žádná rozdělovací metoda použita nebyla. V ženách hned v prvním běhu běžela i Tereza Janošíková, skončila na pátém místě a do finále se neprobojovala (celkem ji patří 13. příčka). Dobře běžící Tomáš Křivda doběhl ve druhém semifinále na čtvrtém místě, celkově se tedy dělil o 10. místo.

Finále

Ve finále běželo šest nejlepších (bez české účasti), tratě měli všichni stejné, tedy bez rozdělovací metody.
V ženách se hned v úvodu ujala vedení Švédka Tove Alexandersson, nikoho před sebe nepustila a doběhla si pro mistrovský titul před dvojicí Švýcarek Elenou Roos (ta se stříbrem rozločila s reprezentační kariérou) a Natalií  Gemperle, na dalších místech doběhly Hanna Lundberg (SWE), Sara Hagstrom (SWE) a Victoria Haestad Bjornstad (NOR).
Muži se ve finále drželi stále spolu, pak se na několika postupech trochu rozdělili, do vedení se dostal obhájce titulu Matthias Kyburz a v cíli byl jasně první (vítězstvím vyhrál celkově i letošní Světový pohár). Za ním se tvrdě finišovalo o další medaile, nakonec stříbro těsně získal Švéd Jonatan Gustafsson před svým krajanem Emilem Svenskem, těsně za nimi doběhl Ralph Street (GBR), další dvě místa obsadili Riccardo Rancan (SUI) a Isac von Krusenstierna (SWE).