O OB v Jihomoravské oblasti s Liborem Zřídkaveselým

28.3.2018 Petr Klimpl

O OB v Jihomoravské oblasti s Liborem Zřídkaveselým

Na závěr seriálu o dění v jednotlivých oblastech sekce OB jsme si povítali s šéfem Jihomoravské oblasti Liborem Zřídkaveselým.

Jak dlouho už jsi předsedou oblasti Jihomoravské oblasti?
Popravdě to nejsem si úplně jist, že si to pamatuji dobře, ale myslím si, že od roku 1996.

Představ nám svou oblast – počty závodníků, klubů, závodů, atd.
Nejsme žádná velká oblast. Dokonce bych řekl, že jsme všechny kluby na menší ploše než samotná Praha, ale v současné chvíli je nás 13 klubů a v nich 850 orienťáků. Počet klubů je historicky stálý a těch 13 nás bylo i na začátku devadesátých let. Pravda některé kluby zanikly a jiné se zase objevily, ale počet je již několik let stálý. Závodů máme v letošním roce dvanáct a když jsem se díval do kalendářů, které mám v počítači uložené, tak nejvíce jsme jich měli roce 2009 patnáct a nejméně jedenáct. Ten počet částečně ovlivňuje počet pořadatelů, kteří závody chtějí pořádat, ale většinou jsou to spíše možnosti kalendáře, kde to ovlivňují závody vyšší úrovně a pak státní svátky a školní prázdniny.

Jak často schůzuje vedení Vaší oblasti, jak často se scházejí zástupci všech klubů oblasti?
Schůzujeme jednou ročně. Shromždění oblasti míváme na podzim koncem listopadu nebo začátkem prosince a probereme tam vše důležité. Zbytek řešíme průběžně přes e-mail a nebo osobně. Dá se totiž říci, že část vedení se minimálně jednou týdně po celý rok někde v Brně potkáme.

Jak spolupracuje vedení oblasti s kluby?
Spolupráce je až na několik výjimek super. Zásadní věci, které je potřeba udělat nachystáme a pokud je potřeba něco opravit, změnit či pomoci, tak to vždy zvládneme k spokojenosti obou stran.

Spolupracují kluby mezi sebou?
Spolupráce mezi námi je vlastně na stejné úrovni jako s vedením. Neřešíme jestli je mapa toho či druhého a umíme si je navzájem vyměnit, poskytnout na závod. Stejné je to s materiálem a mnoha dalšími věcmi. Tady bych neměnil a jsem rád, kde jsem a s kým jsem.

Vznikají ve Vaší oblasti nové kluby?
Za posledních 5 let u nás vznikl jeden oddíl a vzhledem k naší velikosti jich je dostatečný počet. Popravdě bylo by prima mít nějaký klub u Hodonína (Vracov a okolí) a u Znojma (Podyjí), ale pokud se tam nepřestěhuje nějaký aktivní orienťák, tak samo od sebe tam nic nevznikne a na nějakou smysluplnou podporu z Brna je to příliš daleko.

Je problémem sestavit kalendář oblastních závodů?
Na počátku sestavování to každý rok vypadá bledě. Vždy je tam pár termínu, které se zdají neobsaditelné, ale nakonec každý rok máme oblastní termínovou listinu plnou a vždy převažuje počet vlastních závodů nad těmi, za kterými se vydáme do jiných oblastí blízko nás. Nejvíce společných závodů máme historicky s Hanáckou oblastí, pak následuje Vysočina a občas máme i něco společného s Valašskou oblastí, ale tady už je to přece jen méně, protože mezi Brnem a Zlínskem je vlastně jen jediný klub a to v Kroměříži.

Představ nám Vaše oblastní soutěže?
Oblastní soutěže máme velmi podobné jako většina. Tedy po celý rok máme Jihomoravskou ligu pro dospělé a veterány. Žákům a dorostencům jsme ji rozdělily a mají jarní a podzimní část a mimo tyto dlouhodobé soutěže máme Mistrovství Jihomoravského kraje ve sprintu, na krátké a klasické trati a ve štafetách.

Daří se pořadatelům oblastních závodů nacházet nějaké neoběhané terény?
Neoběhané terény – tak ty už skoro nemáme. Pravda nějaký nový terén se jednou za čas vždy objeví, ale jinak okolí Brna je mapa skoro všude a tedy jen točíme terény podle toho, jak se je komu daří zmapovat.

Nemáte problémy s pořádáním závodů ze strany majitelů lesů či orgánů státní správy?
Zásadní problémy s pořádáním závodů nemáme. Zatím jsme se nakonec všichni se všemi lesáky, myslivci či úředníky vždy domluvili, ale je pravda, že v některých směrech od Brna je to snazší a v některých obtížnější. Máme i určitá omezení, třeba do CHKO Moravský kras, kam nás na jaře s velkým závodem nepustí, ale i tady je spolupráce dobrá a mimo tento nepsaný zákaz nemáme se závody v CHKO problém.

Jak Vaše oblast pracuje s talenty?
Společným základem jsou dvě akce – jarní štafety a podzimní mistrovství oblastních výběrů. Jak jsem napsal na začátku, jsme na malém prostoru a tak máme společné středeční mapové tréninky, které máme v současnosti rozdělené do dvou velkých skupin, které se navzájem střídají, ale tahle aktivita už má ke vztahu k oblasti daleko a také tyhle společné tréninky vznikly dříve než jsme si ve svazu nějaké oblasti vytvořili.

A poslední otázka – školení. Jak často pořádáte školení 3. třídy, buď trenérů nebo rozhodčích. Je o tato školení zájem? Daří se vám najít lektory?
Školení 3. třídy děláme v okamžiku kdy je o ně zájem. Naposledy to bylo v roce 2016 a to jak pro trenéry tak pro rozhodčí. Jelikož zájem bývá tak jednou za tři roky, očekávám, že nás nějaká školení budou čekat v příštím roce.

Děkujeme za rozhovor.


« zpět