Odstartovaly oblastní soutěže

25.3.2018 Petr Klimpl

O víkendu se konalo několik závodů v oblastech. Jedním z nich byl i tradiční Jarní pohár v Praseku, v elitě vyhrál Matěj Kamenický před Tomášem Křivdou (foto).

Pátek

Již v pátek večer běželo za příjemného počasí (bez deště, pět nad nulou) skoro 200 závodníků noční závod Jarního poháru v Hradci Králové na Biřičce (centrum bylo u nové klubovny pořadatelského OK 99 Hradec Králové). Běželo se v mírně zvlněném terénu s hustou sítí cest a vegetačními detaily na mapě 1:10000, kterou připravil Jan Kubát. Orientačně moc pěkné tratě postavil Jan Bendák, dohledávky usnadňovaly odrazky na lampiponech. V kategorii dospělých byla na startu velmi solidní konkurence, zvláště v mužích. Mužskou elitu vyhrál Jan Procházka (SK Praga), tři a půl minuty za ním zaostal druhý Tomáš Udržal (OK Lokomotiva Pardubice), třetí Štěpán Dlabaja (SKOB Zlín) měl na vítěze šestimutovou ztrátou. V H21A byl jasně nejrychlejší Radek Nožka. Dámská elita byla početně slabě obsazena, nejlepší byla Gabriela Hiršová (SK Žabovřesky Brno) před Martinou Hepnerovou (OK Slavia Hradec Králové), v D21A vyhrála Markéta Firešová.

Sobota

V sobotu začal závodem s názvem „První jarní kufr" oblastní žebříček Hanácké oblasti jednotlivců. Pořádal ho Oddíl orientačního sportu SK Prostějov s centrem v Protivanově. Skoro 500 závodníků čekal mapa Stříbrná louka (1:10000/1:15000, autoři Zdeněk Lenhart a Evžen Cigoš, revize P. Hynek a P. Grulich) v mírně zvlněném terénu, kde byl smíšený les, velká hustota komunikací pravidelného tvaru a také množství melioračních příkopů, místy i skalky a kameny. Tratě postavil Petr Hynek. V ženách vyhrála Jindra Hlavová (ZBM) o půl minuty před svou klubovou kolegyní Evou Kabáthovou, třetí Anna Górnicka-Antonowicz (STE) měla ztrátu 4 minuty. V mužích vyhrál Roman Horyna (LCE) o dvě o půl minuty před Danielem Tomankem (KSU), další dvě minuty ztráty měl třetí Ondřej Doležel (STE).

Praha a Středočeská oblast měla závody dva, oba uspořádaly OK Rakovník a Originální Vivalín Team Kadaň, běželo necelých 400 závodníků. Dopoledne se konala krátká trať s centrem v Červeném mlýně na mapě Na Kokrdech (1:10 000, autoři Milan Bílý, Roman Horký, Jiří Vištejn) v mírně zvlněném terénu, který byl porostově členitý, místy byly četné meliorace, všude hustá síť komunikací. V ženách vyhrála Kateřina Mullis (DKP) a půl minuty před Magdou Hanákovou (KRL), třetí byla Alena Neradová (LIT). V mužích jasně vyhrál Tomáš Dlabaja (TUR), druhý Mila Pidrman (EKP) ztratil skoro 3 minuty, třetí byl Karel Rambousek (BSO). Odpoledne se pak závodníci vydali do Rakovníka, kde byl připraven sprint na mapě Rakovník (1:4000, autoři Milan Bílý, Roman Horký, Jiří Vištejn), tratě vedly v městském svažitém terénu, z ½ starší zástavba a sídliště, ½ historické centrum města Rakovník. Tratě stejně jako dopoledne připravilo trio Petr Bílý, Jiří Vištejn a Tereza Šlajchrtová. V ženách si pro vítězství doběhla Jitka Svobodová (VSP), půl minuty na druhém místě ztratila Alena Neradová (LIT), třetí doběhla vítězka z dopoledne Kateřina Mullis (DKP). V mužích stejně jako dopoledne vyhrál Tomáš Dlabaja (TUR), druhý Jiří Pražák (ZBP) ztratil 51 sekund, třetí Petr Stehlík (LPM) 1:20 min.

Neděle

V neděli byl další závod Pražské, Středočeské a také Západočeské oblasti pod taktovkou OK Rakovník a Originální Vivalín Team Kadaň. Centrem závodu na krátké trati byl opět Červený mlýn, tentokrát byla připravena mapa Hlavačov (1:10 000, autoři Milan Bílý, Roman Horký, Jiří Vištejn) v terénu pro OB dosud panenském (na západě svah, všude četné lůmky, hluboká údolíčka a hřbítky, zbytky valů okolí bývalé tvrze Hlavačov). Startovalo téměř 1000 přihlášených, tratě zase postavili Petr Bílý, Jiří Vištejn a Tereza Šlajchrtová. V ženách si pro vítězství doběhla Barbora Vyhnálková (RIC), 100 sekund ztráty měla druhá Barbora Baldrianová (VSP), ztráta třetí Marie Pospíšilové (DKP) byla skoro tři minuty. V mužích vybojoval vítězství veterán Radim Ondráček (EKP) s náskokem necelé minuty před Martinem Janatou (DKP), třetí místo obsadil Lukáš Kettner (KAM).

První závod Východočeského poháru byla stejně jako v loňském roce spojen s klasikou Jarního poháru. Běželo se ve stejném lese jako sobotní závod Českého poháru štafet za pořadatelství OK 99 Hradec Králové, centrem byl Prasek, orientačně hodně jednoduché tratě vedly velmi rychlým terénem, který byl jen mírně zvlněný s hustou sítí cest a vegetačními detaily, mapu připravil Jan Kubát (1:10000 s výjimkou DH21 a DH35C ti měli mapu 1:15000), tratě postavil Tomáš Zelenka. O závod byl velký zájem, organizačně vše klapalo. Kategorie D21 a H21E měly hromadný start, trať využila motýlky. V mužích těsně vyhrál Matěj Kamenický (LPU) před Tomášek Křivdou (CHC), se ztrátou minuty a půl doběhl na třetím místě Vojtěch Sýkora (LCE). Také v ženách se rozhodovalo až v závěru, polská závodnice v dresu CHC Hanna Wiśniewska těsně porazila Terezu Čechovou (KAM), třetí Kamila Gregorová měla ztrátu 2:41 min. Nejpočetněji byly obsazeny kategorie D21C a H21C, na kterých mj. startovali dorostenci, kteří měli tento závod jako nominační na dubnový CEYOC v maďarském Csákváru (nominační klíč byl jednoduchý - jede 6 nejlepších v kategorii).

Všechny potřebné informace o závodech najdete v IS ORIS.