Medailové žně na klasice MSJ v Plzni (1-1-2)

3.7.2024 Petr Klimpl

Třetím závodem na MS juniorů byla klasická trať. Trio českých dorostenek Lucie Dittrichová, Michaela Novotná a Viktorie Škáchová ovládlo stupně vítězů, Daniel Bolehovský přidal bronzovou medaili.

Závod měl krásné centrum na louce u obce Hůrky. Terén závodu byl hodně kopcovatý, byly v něm ve vrcholových partiích i skály a kameny (tam to po nočním a raním dešti dost klouzalo). Většinu lesa tvořily smrky, v některých částech byly také paseky. V prostoru byl kdysi vojenský prostor, a tak se v terénu nacházely pozůstatky těžby a vojenské činnosti. Vzadu startující měli trochu cestičky, především v traverzech a na pasekách. Tratě postavil bývalý úspěšný český reprezentant Tomáš Prokeš.

Závod měl velmi dlouhý průběh, start trval šest hodin (běželo 180 juniorů a jen o málo méně juniorek).

Tratě byly orientačně a hlavně fyzicky náročné, juniorky měly trať 9,6 km s převýšením 480 m, junioři pak 11,5 km (560 m). Očekávaný čas vítěze i vítězky měl být 70 minut, vítězové ho o trošku překročili.

V závodě juniorek nenechala obhájkyně titulu Lucie Dittrichová nikoho na pochybách, že to s obhájením titulu myslí vážně. Startovala v polovině startovního pole, od začátku běžela výborně, bez větších chyb, vedla na všech mezičasech a v cíli ji vítala naplněná aréna, v té chvíli s jasně nejlepším časem, který pak už nikdo nepřekonal. Jedinou vážnější soupeřkou jí byla vítězka sprintu Michaela Novotná, která byla na všech mezičasech druhá s nepříliš výraznou ztrátou na vítězku, rozdíl v cíli činil 2:14 min. Velmi milým překvapením byl výkon věkem ještě dorostenky Viktorie Škáchové, která výborně začala, na rozdíl od dalších nechybovala, volila dobré postupy a závod zvládla velmi dobře běžecky, v polovině trati se posunula na třetí příčku a tu udržela až do konce, když na vítězku měla ztrátu necelých šest minut. Na velkou bednu doprovodily české medailové trio ještě Finka Virna Pellikka (+7:27), Švýcarka Seline Sannwald (+7:43) a Norka Mathea Gloeersen (+8:23). Solidně běželo i zbývající české trio, které skončilo ve třetí desítce - 24. Hana Vítková, 27. Ema Černá, 28. Kateřina Štěpová.

28 Kateřina Štěpová CZE 1:29:52 +15:04

Závod juniorů byl daleko vyrovnanější. O medaile bojovali především dva Švýcaři Matthieu Buehrer a Loic Berger, Novozélanďan Zefa Faavae a dva Češi Daniel Bolehovský a Jan Strýček. První polovinu závodu vedl Strýček, pak se v čele vystřídali téměř všichni jmenovaní, každý udělal pár chybiček a nakonec se v cíli nejvíce radoval ze své druhé zlaté Matthieu Buehrer, který ideálně zvládl závěrečnou pasáž a porazil Novozélanďana Faavae o 54 sekund. Třetí skončil (a vybojoval tak světový bronz) Daniel Bolehovský, který za titulem zaostal o 61 sekund. O dalších 18 sekund zpět byl na čtvrtém místě Švýcar Berger, pátý Jan Strýček měl na vítězného Švýcara ztrátu necelé dvě minuty. Tuto pětici doprovodil na velkou bednu šestý Maďar Marton Csoboth (+3:12). Velmi dobrý závod zaběhl i Jiří Donda, který obsadil po vyrovnaném výkonu osmou příčku (+4:32), krásný výsledek si připsal i dorostenec Prokop Tomášek, který měl na 28. místě ztrátu jen necelých 10 minut. Adam Zřídkaveselý skončil ve čtvrté desítce (35., +11:27) a Tomáš Urbánek doběhl na 57. příčce se ztrátou přes 18 minut.