Novinky v kalendáři závodů na rok 2021

9.10.2019 Daniel Wolf Převzato z Sekce OB

Novinky v kalendáři závodů na rok 2021 Foto: Petr Kadeřávek

V záplavě informací o podzimních vrcholných závodech možná tak trochu zapadlo, že na konci září bylo vypsáno 1. kolo výběrového řízení na pořadatele celostátních závodů sekce OB pro rok 2021. A když se na něj podíváme trochu blíže, tak zjistíme, že přináší oproti minulosti poměrně hodně změn. Pojďme se na ně podívat.

Kam se poděl Žebříček A?

 

Při pohledu na návrh nové termínovky nás může zarazit hned fakt, že se tam střídají názvy MČR, Český pohár, Žebříček B, ale kde je Žebříček A? Není. Od roku 2021 se celostátní Žebříček A včlení do Českého poháru, který byl dosud rezervován pouze pro dospělé. Budeme tak mít Český pohár dospělých, dorostu i juniorů, jakožto nejprestižnější dlouhodobou soutěž pro hlavní výkonnostní kategorie OB.

 

Český pohár v roce 2021 bude mít 7 samostatných závodů + 3 MČR. Celkově tedy 10 kol. Bude obsahovat 4 závody na krátké trati, 3 klasiky a 3 sprinty. Termíny jsou navrženy tak, aby nekolidovaly s hlavními mezinárodními akcemi (Světový pohár, MS, ME, MED, JMS, apod.) a v co největší míře se tak mohli účastnit i reprezentanti. V kategorii dospělých by opět mělo být pro nejlepší připraveno zajímavé „prize money“.

 

MČR a VČR dohromady, ale omezeně

 

Mistrovství České republiky na první pohled žádných změn nedoznalo. Stále máme 4 individuální a 3 týmové mistrovské závody. Veteraniáda je i pro rok 2021 stále pevnou součástí mistrovského víkendu. Přesto ale bude změna v tom, že i účast ve veteránských kategoriích bude omezena. Zatímco kategorie mistrovské mají omezení startu daná přísnými výkonnostními kritérii, veteráni se dosud mohli v případě zájmu pouze přihlásit. Do budoucna bude omezena i jejich účast dle tzv. veteránského rankingu, který je už nějakou dobu počítán v IS ORIS. Omezení bude nastaveno tak, aby účast na MČR a Veteraniádě na krátké a klasické trati byla vždy cca 1200 závodníků.

 

Pro ty, kteří si nevyběhnou právo startu a stejně budou chtít na mistrovský víkend jet (např. trenéři, doprovod, diváci, apod.), může pořadatel přichystat veřejný závod, pokud k tomu bude mít prostor a kapacitu. Veřejný závod se totiž nebude smět konat ve stejném čase a prostoru jako závod Mistrovství a Veteraniády. Případnou cestu, jak toto skloubit nám ukázali pořadatelé letošních MČR na krátké (LTU) i klasice (TJN). Pokud pořadatel takový separátní prostor mít k dispozici nebude a bude chtít vzít závodníky mistrovských kategorií do kvalitního terénu, kde bude např. limit účasti ze strany orgánů ochrany přírody, pak takový závod vypsán nebude.

 

Žebříček B opět jen ve dvou oblastech

 

Původní „zemský“ Žebříček B se zdánlivě vrací do stejných kolejí jako dříve, tedy odpadá dělení Čech na západ a východ a bude se počítat opět pouze ŽB Čechy a ŽB Morava. I tak se ale může stát, že budou v jednom víkendu dvojzávody tři. Dvojzávod Českého poháru se totiž nebude více spojovat se závodem ŽB-Čechy. Můžeme tak například v jeden víkend mít Český pohár u Doks, ŽB-Čechy ve Žďárských vrších a ŽB-Morava u Zlína. Za ideálního stavu by měla být účast na všech závodech okolo 1000 - 1200 lidí.

 

Mohou tedy veteráni vůbec na samostatný Český pohár? Tane se na mysl otázka. Samozřejmě ano. V případě, že bude dvojzávod ČP samostatný, pořadatel u něj může vypsat veřejný závod pro veteránské kategorie i nesoutěžní „mladší“ podkategorie, tak jak jsme zvyklí. Pouze se nebudou počítat do žádného žebříčku B. Další možností pořadatele je vypsat si u závodu ČP kategorie příslušného oblastního žebříčku, tak jako například letos v dubnu závod SHK v Boháňce.

 

V ŽB je tradičně vypsáno šest dvojzávodů, tři krátké tratě a tři klasické.

 

ŽB už v prvním kole výběrového řízení

 

Další změnou viditelnou na první pohled je zařazení závodů ŽB již v prvním kole výběrového řízení. Tyto závody tradičně přicházely na řadu až v dalších kolech. Důvodů je hned několik. Jednak, aby Soutěžní komise sekce OB mohla lépe vyvážit např. geografické uspořádání závodů už při jejich přidělování, a také aby i pořadatelé měli více času od přidělení závodu pro organizaci, mohli dříve zadat mapařské práce, apod. V případě, že nebude dostatek zájemců v prvním kole, bude prioritně přidělen Český pohár a neobsazené termíny budou posunuty do kola druhého.

 

Pokud dále prostudujete návrh kalendáře, zjistíte, že u víkendových dvojzávodů ČP a ŽB úplně chybí popis disciplíny. Bude tedy klasika v sobotu nebo v neděli? Je to na pořadateli. To je další z novinek, že pořadatel se může rozhodnout sám podle možností terénu, jakou disciplínu uspořádá ve který den. Po přidělení závodu bude toto muset navrhnout soutěžní komisi.

 

Český pohár štafet bude mít pouze 4 závody a MČR!

 

Další viditelnou změnou je úbytek závodů zařazených do Českého poháru štafet, odkud zmizely jarní závody tzv. kategorie C. To v minulosti byly zpravidla Jarní pohár a Mistrovství Moravy. Neznamená to konec těchto závodů, jen se nebudou dále započítávat do ČPŠ. Tam tak zbydou dvě tradiční trojkombinace, kat. B – jarní a podzimní. Z těchto závodů se tak budou vybíhat kvalifikační body pro start na MČR štafet. Dvoje štafety v jeden víkend budou stejně jako dosud doplněny o závod ČP ve sprintu, který by měl být v dopoledních hodinách.

 

Máte vhodný terén? Přihlaste se!

 

Máte vhodný terén pro některý z celostátních závodů? Neváhejte a přihlaste se! Přihlášky se podávají tradičně přes portál výběrových řízení ČSOS do 10. listopadu 2019. Systém bude spuštěn od 15.10.2019. O pořadatelích rozhodne Soutěžní komise sekce OB na svém jednání 23.11. v Jablonci nad Nisou.

 

Sdělení sekce OB 14/2019 s podmínkami VŘ


« zpět