O-akademie v Bělči

7.2.2017 Marek Cahel

O-akademie v Bělči

Po 3 letech jsme se s dorostem vrátili do Bělče nad Orlicí, která přivítala až 70 účastníků a celkem 11 trenérů zimní akademie OB 2017!

 

Předpovědi, hrozící další příval srážek v posledních dnech před soustředěním, se naštěstí příliš nenaplnily, a tak jsme mohli poslední verzi programu absolvovat beze změn. Naopak si mnozí z účastníků pochvalovali, že se tady v 10-20 cm sněhu dá konečně běhat…

ČT – NOB
Pro zkušené příjemné rozběhání, pro druhé neobvyklá mapová fáze s nádechem dobrodružství. Noční OB je díky nízké viditelnosti výborným prostředkem pro pečlivou navigaci, při které je většinou nejdůležitější práce s buzolou. Doporučuji zařadit do tréninku mnohem častěji! Právě navigace spojená s držením přímého směru bude i dále nejvíce procvičovanou technikou tohoto soustředění… Mapy – D16, D18, H16, H18.
Večer jsme věnovali teorii navigace, jejíž pochopení coby informovaně řízeného pohybu je alfou a omegou stabilního výkonu v OB.

PÁ1 – MIDDLE
Rozmanitý terén, různé délky postupu, častá změna směru, viditelnosti nebo tempa – jsou typickými prvky middlu, který klade závodníkům zvýšené nároky na taktické uvažování. To znamená, že v každý moment trati musíme vědět kudy a jak se kam navigujeme; předem vnímáme a eliminujeme možná rizika na trati. Pokud tak nečiníme, je bezchybný výkon dílem hlavně náhody. Mapy – D16, D18, H16, H18; výsledky, mezičasy.

PÁ2 – KOMBOTECH
Odpoledne nás čekala 2 mapová cvičení zaměřená na práci s buzolou. Při hadu jsme se museli soustředit na co nejpřesnější odběh od kontroly tak, abychom se k následujícímu lampionu nemuseli stáčet. Druhé cvičení bylo zaměřené na běh přímým směrem. Mapy – D16, D18, H16, H18.
Večer jsme kromě zhodnocení tréninků probrali nominační kritéria na mezinárodní akce výběru dorostu.

SO1 – SPRINT
Ráno jsme se přesunuli do Hradce, kde nás čekal sprint. Sídliště v Malšovicích není zrovna nejnáročnějším prostorem, nicméně také obíhání paneláků s mapou pomáhá tvořit sprintovou rutinu. Tím myslíme plynulý výkon s minimem zastávek v maximálním tempu, rychlost rozhodování mezi volbami na postupech. Terén jsme tentokrát moc neměnili, jedinou umělou překážku (průchody panelákem) hlídal rozhodčí z nejpovolanějších – Honza Netuka. Mapy – D, H; výsledky, mezičasy, změřené vybrané volby.

SO2 – VRSTEVNICOVKA
Druhá fáze proběhla sice na SI, ale ve volném tempu. Trénink byl zaměřený na vnímání vrstevnic, ovšem dost podstatnou propojovací technikou byl (mimo stopované :-)) často běh na směr podle buzoly. Některé hluché pasáže bylo možné řešit záměrným uhnutím od přímého směru kvůli jistější dohledávky, jinde bylo takové uhnutí nucené při obíhání oplocenky nebo hustníku – buzola musela být neustále na příjmu. Mapy – D16, D18, H16, H18; výsledky, mezičasy.
Večer měla hlavní slovo Jindra Hlavová, která nám připomněla význam strečinku pro regeneraci zatíženého organismu.

NE1 – INTERVALY
V neděli se nedělá, takže dopoledne jsme dali trenérům volno od roznosu a stínování. To si ale nedal nikdo, takže pokud někdo náhodou nedělal SI stojan jako třeba já, nebo obíhací sloup jako Kukátko, běžel společně s mládeží ANP intervaly po silnici. Dívky měly na programy 4-5 x cca 850 m, pánové 4-5 x 1,01 km – pauzy dle vlastního uvážení 2-3 min. Dráha nebo asfalt nejsou příliš oblíbeným povrchem o-běžců. Na druhé straně umožňuje trénink rovnoměrného tempa a rovnoměrného zatížení o něco lépe než čistě lesní podmínky, takže je vhodné zahrnout do pravidelného tréninku i rychlý povrch. Mezičasy by měly ukazovat nejen výkonnost na měřených úsecích (která je přirozeně různá), ale také schopnost udržení či mírné zvyšování nastaveného tempa, což je u podobného tréninku žádoucí.

NE2 – MICRO-O
Úkol zněl jasně – orazit pouze své správné kontroly – jakákoliv špatná nebo navíc kontrola znamená nemilosrdný disk. Na tréninku jsme procvičovali pečlivé řešení dohledávek. Stejně jako v průběhu postupu, také v dohledávce musíme neustále řešit navigační schéma, dočítat vztahy kontroly k okolním objektům a na jejich základě hledat lampion. Mapy – D16, D18, H16, H18, všechny kontroly; výsledky a mezičasy.
Večer jsme krátce probrali některé základní principy fyzického tréninku – úryvky z této prezentace.

PO – HAGABY
Posledním tréninkem byl tradičně hromadný start. Tratě byly rozděleny do několika okruhů, přičemž každý závodník měl nadefinované jejich pořadí, takže sněhové podmínky a případná stopovaná fungovaly pro každého stejně. Konkurenci výrazně oživilo 6 závodníků, kteří přijeli z JRD soustředění. Mapy – D, D-závěr, H, H-závěr; výsledky, mezičasy.

Absolvovali jsme celkem 8 fází, které nás mohou inspirovat k zimnímu tréninku. 


« zpět