O-sobota v oblastech

15.4.2018 Petr Klimpl

Na sobotu bylo připraveno několik oblastních závodů.

Mistrovství Pražské a Středočeské oblasti na krátké trati uspořádala Tretra Praha v Konojedech. Běželo se na mapě Liščí díry (1:10000, autoři: Michal Hodek, Kateřina Zamazalová, Jakub Ransdorf a Ondřej Měšťan) ve středně kopcovitém terénu, kde byla středně hustá síť komunikací, převážně jehličnatý les s častými smrkovými nálety, ve svazích s výskytem terénních útvarů, výjimečně skal. Stavitelen tratí byl Jakub Vlášek. Na startu byla skoro tisícovka závodníků. V ženách vyhrála Barbora Baldrianová (VSP), minutu a půl za ní zaostala Marie Pospíšilová (DKP), třetí Kateřina Mullis (DKP) měla ztrátu přes 3 minuty. Ve vyrovnaném závodě mužů byl nejlepší Radim Ondráček (EKP), 14 sekund za ním zaostal druhý Martin Jonáš (PGP), třetí Ctibor Sysel (PGP) ztratil ještě o tři sekundy více.

Závod Východočeského poháru na krátké trati proběhl po taktovkou Sportcentra Jičín ve Vojicích. Běželo se na mapě Chlum - Maxinec (1:10000), autorem byl Tomáš Hanzl, který postavil i tratě v terénu, kde byl smíšený les, mírné i prudké svahy, les byl někde s podrostem, místy byly souvislé plochy pasek a hustníků, celkem hustá síť cest, v závěru pak některé kategorie zavítaly do starého lomu, kde byly četné terénní detaily. Na startu bylo přes 900 závodníků. V mužích v H21C vyhrál Martin Luštický (TUR) s velkým náskokem šesti minut před dalším turnovským závodníkem Moritzem Döllgastem, za kterým o sekundu zaostal na třetím místě Tomáš Kos (LPU). V ženách v D21C byla první Eva Kabáthová (ZBM), dvě minuty za ní zaostaly na 2. a 3. místě pardubické závodnice Petra Hančová a Martina Zvěřinová.

Liga Vysočiny měla na pořadu klasickou trať, kterou uspořádal SK Chrast s centrem ve Skále. Připravena byla mapa Skala (1:15000/1:1000, mapovali Jaroslav Matras, Josef Vítek, Martin Krejsa), tratě postavil Josef Vítek v mírně svažitém terénu, v jižní části byl členitý svah s kameny a skalkami, pravidelná síť komunikací; les byl dobře průběžný, místy (zejména v hustnících) byl trnitý porost. Startovalo 335 závodníků. V ženách s obrovským náskokem vyhrála Barbora Chudíková (SJI), druhá skončila Daniela Petrová (LPU) a třetí Hana Culková (JHB). Také závod mužů měl jasného vítěze, Marek Prášil (SJI) porazil své klubové kolegy na druhém a třetím místě Vojtěcha Vacka a Jana Bořila téměř o pět resp. o 10 minut.

SKOB Zlín upořádal dva závody v Otrokovicích (centrum v Kynologickém klubu). Dopoledne se běželo oblastní mistrovství Valašské oblasti ve sprintu, tratě postavil Jan Šidla ve středně až velmi členitém terénu, který vznikl při vyplavování hlíny v období rozmachu Baťových závodů a jeho okolí, kde byla střední hustota komunikací, smíšený les měl průměrnou průběžnost a viditelnost. Běželo se na mapě 1:4000, kterou připravil Bohumil Háj. V ženách byly poměrně velké rozdíly, vyhrála Iva Kavánková (TZL) o 103 sekund před svou klubovou kolegyní Jitkou Jeřábkovou, třetí Tereza Bialožytová (PGP) už měla ztrátu přes 3 minuty. V mužích byl nejlepší Michal Smola (TZL), který o pouhou sekundu porazil druhého Romana Zbranka (TZL), třetí místo obsadil Jiří Zelinka (MBM) s odstupem dvě a půl minuty. Běželo 450 závodníků. Odpolední krátká trať (přivítala o 30 závodníků méně než dopolední sprint) se běžela na mapě Boba Háje (1:10000) ve stejném terénu jako závod ve sprintu, autorem tratí byl Tomáš Slováček. V ženách s převahou vyhrála Lucie Staňková (ASU), druhá Pavlína Rychlá (KRN) měla ztrátu skoro 5 minut, třetí místo obsadila Barbara Vavrysová (LCE). V mužích si pro vítězství doběhl Pavel Rychlý (KRN), přesně o dvě minuty pomalejší byl Vojtěch Dvorský (SKM), další dvě minuty zpět zůstal na třetím místě nestárnoucí Josef Hubáček (LCE).

V Řícmanicích bylo centrum závodu Jihomoravské ligy na klasické trati, jehož pořadatelem byl Spartak Adamov. Jiří Procházka postavil tratě na mapě Prosba lesa (1:15000/1:10000) v průběžném lese, který byl porostově pestrý, s hustou sítí komunikací, a který byl hodně kopcovitý. Na startu bylo necelých 500 závodníků. V ženách jasně vyhrála Zdenka Kozáková (TBM), druhá se ztrátou přes 4 minuty doběhla Petra Dittrichová (KON), třetí Veronika Ptáčková (TBM) měla odstup přes 8 minut. V mužích byl nejlepší Radovan Čech (TBM), s tříminutovou ztrátou na druhém a třetím místě skončili Petr Palát (ABM) a Jiří Ehl (TBM).