Krátká trať na MSJ - tituly pro Dittrichovou a Strýčka, stříbro pro Škáchovou

5.7.2024 Petr Klimpl

Na krátké trati Mistrovství světa juniorů, která se běžela v lesích u Dobříče, získali zlaté medaile Jan Strýček a Lucie Dittrichová, Viktorie Škáchová přidala stříbrnou medaili.

Po dni volna se běžel mistrovský závod na krátké trati. Krásná aréna byla na fotbalovém hřišti v obci Dobříč. Tratě připravil Luboš Semík v mírně kopcovatém až rovinatém terénu, kde se nacházely poměrně hluboké erozní strže a pozůstatky těžby a také mnoho cest. Les byl převážně jehličnatý (smrky a borovice), na mnoha místech bylo borůvčí, většinou byl velmi dobře průběžný.

České reprezentaci závod opět přinesl velký úspěch.

Juniorky

V závodě juniorek opět zářila Lucie Dittrichová (loni na MSJ v Rumunsku byla těsně druhá). Vedla na všech mezičasech, v podstatě neudělala chybu, svůj náskok neustále zvyšovala a v cíli s velkým náskokem slavila své druhé zlato na tomto šampionátu (pro zajímavost: bylo to první zlato z MSJ na krátké trati pro českou juniorku v historii šampionátů). A to nebylo pro českou reprezentaci vše. K zlatu Dittrichové přidala stříbro Viktorie Škáchová, která tak potvrdila, že její třetí místo na klasice nebylo vůbec náhoda. Od startu si vedla velmi dobře, v polovině trati se podle mezičasů dostala na druhé místo a to uhájila až do cíle, když na vítězku ztratila 1:20 min. Jen čtyři sekundy za ní skončila Švédka Alma Svennerud, která se o stříbro připravila větší chybou na osmé kontrole. Na čtvrtém místě skončila v úvodu chybující Maďarka Janka Mikes (+1:58), pátá byla vyrovnaně běžící Švýcarka Kati Hotz a šesté místo obsadila se zraněním bojující další Maďarka Rita Maramarosi. Velmi dobře zaběhly i další české závodnice, které skončily na začátku druhé desítky výsledkové listiny. Michaela Novotná potvrdila svou velmi dobrou formu na tomto šampionátu a po velmi pěkném výkonu obsadila 11. příčku (+2:53). Velmi milým překvapením byl výkon i výsledek Kateřiny Štěpové, která skončila dvě místa za Novotnou (+3:11). Zbývající dvě naše závodnice se umístily s pětiminutovou ztrátou na přelomu třetí a čtvrté desítky - 29. Hana Vítková, 31. Ema Černá.

Junioři

V juniorech dlouho vedla dvojice Alfred Bjoerneroed (NOR) a Florian Fritzen (FIN), kteří nakonec obsadili 3. a 5. místo. To podstatné se ale odehrálo v závěru startovního pole. Nejdříve do cíle doběhl medailista z klasické tratě Zefa Faavae z Nového Zélandu, který se celkově vešel na velkou bednu za šesté místo. To už ale všichni sledovali mezičasy Jana Strýčka, který velmi dobře zvládl začátek, na 4. kontrole se dostal do vedení a svůj náskok neustále navyšoval a v cíli byl první se značným náskokem. Necelou půlhodinu za ním odstartoval letošní dvojnásobně zlatý Matthieu Buehrer, na prvním radiu byl lepší než český závodník, na druhém zaostával o dvě sekundy, na třetím o čtyři, na pátém o pět a na šestém už o 41. Bylo rozhodnuto - Jan Strýček se stal juniorským mistrem světa na krátké trati s náskokem 32 sekund před Švýcarem. Jako poslední z favoritů odstartoval Švéd Svante Selin, mezičasy naznačovaly boj o přední umístění. Na předsběrce byl třetí sekundu před Norem Bjoerneroedem, ale v cíli se jeho čas zastavil o sekundu později než čas Nora a bylo z toho tedy čtvrté místo. Medaile získali Jan Strýček, Matthieu Buehrer a Alfred Bjoerneroed. Velmi dobrý závod opět zašel Daniel Bolehovský, který se po pomalejším začátku probojoval v půlce trati na průběžné čtvrté místo, v závěru trochu ztratil a byla z toho konečná 10. příčka (+1:35). Dorostenec Prokop Tomášek se ukázal ve velmi dobrém světle, v polovině trati atakoval TOP 10, nakonec z toho bylo v cíli 17. místo (+2:24). Další dva naši závodníci skončili ve třetí desítce - 24. Jiří Donda, 26. Tomáš Urbánek (jeho role bylo hodně těžká, startoval jako vůbec první se startovním číslem jedna, ale závod zvládl skvěle).

1 Jan Strýček              CZE 25:42
2 Matthieu Buehrer SUI 26:14 +0:32
3 Alfred Bjoerneroed NOR 26:39 +0:57
4 Svante Selin SWE 26:40 +0:58
5 Florian Fritzen FIN 26:50 +1:08
6 Zefa Faavae NZL 26:56 +1:14
7 Mathias Lataste FRA 27:04 +1:22
8 Guilhem Verove FRA 27:09 +1:27