Mistrovství světa v OB je za dveřmi

9.7.2024 Petr Klimpl

Mistrovství světa v OB je za dveřmi

Od 12. do 16. července se ve Skotsku uskuteční Mistrovství světa v orientačním běhu.

Základní informace o MS

* 40. světový šampionát v orientačním běhu proběhne od pátku do úterý ve skotském Edinburgu (Velká Británie pořádá MS po čtvrté, naposledy bylo v roce 2015 v Inverness a předtím v letech 1976 a 1999).
* Podruhé jsou na pořadu jen sprintové disciplíny (poprvé měl takový formát šampionát před dvěma lety v Dánsku).
* Na startu bude 250 závodníků ze 45 zemí (to zdaleka není rekord).
* Poběží se jen tři disciplíny - sprint, sprintové štafety a knock-out sprint.
* Program začne v pátek sprintem. Ráno se poběží kvalifikace v přístavní oblasti Leith, ze tří kvalifikačních skupin postoupí do odpoledního a podvečerního finále 15 nejrychlejších. Finále se poběží v centru Edinburghu, kde závodníky čekají obchody a obytné čtvrti, historické i moderní, s úzkými uličkami a složitými budovami, které nabízejí různé orientační výzvy. Povrch bude převážně asfaltový, někde budou dlažební kostky a místy i travnatý povrch. Budou tam výrazné výškové rozdíly i některé strmé svahy a úzká schodiště.
* Druhým závodem budou nedělní sprintové štafety. Poběží se těsně po poledni v Riccarton Campus (areál Heriot-Watt University jihozápadně od centra města), kde je vedle kampusu i rozsáhlý park se spoustou travnatých ploch, ale také rychlými lesními plochami. Čtyřčlenné štafety běží tradičně ve složení tak, že ženy startují a končí štafetu a muži běží úseky dva a tři.
* Závěrečným závodem bude knock-out sprint v úterý. Dopolední kvalifikace se koná ve Wester Hailes, rezidenční čtvrti na jihozápadě Edinburghu. Na vyřazovací část (tam postoupí ze tří kvalifikací 12 běžců) se závodníci opět vrátí do centra, kde se opět poběží v kopcovitém terénu obchodních a obytných částí města s celou řadou ulic a uliček.
* Každá země může postavit maximálně vždy 3 muže a 3 ženy (navíc může startovat i úřadující světový a regionální šampion v dané disciplíně) a jednu štafetu.
* Na MS v Dánsku získali ve sprintu tituly Britka Megan Carter Daviesová a Nor Kasper Fosser (NOR). Zlatou medaili ve sprintových štafetách obhajuje Švédsko (v Dánsku v týmu běželi Strand, Bejmer, Bergman, Alexandersson). Historicky první tituly v KO sprintu získali Švýcar Matthias Kyburz (titul nebude obhajovat, připravuje se na olympijský maratón) a Švédka Tove Alexandersson.
* Českou výpravu vede šéftrenér reprezentace Jan Šedivý. Nominace na poslední chvíli doznala změny, zraněnou Denisu Kosovou nahradila Jana Pekařová. Sprint poběží Tereza Janošíková, Barbora Matějková, Jana Peterová, Tomáš Křivda, Jakub Glonek a Martin Roudný. Sprintová štafeta by měla mít složení Barbora Matějková, Jakub Glonek, Tomáš Křívda a Tereza Janošíková. Do závěrečného KO sprintu by měli nastoupit Tereza Janošíková, Barbora Matějková, Jana Pekařová, Tomáš Křivda, Jakub Glonek a Jonáš Hubáček.
* Česká reprezentace na posledních šampionátech na medaile nedosáhla (byť patří dlouhodobě k širší světové špičce), poslední česká medaile na MS se datuje rokem 2012.
* Kdo patří k favoritům? Těch je... Seveřané, Švýcaři, Britové a mnoho dalších (třeba Belgičan či Holanďanka), konkurence roste.
* Do širšího okruhu favoritů pak patří i naši - mezi okruh možných aspirantů lze zařadit především Tomáše Křivdu a Terezu Janošíkovou. A dobře běhá i české štafeta.
* Proti MS je Tour de France, takže Česká televize bude část závodů vysílat ze záznamu (sprint v sobotu v 9:10, sprintové štafety v pondělí v 18:00) a závod v KO sprintu bude přenášen v přímém přenosu v úterý v 17:50.
* Vedle České televize získaly vysílací práva i televize ve Švédsku (SVT), Norsku (NRK), Finsku (YLE) a Rakousku (ORF). Pochopitelně lze vše sledovat on-line na kanálu IOF TV.
* Obvykle se v průběhu MS hodně schůzuje, i letos tomu tak moc bude.
* Web mistrovství světa je tady.


« zpět