O-sezóna začala na Kosti

17.3.2018 Petr Klimpl

Zasněžené skály Českého ráje v okolí Kosti byly dějištěm prvního letošního oficiáůního závodu v orientačním běhu.

V sobotu začala oficiální sezóna orientačního běhu 2018. Stejně jako v několika předchozích letech byl prvním oficiálním závodem zařazeným do kalendáře sekce OB veřejný závod s názvem Jarní skály. Závod uspořádal SOK TJ Turnov s centrem pod hradem Kost. Řadu přihlášených závodníků odradilo počasí (mráz 4 stupně, přes noc napadly 4 cm sněhu), přesto účast byla velmi pěkná (ve výsledcích v IS ORIS nejsou závodníci náborových tratí a HDR).

Závodníky čekala klasická trať na mapě Kost JIH 2018 (měřítko 1:15000 pro HD21, ostatní kategorie mají měřítko 1:10000). Běželo se západně od silnice Kost - Turnov v členitém terénu s pískovcovými skalkami. Sníh zjednodušil pro později startující orientaci, v lese byly "sloní" stezky mezi kontrolami, naopak ve svazích to diky sněhu nepříjemně klouzalo.

Naši nejlepší dospělí i junioři jsou na zahraničních soustředěních, přesto se na prvním letošním závodě sešla velmi dobrá konkurence. V ženách vyhrála Iva Rufferová (TUR), která o více než dvě minuty porazila druhou Markétu Novotnou (PHK), další půl minuty ztráty měla třetí Karolína Teplá (SHK). V mužích byl nejrychlejší německý závodník Wieland Kundisch (Drážďany), 44 sekund za ním skončil Lukáš Kettner (KAM), třetí turnovský Martin Luštický měl odstup minuty a půl.