Krátká trať Českého poháru v podhůří Šumavy

16.5.2015 Petr Klimpl

Závodem na krátké trati začal u Sušice Český pohár v orientačním běhu. Pro vítězství si v elitních kategoriích doběhli Marek Minář a Vendula Horčičková.

Pořadatelé z SK Praga připravili na víkend dva závody s centrem v Albrechticích u Sušice. Terén ještě nebyl použit pro o-závody, na oba dny měl přípravu map na starost hlavní kartograf Roman Horký, který ve složitém terénu odvedl velmi dobrou práci. Na startu bylo 1300 závodníků. V sobotu byla za krásného jarního počasí krátká trať, kterou postavil Jan Procházka. Závodníky čekal podhorský terén, kde bylo velké relativní převýšení, smíšený les s dobrou průběžností, množství nejrůznějších skalek a srázů, minimální sezónní podrost, malá hustota cest; velmi kamenitý podklad ztěžoval čtení mapy. Dost se chybovalo, jak v dohledávkách, tak při volbě postupu. Podle ohlasů v cíli se trati líbily.

V ženách si pro vítězství doběhla Vendula Horčičková (LCE), která vedla od počátku a o vítězství ji nepřipravila ani chyba v závěru. 17 sekund za ní skončila druhá Dana Šafka Brožková (SJC), která po drobných chybách v úvodu v závěru dost stahovala, třetí místo obsadila vyrovnaně běžící Iva Rufferová (TUR), která měla odstup za vítězkou 1:18 min. (4. Kabáthová, 5. Jedličková, 6. Tesařová).

V mužské elitě vyhrál po výborném výkonu po celé trati Marek Minář (ASU), druhé místo obsadil Adam Chloupek (ZBM), který měl na vítěze ztrátu 1:19 min., třetí Matěj Kamenický (LPU) na třetím místě za Chloupkem zaostal 7 sekudn (4. Hájek, 5. Š. Zimmermann, 6. Nykodým).

Dorostenci a junioři měli tento závod jako jeden z nominačních na MSJ, proto běželi s GPS. V juniorkách byla nejlepší Gabriela Hiršová (ZBM), která o více než minutu porazila druhou Lenku Svobodovou (PHK), třetí místo obsadila Simona Chládková (LPU). Juniorky ale pokořila dorostenka Lenka Čechová (SJI), která na společné trati měla o minutu lepší čas než juniorky. V D18 druhá skončila Tereza Nováková (DKP), na třetím místě doběhla Karolína Staňová (BOR). Junioři byli na stejné trati daleko lepší než dorostenci. Mezi juniory byl nejlepší Patrik Horák (TUR), byť nezvolil nejlepší postup na dlouhém úseku, v závěru se dostal o 6 sekund před velmi dobře běžícího Štěpána Mudráka (LCE), na třetím místě skončil Matouš Fürst (LLI). V H18 si pro vítězství doběhl Vojtěch Netuka (SHK), který o 11 sekund porazil Otakara Hirše (ZBM), za ním 3 sekundy doběhl třetí Šimona Navrátil (PGP). V D16 vyhrála Markéta Firešová (ZBM), za ní byla o 2 sekundy zpět Šárka Rückerová (HOR), třetí Eliška Sieglová (PGP) měla ztrátu přes minutu. V H16 jasně s velkým náskokem vyhrál Ondřej Hlaváč (TBM), druhé a třetí místo obsadili Jan Rusin (LPU) a Jan Vopařil (LCE).

Vedle bodů do Českého poháru a žebříčku A se velmi tvrdě bojovalo i do body do žebříčku B-Čechy.