MS - z kvalifikace sprintu všichni naši postupují

31.7.2015 Petr Klimpl

Kvalifikací závodu ve sprintu začalo ve Skotsku letošní Mistrovství světa v orientačním běhu. Všech šest našich závodníků si vybojovalo postup do nedělního finále.

Tratě kvalifikace ve sprintu byly v městečku Forres (na pobřeží severozápadně od Inverness), závodníky čekaly úzké uličky starého města, ale i komplexy sídlišť i parky (90 % závodu se běží na asfaltu, zbytek jsou parky). Do finále postupovalo z každého ze tří rozběhů 15 nejlepších závodníků.

Závod žen byl velmi vyrovnaný, rozhodovalo sebemenší zaváhání. V jednotlivých semifinálových skupinách vyhrály Maja Alm (DEN), Tove Alexandersson (SWE) a Minna Kauppi (FIN). Postoupilo celé naše trio, Denisa Kosová ve druhém a Jana Knapová ve třetím rozběhu obsadily 7. místo, problém s postupem měla Adéla Indráková, která v prvním semifinále skončila na 14. místě, jen 2 sekundy ji dělily od vyřazení (ale to se po finále historie neptá). Došlo k řadě překvapivých vyřazení, ve finále neuvidíme třeba Lenu Eliasson (SWE), Ingu Dambe (LAT), Idu Marii Naess Bjoergul (NOR), Venlu Niemi (FIN) a další. Jana Knapová v cíli řekla: "Nevolila jsem vždy optimální postupy, ale pořád jsem běžela, takže dobrý. Bylo to přesně takové, jak jsme čekali. Člověk si musel dat pozor na slepé uličky."

Skvěle si vedli naši muži, všichni tři naprosto přesvědčivě postoupili do nedělního finále. Ve vyrovnaném závodě to rozhodně jednoduché nebylo. V prvním rozběhu Miloš Nykodým obsadil 11. příčku, když na vítězného Belgičana Yannicka Michielse ztratil 44 sekund. Ve druhém rozběhu doběhl Vojta Král devátý, když měl na domácího Kristiana Jonese ztrátu 31 sekund. Velmi milým překvapením byl výkon Jana Petržely, který obsadil ve 3. rozběhu obsadil třetí místo, když na vítěznou dvojici se stejným časem Mårten Boström (FIN) a Jerker Lysell (SWE) ztratil jen 4 sekundy. K žádným velkým překvapením v mužích nedošlo, všichni favorité postoupili.

Článek byl napsán s využitím stránky "Jak to vidí Béďa".