Metodika žije!
23.4.2024 Jana Kubátová Převzato z ČSOS
Metodická rada přináší novinky, inspiraci a servis pro naše trenéry i další fanoušky orienťáku. Co se nám povedlo v poslední době a na co se můžete těšit?
V rámci metodických spisů by vaší pozornosti neměl uniknout spis Kategorie pro veřejnost na závodech v orientačním běhu. Pokud chceme orienťák posunout mezi TOP sporty v naší zemi, bude nutné aktivně pracovat zejména s nejmladšími dětmi (HDR, HD10L/F/N, HD10) a veřejností (nyní tratě P a T). Materiál by měl klubům i oblastem přinést inspiraci, jak to dělat jinak a snad i efektivněji. V rámci materiálů pro začátečníky a představení orienťáku lze odkázat na brožuru Proč být orienťákem.
V průběhu roku proběhlo několik zajímavých seminářů a workshopů. Velký ohlas měl již lednový Workshop pro organizátory závodů, který přinesl mix témat spojených s pořádáním a dobrou praxí. Únor nabídl tradiční Workshop pro trenéry dětí s praktickou ukázkou aktivit do tělocvičny i ven. Na podzim jsme uspořádali již třetí ročník YO!Campu v romantické hájovně uprostřed šumavských hvozdů, další by měl následovat v roce 2025 na Moravě opět o podzimních prázdninách.
Metodické listy už jsou takovou samozřejmostí, že je snad ani není třeba představovat. V loňském roce dostaly novou grafickou podobu, obsah je stále stejný. K dnešnímu dni je odebírá 778 osob a přináší každý měsíc inspiraci k tréninkům i dalšímu vzdělávání. Také Metodický portál neustále bobtná a díky Organizační a metodické komisi začíná přibývat kvalitní materiál také pro rozhodčí. Během zimních měsíců byla nejnavštěvovanější Online příprava, z materiálů pak Beep test a Jak na první orienťák. Měsíčně zavítá na portál okolo 1700 unikátních uživatelů, kteří si prohlédnou dohromady přes 10 000 stránek.
Letošní zimu nám opět mohly zpříjemnit Metodické středy. Vánoční epizoda se zahraničním hostem Thierrym Gueorgiou získala ohlas i v zahraničí a s 1 600 zhlédnutími se stala tou zatím vůbec nejsledovanější. Nově spolupracujeme s O-News.cz Podcasty, které se celou zimu zabývaly tématy souvisejícími s trenérstvím (David Procházka) a stavbou tratí (Daniel Wolf). Nejposlouchanější epizodou byla ta o používání buzol, zvládání směrů a jak mohou stavitelé tratí nutit závodníky používat buzolu. Pokud ještě neodebíráte, vřele doporučujeme.
Autor: Alena Picková
Stále se rozrůstá výběr pomůcek na svazovém e-shopu. Sadu pro teorii Pro-cvič lze nově objednat v PDF verzi (ročník 2022) nebo kvalitní tištěné (ročník 2022, 2023). Vyberete zde dárky pro své bližní: dřevěné magnetky, obrázková dohledávka, atraktivní Poznej vrstevnice nebo oblíbený Můj první o-deník.
Jaké máme plány pro rok 2024?
Novou sezónu jsme zahájili projektem Metodické impulzy, kterým bychom rádi pošťouchli orienťáckou veřejnost k diskuzi o nových podnětech. Pro letošní rok to jsou kategorie žákovské a ty pro veřejnost.
Na podzim před sezónou tělocvičen by měl proběhnout oblíbený Workshop pro trenéry dětí, v letošním roce opět v Praze na Strahově. Spolupodílet se budeme samozřejmě na podzimním Semináři trenérů a rozhodčích při O-Gala.
V rámci metodických materiálů vzniká pod patronací zkušeného Radima Hoška revize oblíbeného materiálu Stavba tratí v OB. Dále pracujeme na příručce s pracovním názvem Kam dál, která by měla podpořit ambiciózní začátečníky v jejich rychlejším zabydlení v našem sportu.
Svazový obchůdek by se měl rozrůst o další Pro-cvič se sériovým číslem III, dále bychom rádi přinesli zajímavý dárek pod stromeček ve formě další stolní hry. Tak nám držte palce, ať se vše podaří.
Autor: Alena Picková
Jak nás podpořit?
Rádi bychom i do budoucna trenérům a pořadatelům poskytovali takový servis, abychom jim zjednodušili přípravu orienťáckých aktivit. Uvítáme vaše nápady a podněty na e-mailu metodika@orientacnisporty.cz.
Pokud byste rádi podpořili naši činnost, vyberte si něco na svazovém e-shopu nebo nám dejte vědět, jak se vám naše práce líbí.
(úvodní foto: Kateřina Nevěřilová)