Kvalifikace KO sprintu na MS ve Skotsku

16.7.2024 Petr Klimpl

Závěrečným závodem světového šampionátu v OB ve Skotsku je knock-out sprint. Z kvalifikace si vybojovala postup Tereza Janošíková a k ní se přidali všichni tři naši muži.

Dopolední kvalifikace se konala ve Wester Hailes, rovinaté rezidenční čtvrti na jihozápadě Edinburghu. Trať měla řadu voleb stopy a postupů, hodně přirozených překážek byla doplněno několika umělými překážkami. Ze tří kvalifikací postoupilo do vyřazovací části 12 nejrychlejších běžců a běžkyň.

V ženách s tria českých závodnic postoupila jen Tereza Janošíková, která po dobrém výkonu obsadila ve svém rozběhu s nepatrnou ztrátou (10 sekund) pátou příčku. Barbora Matějková ztrácela po celou trať, navíc udělala velkou chybu na 11. kontrolu a znamenalo to až 22. místo. Debutantka Jana Pekařová po pár drobných chybách (třeba na 7. a 11. kontrolu) skončila na 13. místě jen sekundu za posledním postupovým místem. Kvalifikační skupiny vyhrály Inka Nurminen (FIN), Simona Aebersold (SUI) a Viktoria Mag (HUN). Ze známých jmen ve čtvrtfinále neuvidíme třeba Polku Aleksandru Hornik.

Kvalifikaci velmi dobře zaběhli naši muži, všichni tři se kvalifikovali do čtvrtfinále. Tomáš Křivda potvrdil, že patří k favoritů a svůj rozběh vyhrál. Jakub Glonek obsadil třetí příčku se ztrátou 8 sekund na prvního. A z posledního místa postoupil Jonáš Hubáček (ztrácel po celou trať, navíc trochu zaváhal při postupu na 13. kontrolu). Vedle Tomáše Křivdy rozběhy vyhráli Tuomas Heikkila (FIN) a Yannick Michiels (BEL). Do dalších bojů nepostoupili třeba Ruslan Glibov (UKR) a Joseph Lynch (NZL).

Na odpolední vyřazovací část se závodníci opět vrátí do centra Edinburghu, kde se opět poběží v kopcovitém terénu obchodních a obytných částí města s celou řadou ulic, uliček, pasáží a úzkých průchodů.