Na M ČR na klasice junioři lepší mužů

20.10.2024 Petr Klimpl

Mistrovství ČR na klasické trati vyhráli Lucie Semíková (ženy) a junior Jan Strýček (muži).

Mistrovský závod (byl to i poslední závod Kitl Českého Poháru 2024 a Inov-8 Žebříčku-A 2024) uspořádal Magnus Orienteering. Poslední letošní šampionát ukončil letošní hodně dlouhou domácí sezónu, která trvala více než šest měsíců. Důvodem bylo přeložení tohoto mistrovství o čtyři týdny z důvodu velmi nepříznivého počasí v polovině září. Na některých závodnících byla už znát poměrně velká únava.

Centrum závodu bylo na pěkné louce nad obcí Tatenice. Tratě postavil Vítězslav Khýn v kopcovitém lese rozděleném řadou údolí, kde byly části listnaté, jehličnaté i smíšené. Ve větší části prostoru byl les dobře průběžný, s nižší až střední hustotou komunikací, bylo tam minimum terénních či kamenitých detailů. Pořadatelé připravili jak kvalifikaci, tak i finále na velmi dobré organizační i technické úrovni.

Na mapě Cukrová bouda (mapovali Zdeněk Rajnošek, Zdeněk Janů, Ondrej Piják, Tomáš Vavřík) proběhlo v neděli finále, běželo se opět za krásného podzimního počasí (sluníčko, na půlku října dost teplo). Tratě byly fyzicky náročné s řadou voleb a mikrovoleb mezi kontrolami. Boje byly dramatické.

V ženách se v úvodu do vedení dostala Denisa Králová (PHK), vedla do poloviny trati (do 8. kontroly) o půl minuty před další závodnicí PHK Adélou Vandasovou a o minutu před Lucií Semíkovou (KAM). Pak se na tři kontroly dostala do vedení Vandasová. Od 12. kontroly šla do vedení Semíková, ale její souboj s Vandasovou byl velmi těsný. O půlminutovém vítězství kamenické závodnice rozhodla malá chyba Vandasové na 18. kontrole. Králová na třetím místě zaostala za vítězkou o 1:35 min. Čtvrté místo obsadila Anna Karlová (KAM) se ztrátou necelých tří minut, pátá překvapivě skončila Iva Kavánková (TZL) s odstupem čtyř minut za vítězkou, obhájkyně titulu Adélka Bogarová (PGP) byla se ztrátou necelých šesti minut šestá. Vítězný čas Lucie Semíkové byl 84 minut.

15. Kulhavá Šárka LPU9357 C OK Lokomotiva Pardubice 96:03 + 11:59

V mužích porazili všechny muže dva junioři. Exceloval Jan Strýček (PBM), který vedl od první kontroly, svůj náskok stále zvyšoval (vyhrál více než třetinu mezičasů, když získával především na delších postupech), se silami vydržel až do cíle na pro něj nezvyklé trati (jeho vítězný čas byl 105 minut) a v cíli byl o více než čtyři minuty dříve než Daniel Bolehovský (VSP). Tento další junior také běžel po celou trať velmi vyrovnaně, od sedmé kontroly se pohyboval na druhém nebo třetím místě a v cíli slavil zisk stříbrné medaile. O bronz bojovali Miloš Nykodým (ZBM) a Martin Roudný (LPU), v závěru měl více sil brněnský závodník, v cíli byl třetí se ztrátou téměř šesti minut (získal svoji 10. medaili v H21 na klasice z M ČR). Za čtvrtým Roudným (+6:35) skončil na pátém místě Daniel Vandas (PHK, +8:52), šestý byl další závodník PHK Ondřej Metelka (+16:47).

11. Udržal Tomáš LPU8002 R OK Lokomotiva Pardubice 134:59 + 29:44
12. Minář Marek ZBM9444 R SK Brno Žabovřesky 136:29 + 31:14
13. Illner Vojtěch DKP9600 R Oddíl OB Kotlářka 137:43 + 32:28
14. Rusý Tomáš KAM9301 C OK Kamenice 137:52 + 32:37
15. Poklop Martin SSU8802 R SK Severka Šumperk 138:15 + 33:00

V juniorkách při neúčasti zraněné Michaely Novotné neměla Lucie Dittrichová (SKM) vážnější soupeřku, vyhrála s obrovským náskokem osmi minut (s výjimkou tři mezičasů v závěru trati jasně vyhrála všechny zbývající). Na druhém místě skončila Michaela Metelková (PHK) a třetí byla Lea Martanová (TUR, +11:09). V juniorech neběželi dva největší favorité (Strýček a Bolehovský dali přednost zisku medailí v mužích), šanci získat zlato využil v dost vyrovnaném závodě Vilém Bednařík (PBM), který přes minutovou chybu v závěru vyhrál s náskokem 50 sekund před stříbrným Šimonem Stehlíkem (ZTC) a 85 sekund před bronzovým Tobiasem Pekárkem (TZL).

V D18 si pro titul doběhla favoritka Viktorie Škáchová (DKP), její náskok před druhou Kateřinou Douškovou (TBM) byl 3:43 min. a před třetí Kateřinou Štěpovou (PGP) 4:16 min. V H18 vyhrál jasně Prokop Tomášek (TUR), druhý Tomáš Urbánek (ZBM) na něj ztratil 2:13 min., na třetí místo se rychlým závěrem proboval Ondřej Brosch (+2:40). V mladších dorostenkách to bylo velmi těsné, o titulu rozhodlo osm sekund, o které porazila vítězná Markéta Hanušová (VRL) druhou Viktorii Vyziblovou (SJC), třetí Carolina Mullis (DKP) měla odstup za vítězkou 23 sekund. V H16 vyhrál favorizovaný Erik Heczko (VLI), ale neměl to jednoduché, jeho velkým soupeřem byl závodník ZBM Martin Bulička, který měl v cíli ztrátu jen 24 sekund, bronz vybojoval Patrik Sedláček (DKP, +2:38).