Lenka Kociánová a Petr Horvát nejlepší na CVČ

3.9.2017 Petr Klimpl

První tři zářijové dny proběhl 32. ročník Ceny východních Čech. Velmi silně byly obsazeny žákovské kategorie - foto z vyhlášení nejlepších v kategoriích D14A a H14A.

Tradičně poslední prázdninový víkend proběhla Cena východních Čech. Letos (již 32. ročník) ji uspořádal OK Lokomotiva Pardubice ve vysočinských terénech (mírně zvlněný terén, kde jsou různorodé porostové detaily, místy s velmi sníženou průchodností, četné vodoteče a místy těžší podložka). Centrem byla rozlehlá louka na konci Pusté Kamenice, v části Bukovina (200 m od železniční zastávky). Mapy připravil Petr Mareček a Martin Kratochvíl (část z nich byla využita loni na M ČR na klasické trati). Startovalo přes 1100 závodníků (ne všichni běžely všechny etapy), velmi početně byly obsazeny kategorie žactva i veteránů.

V pátek odpoledne se běžela krátká trať (tratě postavil Petr Fiala). Celý den (většinou hodně intenzivně) pršelo, terén byl dost mokrý, klacky hodně kluzké. Lilo i v průběhu celého závodu, což bylo hodně nepříjemné, nepříjemná byla i dost tma v lese. Ale závodníci to zvládli! V ženách si pro vítězství doběhla Zdenka Kozáková, která za sebou nechala o půl minuty Martinu Matějů, dalších 50 sekund zpět zůstala Lenka Kociánová. V mužích s převahou vyhrál Petr Horvát, o druhé místo se stejným časem podělili dorostenec Tomáš Křivda a David Procházka, kteří měli na vítěze ztrátu 2:36 min.

V sobotu se běžela dost náročná klasika (autor tratí Tomáš Udržal), počasí se jen trochu umoudřilo, nepršelo, ale stále byla velká zima. V ženách si pro vítězství doběhla Lenka Kociánová, která vyhrála s časem 70:05, o osm sekund pomalejší byla Martina Vališová, třetí Zdenka Kozáková měla ztrátu 1:21 min. V mužích byl nejrychlejší Martin Poklop (72.42), Tomáš Křivda na druhém místě byl o více než dvě minuty pomalejší, třetí místo obsadil polský závodník Mikolaj Dutkowski. V součtu časů po dvou etapách vedou Lenka Kociánová (o sekundu před Zdenkou Starou) a Tomáš Křivda (před Martinem Poklopem).

V neděli byla na pořadu závěrečná zkrácená klasika s intervalovým startem (stavitel tratí Jiří Fencl), která byla hodně běžecká, orientačně jednodušší. Pokazilo se opět počasí, celé dopoledne pršelo, byť ne vydatně, ale soustavně. V lese bylo hodně mokro, běžecká podložka byla velmi náročná. V ženách se pro těsné vítězství doběhla Lenka Kociánová, která za sebou nechala Zdenku Starou o 11 sekund, třetí Marta Fenclová už měla ztrátu přes 3 minuty. V mužích byl nejrychlejší Petr Horvát, se ztrátou 73 sekund na druhém místě skončil Martin Poklop, třetí Tomáš Křivda měl ztrátu čtyři a půl minuty.

Po součtu všech tří etap byla v ženách nejlepší Lenka Kociánová, její vítězství bylo velmi těsné, když druhá Zdenka Stará měla ztrátu je 12 sekund, třetí Johanka Šimková už měla odstup větší 7:29 min. (4. Hiršová, 5. Baldrianová, 6. Fenclová). V mužích byl nejlepší Petr Horvát, druhý Martin Poklop za ním zaostal 72 sekund, třetí dorostenec Tomáš Křivda ztratil v součtu tří etap něco nad tři minuty (4. O. Kozák, 5. Dutkowski, 6. Vacek).