Na Vysočině nejlepší Hájek a Hrušková

10.7.2016 Petr Klimpl

Skončil 23. ročník H.S.H. Vysočina cup, který připravil SK Chrast ve Štěměchách. V elitních kategoriích si pro vítězství doběhli Daniel Hájek a Barbora Hrušková.

Pořadatelé přivítali necelou tisícovku závodníků, které čekala v pátek odpoledne krátká trať, v soboru klasická trať a v neděli pak zkrácená trať s handicapovým startem. Běželo se na mapách, které byly loni použity na závody Českého poháru, jejich revizi provedl Martin Kratochvíl. Terény byly vysočinské s množstvím vodotečí, se střídavými pasážemi lesů s různou průběžností a různým podrostem (bohužel na řadě míst byla vysoká tráva, která dělala problémy hlavně v úvodu startujícím, v závěru pak už byly v těchto místech dálnice), v prostoru byla řada porostových detailů a hustá síť průseků a cest, občas i nějaký kámen a skalka.

V první etapě na orientačně poměrně zajímavých tratích, které byly situovány severozápadně od centra, si pro vítězství v ženách doběhla Vendula Horčičková, která o minutu a půl porazila Magdalénu Tužilovou, další minutu zpět byla Barbora Hrušková. V mužích si v pátek vedl podle očekávání nejlépe Daniel Hájek, minutu za ním zaostal Štěpán Zimmermann, skoro tři minuty odstup za vítězem měl Marek Schuster.

V sobotu byl start a cíl vytažen kilometr a půl od centra, klasická trať byla na vícedenní závody poměrně hodně dlouhá. V ženách s obrovským náskokem vyhrála opět Vendula Horčičková, pět a půl minuty za ní zaostala Natalia Hiklová, další půl minuty zpět byla Barbora Hrušková. V mužích byl nejrychlejší Tomáš Kubelka, 2:10 min. za ním doběhl Daniel Hájek, dalších 38 sekund zpět zůstal Radek Nožka (ten stejně jako Kubelka v pátek neběžel).

Třetí etapa se na rozdíl od prvních dvou etap, kdy bylo přijatelně, běžela za velkého horka. V mužích udržel své vedení po dvou etapách Daniel Hájek a doběhl si pro celkové vítězství před trochu stahujícím Štěpánem Zimmermannem (v cíli byl mezi nimi rozdíl 2:48 min.), další dvě minuty zpět zůstal celkově třetí Marek Prášil. V ženách po dvou etapách jasně vedla Vendula Horčičková, ta se však v průběhu třetí etapy zranila (výron) a závod nedokončila, pro vítězství si tak doběhla Barbora Hrušková, která měla před druhou Magdalénou Tužilovou celkový náskok 102 sekund, třetí Natalie Hiklová už měla ztrátu na vítězku přes 7 minut.

Informace o závodě najdete na webové stránce.