Pěkné prázdniny vyhráli Kubát a Štičková

26.8.2018 Petr Klimpl

3-denní závody Pěkné prázdniny s orientačním během v Českém ráji v prostoru Branžež a Kost vyhráli v elitních kategoriích Pavel Kubát a Anna Štičková.

Závody proběhly pod taktovkou pořadatelů z TJ Turnov, centrem závodu byla louka u obce Srbsko, běžely se tři etapy. Na startu bylo 1300 závodníků, což byl limit daný CHKO.

V pátek odpoledne proběhla krátká trať, kterou postavil Patrik Horák na mapě U obory (autoři Josef Borůvka, Petr Uher a Matěj Klusáček), kategorie 16-21 měly desítku, mapy ostatních kategorií pak byly v měřítku 1:7500. Běželo se v členitém porostově pestrém terénu, kde byly místy skály a skalky, místy hustníky, delší kategorie navštívily i skalnatý hřeben. Předpověď počasí naštěstí moc nevyšla, sice se trochu ochladilo, ale avizovaný déšť nepřišel, před a v průběhu závodu bylo jen několik přeháněk. V ženách si pro vítězství doběhla Tereza Odehnalová, která o necelou minutu porazila druhou Markétu Novotnou, třetí byla Karolína Teplá. V mužích podle očekávání vyhrál největší favorit Pavel Kubát, dvě minuty za ním skončil druhý Jan Petržela, další půl minuty zpět zůstal třetí Jan Procházka.

Na sobotu byla připravena klasická trať, která se běžela v částečně skalnatém a velmi členitém terénu, kde bylo i několik menších skalních měst, údolí a kopec se strmými svahy lemovaný skalami; částečně byl plošší terén s pásy hustníků a pasek; solidní tratě postavila Šárka Sokolářová na mapě Kost (autoři Jan Picek, Petr Uher a Roman Horký). Běželo se za příjemného počasí, teplota byla po nočním dešti kolem 20 stupňů. Tratě dokonale prověřily všechny závodníky po fyzické i orientační stránce. V ženách si pro vítězství doběhla Anna Štičková, dvě a půl za minuty za ní skončila na druhém místě Marie Pospíšilová, další dvě minuty zpět zůstala na třetím místě Petra Aschermannová. V mužích potvrdil výbornou formu Pavel Kubát, který vyhrál naprosto přesvědčivě, nechal za sebou o 4 minuty na druhém místě Matouše Fürsta a na třetím Jana Procházku.

V neděli ráno vysvitlo sluníčko, ale horko nebylo - opět ideální podmínky pro závody. Závěrečná třetí etapa (krátká trať s intervalovým startem) proběhla na mapě Branžež (autoři Petr Uher a Josef Borůvka, desítka pro 16 - 21 a sedm a půlka pro ostatní), stavitel tratí Jan Vřešťál měl k dispozici plošší, rychlý dobře průběžný skalnatý terén, místy byly skalní srázy, na vrcholcích skalní plotny, v části prudší svahy lemované skalami; v závěrečné části byl terén porostově pestrý (hůře průběžný les). Tratě byly po orientační stránce pěkné, každé zaváhání se vymstilo ztrátou cenných sekund. V ženách vyhrála Marie Pospíšilová, 16 sekund zpět zůstala druhá Kamila Gregorová, dalších 16 sekund ztráty měla třetí Anna Štičková. V mužích byl nejrychlejší Matouš Fürst, který o půl minuty porazil Jana Procházku, třetí skončil mladý Švéd Simon Lundin. Vítěz prvních dvou etapa Pavel Kubát ztratil na vítěze skoro 4 minuty.

Po posčítání všech tří etap si pro cenu za vítězství šla Anna Štičková, druhé místo obsadila Marie Pospíšilová a třetí byla Petra Aschermannová. V mužích byl celkově nejlepší Pavel Kubát, druhou příčku obsadil Jan Procházka a třetí byl Matouš Fürst.

D21E (27)
 1 SSU9651 Štičková Anna        41:27 7   67:01 1   46:18 3    154:46
 2 DKP8756 Pospíšilová Marie    42:31 10  69:32 2   45:46 1    157:49
 3 KAM9354 Aschermannová Petra  39:06 4   71:25 3   49:04 4    159:35
 4 CTB8151 Gregorová Kamila     42:05 8   73:10 5   46:02 2    161:17
 5 DKP8853 Karochová Simona     39:35 5   72:19 4   52:12 8    164:06
 6 SHK9251 Teplá Karolína       38:18 3   74:07 6   52:25 10   164:50
 7 PHK9451 Novotná Markéta      38:00 2   78:26 12  50:29 6    166:55
 8 DKP8450 Kolínová Kristýna    40:06 6   74:48 9   52:22 9    167:16
 9 71D9400 Flechsig Theresa     44:16 18  74:08 7   51:50 7    170:14
10 ZBM9757 Odehnalová Tereza    37:02 1   77:45 11  56:52 13   171:39