MS skončilo štafetami, české ženy osmé

7.7.2017 Petr Klimpl

MS skončilo štafetami, české ženy osmé

Mistrovství světa v orientačním běhu v Estonsku skončilo štafetami. V mužích obhájilo titul Švédsko, v ženách vyhrály Švédky. Štafeta žen České republiky obsadila 8. místo.

Poslední den šampionátu byly na pořadu tradičně štafety. Běželo se ze stejné arény jako krátká trať - Vitipalu. Popis terénu byl také shodný: mnoho detailů (prohlubní, kupek), proměnlivá průběžnost a viditelnost, téměř žádné otevřené plochy, minimum bažin, tratě lyžařského Tartu maratónu a několik menších cest a pěšin. Muži měly úseky dlouhé 5,7 km s převýšením 210 metrů (20 kontrol), ženy pak 4,8 km (175 m, 18 k). Na trati byla výměna map.

Muži

První úseky mužů začaly překvapením, hned na první kontrole ztratily favorizované štafety SUI, RUS a GBR tři minuty. V čele se vytvořila sedmičlenná skupina, na jejíž čele velmi aktivně pracoval Jan Petržela, na většině kontrol byl první a vytvořil velmi dobrý základ pro pěkné umístění naší štafety. V deseti sekundách předávaly týmy v pořadí FRA, LAT, NOR, CZE, DEN, FIN a SWE. Honza Petržela v cíli: "Naprostá spokojenost. Měl jsem to celou dobu pod kontrolou. Takhle kontrolovaný výkon jsem běžel naposledy loni na Evropě na štafetách. Přesně jsem celou dobu věděl, kudy jdeme a jen jsem si odskakoval pro své farsty. Akorát jsem využíval rychlosti ostatních. A přišlo mi, že jsme nešli úplný tempo, že jsem nešel úplně na hraně a zvládal jsem to pořád umapovat, takže jsem úplně nadšený." Na ME 2016 to nakonec vyneslo stříbro. Myslíš, že to může vynést medaili i tady? "Netroufám si odhadovat, ale přišlo mi, že dneska to bylo výrazně jednodušší. Tvary byly výraznější, takže si myslím, že by nám to mohlo sedět víc. Včera to bylo hodně plytký, dneska mi tam ty tvary naskakovaly krásně, takže doufám, že i klukům to bude sedět."

V prvním kole druhého úseku se do čela dostala dvojice NOR a LAT, půl minuty ztrácela štafeta NOR, další minutu drobně chybující trojice na 4. - 6. místě SWE, CZE a FIN. Po průběhu arénou z boje o čelní pozice vypadla naše štafeta, když se Jan Šedivý vydal místo na desítku na kontrolu číslo jedna (druhý okruh byl na druhé straně mapy a Šéďa si mapu neotočil...). V další části se v čele osamostatnila štafeta NOR, 80 sekund zpět doběhly týmy FRA a LAT, čtvrté bylo SWE, následované EST a UKR. Naše štafeta předávala na 13. místě (+7.34). Šéďa: "Otočil jsem si mapu v ruce (jeden okruh byl na jedné straně, druhý na druhé straně mapy). A říkal jsem si „to je divný, to je hodně blízko (první kontrole z prvního kola)“. Šel jsem dvakrát na tu samou díru, a bohužel mi to došlo, až když jsem byl u ní. Na průběhu jsem si mapu určitě otáčel (až po chvíli Šeďovi dochází, že si mapu sice otočil, ale pak si to otáčel zpět na popisy, a mapu pak otočil zpět na první okruh), nechápu, co se stalo..." Přichází trenér Radovan Novotný. "Sorry kouči, já se strašně omlouvám. Je mi to hrozně líto. Já jsem si tu mapu otáčel, díval jsem se na kódy. Fakt to nechápu… Říkal jsi, že je to teda hodně těsné. Až když jsem přibíhal do toho údolíčka (kde byla první kontrola), tak jsem si říkal „k…“. Problém byl, že jsem si myslel, že jdeme dvě stejná kola. Vůbec mě nenapadlo, že by druhé kolo mohlo vést jinam. Fakt mě to mrzí."

Na posledním úseku se z čela vytratila štafeta LAT, která se propadla až na 13. místo. Na čele jinak nedošla k žádným změnám, s přehledem vyhrála štafeta Norska (Kinneberg, Lundanes, Daehli), přes minutu zpět zůstala na druhém místě Francie (Tranchand, Basset, Gueorgiou), třetí skončilo Švédsko (Runesson, Lind, Bergman) s odstupem dvou minutu za vítězi. Na velkou bednu se ještě dostlao čtvrté Estonsko, páté Švýcarsko a šesté Rusko. Vojta Král dokázal posunout štafetu o dvě místa, 11. příčka je zopakováním loňského výsledku, ztráta na vítěze byla něco nad 10 minut. Vojta v cíli: "Výsledková stagnace – 11. místo, stejně jako loni (kroutí Vojta smutně a zklamaně hlavou). Můj výkon byl ze začátku trochu rozházený. Vyběhl jsem ne úplně asi zkoncentrovaný, protože už bylo jasné, že tam není co dohnat – bojovat o nějaké desáté místo... Takže jednička, dvojka, tam jsem se do toho musel zpátky dostat, tam to bylo těžké, ale pak jsem se do mapy dostal a už jsem si běžel svůj závod. Trochu mi pomáhala znalost terénu ze včerejška, věděl jsem, jak určitá místa vypadají, čeho se chytat, které hřbety jsou viditelné... Pak už to bylo v pohodě. Předvedl jsem dneska dobrej orienťák." Jaké jsi měl informace před startem? "Samozřejmě jsem věděl, jak na tom kluci jsou, že Ňuf přiběhl na začátku a Šeďa si po tom vzal špatné pořadí kontrol po výměně mapy. Pak už to bylo jasné, že to bude velká ztráta a nebude o co běžet."

 1 Norway               94:50
 2 France               96:06 +01:16
 3 Sweden               96:53 +02:03
 4 Estonia              98:47 +03:57
 5 Switzerland         101:11 +06:21
 6 Russian Federation  101:20 +06:30
 7 Latvia              101:28 +06:38
 8 Finland             101:32 +06:42
 9 Denmark             102:23 +07:33
10 Ukraine             103:20 +08:30
11 Czech Republic      105:01 +10:11

Ženy

V ženách se se pole roztaháhlo hned v první části, na předávce byly rozdíly velmi velké. Vedlo SWE o 45 sekund před FIN, třetí LAT, čtvrté RUS a páté NOR už měly odstup přes dvě minuty, SUI ztrácelo minuty tři. Adélka Indráková se na trati stále pohybovala v druhé desítce, po několika chybách předávala na 10. příčce se ztrátou pět a půl minuty a v cíli k tomu se slzami řekla: "Snažila jsem se, ale tolik chyb... Začala jsem běžet na desítku místo na jedničku (podobná chyba, jako udělal Šéďa). Naštěstí, jak ostatní uhýbaly doprava, tak říkám „přeci není možné, že bych měla jediná jít doleva“. Tak koukám, že to je desítka, ne jednička. Ještě jsem si to říkala, když jsem slyšela, že hlásili Šeďu, že jde jinam, že si na to musím dát pozor. Ale jak to číslo začínalo jedničkou... pak mě to ale došlo. Pak jsem udělala chybu na čtverku a zůstala jsem tam skoro sama, pak jsem naběhla na blbou farstu... (postupně popisuje chyby, které udělala). Šla jsem dobře jednu kontrolu! Byl to podprůměrný výkon."

Na druhém úseku se na jasném vedení SWE nic nezměnilo, náskok před FIN se zvýšil skoro na 2 minuty, RUS bylo třetí dvě minuty za druhým místem, následovaly štafety NOR, LAT, GBR, SUI a osmé bylo CZE po solidním výkonu Venduly Horčičkové se ztrátou osmi a půl minuty. Vendula v cíli: "Mohlo to být lepší. Ve druhém kole už jsem se cítila fakt unavená. Po TV kontrole (K12-13) jsem si to málem namířila zpět na jedenáctku, ještě jsem se včas srovnala, ale trošku mě to vyhodilo, takže na čtrnáctku jsem určitě minutu ztratila, což mě mrzelo. A pak už to hodně bolelo. Viděla jsem Švýcarku a snažila se ji udržet, ale už mi to moc netáhlo po těch dvou závodech v posledních třech dnech."

Na posledním úseku sice udělala Tove Alexandersson pár chyb, ale náskok zvýšila a doběhla Švédsku (první dva úseky běžely Johansson a Jansson) pro titul a sobě pro třetí zlato z tohoto šampionátu! Finsko chybovalo na jedenáctou kontrolu a dostalo se před něj Rusko, obhájkyně titulu v sestavě Rudnaya, Mironova, Gemperle získaly stříbro se ztrátou necelých tří minut na vítězné Švédsko, Finsko (Harju, Teini, Rantanen) je třetí (+4:23), po velké stahovačce se na čtvrté místo probojovalo Švýcarsko, těsně páté skončilo Lotyšsko a šesté Norsko. Jana Knapová bojovala s GBR o sedmé místo, v závěru po chybičce však soupeřce podlehla a tak české trio Indráková, Horčičková a Knapová skončilo na 8. příčce (+12:44). Jana v cíli: "Docela dobrý. Na začátku jsem šla maličko zadrženě, ale hlavní úkol, jsem si říkala, je si to pohlídat po tom, co se dělaly takové chyby. První kolo celkem šlo, ve druhém už jsem dělala víc chybky, ale zas se mi to trošku rozběhlo. Celkově jsem se cítila trochu zadrženě i fyzicky, ale ono to dneska asi úplně nevadilo. Několikrát jsem tam viděla Britku a tady na konci, když jsem byla před ní, jsem udělala chybku a tam mě zas předběhla a už jsem ji na doběhu nestihla. Škoda té chybky na konci, protože to ještě mohlo vyjít o místo výš, ale těch zaváhání tam bylo víc asi u všech soupeřek."

 1 Sweden              101:12
 2 Russian Federation  103:53 +02:41
 3 Finland             105:35 +04:23
 4 Switzerland         108:41 +07:29
 5 Latvia              108:45 +07:33
 6 Norway              112:21 +11:09
 7 Great Britain       113:51 +12:39
 8 Czech Republic      113:56 +12:44
 9 France              114:58 +13:46
10 Denmark             116:56 +15:44

  


« zpět